eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie biurowe: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga

Powierzchnie biurowe: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga

2014-03-18 10:48

Powierzchnie biurowe: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga

Powierzchnie biurowe: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Ponad 13 milionów metrów kwadratowych - tyle wynosi łączna podaż powierzchni biurowych w czterech stolicach regionu CEE: Warszawie, Budapeszcie, Bukareszcie oraz Pradze - czytamy w raporcie "At a glance: the office market in CEE capitals" przygotowanym przez firmę doradczą BNP Paribas Real Estate.

Przeczytaj także: Firmy prawnicze aktywnie najmują powierzchnie biurowe

Pod względem podaży i wynajmu największym rynkiem wśród czterech poddanych analizie jest Warszawa. Również w naszej stolicy odnotowuje się najbardziej wygórowane stawki czynszów za wynajem powierzchni w centrum miasta oraz najniższą stopę pustostanów. Ta ostatnia najwyższa jest natomiast w Budapeszcie, co bez wątpienia jest pokłosiem spowolnienia gospodarczego, którym w ostatnich latach dotknięte były Węgry. Jednak i tam zauważalne jest już powolne odbicie.

Jak już wspomniano we wstępie, podaż powierzchni biurowych w czterech europejskich stolicach, które przeanalizowano w raporcie: Budapeszcie, Bukareszcie, Pradze i Warszawie osiągnęła na koniec ubiegłego roku poziom ponad 13 milionów metórw kwadratowych. W Warszawie znajduje się 4,16 miliona mkw. powierzchni biurowych, podczas gdy w pozostałych stolicach podaż ta wynosi po ok. 3 miliony mkw.

Wolumen powierzchni biurowych, które trafiły na rynek w 2013 roku kształtuje się na poziomie 504 000 mkw. we wszystkich omawianych miastach. 60% z tych powierzchni znajduje się w Warszawie. W Budapeszcie z kolei oddano jedynie 30 000 mkw. nowej powierzchni, co jest najniższym poziomem od ponad 10 lat. Nowe budynki biurowe powstają głównie poza centralnymi obszarami miast, jednak należy zwrócić uwagę na rosnącą aktywność deweloperów w Warszawie w obrębie centrum – mówi Anna Staniszewska,Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate.

Wartym podkreślenia jest fakt zróżnicowanej oferty pod względem charakteru oferowanych powierzchni biurowych w Warszawie, Budapeszcie, Bukareszcie, czy też w Pradze. Na terenie tych stolic znaleźć można powierzchnie biurowe w odrestaurowanych kamienicach, czy też w pałacach, w nowoczesnych budynkach biurowych o różnej charakterystyce i standardzie wykończenia.

fot. Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Powierzchnie biurowe: Warszawa, Budapeszt, Bukareszt, Praga

Ponad 13 milionów metrów kwadratowych - tyle wynosi łączna podaż powierzchni biurowych w czterech stolicach regionu CEE: Warszawie, Budapeszcie, Bukareszcie oraz Pradze.


Wynajem powierzchni biurowych (wyłączając przedłużenie umów najmu i renegocjacje) osiągnął poziom 1,3 miliona mkw. w 2013 roku we wszystkich 4 omawianych miastach, co oznacza wzrost o 5% rok do roku. Najwięcej aktywności zarejestrowano na warszawskim rynku, gdzie nowych najemców znalazło 450 000 mkw. Za Warszawą uplasowała się Praga, gdzie wynajęto 317 000 mkw., co oznacza wzrost o 33% w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Wzrost zanotowano również na rynku powierzchni biurowych w Budapeszcie – o 9,5% rok do roku. Spadek zanotował natomiast Bukareszt – tutaj aktywność najemców w przypadku nowych umów najmu spadła o 28,5%, co jest wynikiem wysokiego poziomu renegocjacji na rynku, które spowodowane zostały zachętami ze strony właścicieli budynków mającymi na celu zatrzymanie najemców.

Najwyższy wskaźnik wolnych powierzchni biurowych w 2013 roku zanotowany został w Budapeszcie – 18,4% z istniejącej w mieście powierzchni pozostaje do wynajęcia. - Jednak przewidujemy, że na przestrzeni kolejnych 18-24 miesięcy to Budapeszt będzie jedynym z pośród czterech omawianych miast, w którym poziom pustostanów spadnie. W przypadku pozostałych stolic wskaźnik powierzchni niewynajętych będzie rosnąć, jednak warto zaznaczyć, że trend ten nie dotyczyć będzie biurowców w dobrych lokalizacjach i dobrze zarządzanych – dodaje Anna Staniszewska.

Stawki za wynajem powierzchni biurowych znacznie się od siebie różnią w czterech omawianych stolicach. Najwyższe stawki w przypadku wysokiej jakości nieruchomości biurowych centralnie zlokalizowanych notowane są w Warszawie i wynoszą 24-25 Euro za mkw. / mies. Najniższe obserwujemy w Budapeszcie – 16 Euro za mkw. / mies.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • stare zastąpi nowe

    art / 2014-03-18 12:47:33

    dla Warszawy to dobra informacja. często czytam artykuły że mamy za dużo powierzchni, a tu skoro pisze się, że mamy mało pustostanów to znaczy, że wynajęte są nawet te powierzchnie klasy B. Myślę, że jeśli na rynku pojawi się więcej powierzchni najwyższej klasy to ściągniemy tu jeszcze więcej inwestorów, to dla miasta dobrze. dlatego popieram takie trendy, jak to było przy rozbiórce Mercurego i teraz szykowaną rozbiórkę Ilmetu. Jeśli w zastępstwie można dać Warszawie fajny budynek, bo wieża UBS na wizualizacjach wygląda fantastycznie i dodatkowo powierzchnie klasy B zastąpić klasą A, to to jest świetny ruch. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: