eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Deregulacja rynku telekomunikacyjnego korzystna dla gospodarki

Deregulacja rynku telekomunikacyjnego korzystna dla gospodarki

2014-06-20 12:56

Przeczytaj także: Porozumienie TP i UKE



Business Centre Club, jako obserwator rynku telekomunikacyjnego, zauważa iż poprzednie działania deregulacyjne w zakresie sieci światłowodowych w kilku miastach Polski, przyniosły zasadniczo pozytywne efekty – przede wszystkim w zakresie wzrostu inwestycji w sieci światłowodowe, jak również obniżek cen dla odbiorców usług dostępu do internetu. Zazwyczaj bowiem, wyrównanie szans konkurencyjnych przekłada się na zwiększenie zachęt inwestycyjnych, zwiększenie wachlarza ofertowego, a także obniżki cen dla klientów końcowych.

Takie działanie jest szczególnie potrzebne na polskim rynku telekomunikacyjnym, który wciąż cierpi na niedobór nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Rozwój takiej infrastruktury jest z kolei bardzo istotny dla całej gospodarki narodowej. To właśnie infrastruktura telekomunikacyjna pobudza gospodarkę, sprzyjając tworzeniu nowych miejsc pracy i aktywizacji społeczeństwa. Rozwój infrastruktury pobudza dalsze inwestycje oraz zwiększa popyt (a także podaż) w innych sektorach gospodarki.

Kwestia ta zauważana jest także na poziomie całej Unii Europejskiej. Europejska Agenda Cyfrowa, zobowiązując państwa członkowskie by do 2020 r. 50 procent obywateli UE miało dostęp do usług o przepływnościach powyżej 100 Mb/s, ma właśnie na względzie, iż rozwój takich sieci wpływa na całą gospodarkę i społeczeństwo, a nie tylko na wąsko pojmowany sektor telekomunikacyjny. Jak wiemy, zgodnie z wynikami badań prowadzonych przez Komisję Europejską, wzrost PKB w 25 procentach jest związany z inwestycjami w nowoczesne technologie informatyczne, a wzrost produktywności pracy – w 50 proc. Zatem różnice wyników gospodarczych, osiąganych przez poszczególne państwa, można w dużej mierze tłumaczyć wysokością inwestycji w technologie ICT (w tym telekomunikacyjne). Z tych względów uważamy, iż rozważne działania deregulacyjne prezesa UKE działają pozytywnie na rzecz rozwoju gospodarki.

W ocenie BCC, należałoby jeszcze raz przeanalizować listy miast (szczególnie dużych aglomeracji, jak: Poznań, Gdańsk, czy Kraków) pod kątem możliwej deregulacji, jak i zastosowanych – być może – zbyt restrykcyjnych kryteriów oceny konkurencyjności rynków lokalnych. Biorąc pod uwagę stan rozwoju infrastruktury w Polsce, przyjęcie do oceny konkurencji kryterium: „nie więcej niż 10% lokali w danej gminie nie ma dostępu do internetu” – może wyłączać z deregulacji szereg miast realnie konkurencyjnych. Z drugiej strony, inwestycje te mogą być wręcz nieopłacalne – z uwagi np. na strukturę społeczeństwa na danym obszarze (osoby starsze, niezainteresowane korzystaniem z internetu) lub wystarczalność usług szerokopasmowych świadczonych przez sieci mobilne.

Mając na uwadze powyższe, BCC zwraca się o rozważenie zmiany kryteriów i dostosowanie ich do realnej sytuacji rynkowej (mając również na uwadze specyficzny i trudny technicznie rozkład demograficzny polskiego społeczeństwa), jak również do potrzeb regulacyjnych, zwłaszcza w kontekście podjętych przez Polskę zobowiązań wynikających z Europejskiej Agendy Cyfrowej 2020 oraz szansy, jaką daje społeczeństwo informacyjne i gospodarka oparta na wiedzy.

Krzysztof Szubert ekspert BCC, minister ds. cyfryzacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek telekomunikacyjny, deregulacja, UKE

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: