eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia II kw. 2014

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2014

2014-03-11 11:30

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2014

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2014 © sommai - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy w najbliższym czasie można liczyć na nagły wysyp ofert pracy? Raczej nie. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego dzisiaj najnowszego, kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, w którym czytamy m.in., że polskich pracodawców charakteryzuje umiarkowany optymizm w zakresie planów dotyczących powiększania liczebności personelu w nadchodzących trzech miesiącach. Najbardziej optymistyczne podejście reprezentuje sektor Transport/Logistyka/Komunikacja.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Na 751 przebadanych pracodawców jedynie 15 procent deklaruje chęć pozyskania nowych pracowników, 7 procent nosi się z zamiarem redukcji etatów, a 3/4 nie planuje żadnych działań rekrutacyjnych.

Jak podają autorzy raportu, prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi obecnie +7%. To wynik zbliżony do zanotowanego w ubiegłym kwartale, ale znacznie wyższy niż przed rokiem.

W komentarzu do wyników badania Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce, podkreśla, że symptomy sukcesywnego ożywienia na rynku pracy widoczne są już od kilku kwartałów. Jednak tak dobrych nastrojów wśród przedsiębiorców, jak w ostatnich dwóch prognozach, nie widziano już od ponad dwóch lat.

- To dosyć dobre wiadomości dla osób szukających pracy. Z naszych obserwacji wynika, że pracodawcy nauczeni doświadczeniem, że rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia a także outsourcing procesów. Spodziewamy się wciąż dużego zapotrzebowania na specjalistów, którzy wpłyną na szybki rozwój firm a także, że optymizm do tworzenia nowych etatów będzie z kwartału na kwartał coraz większy, - dodaje Iwona Janas.

W II kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektora Transport/Logistyka/Komunikacja, +22%. Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla Produkcji przemysłowej, +18% a także dla branży Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, +12%. Pozytywny trend widzimy również w Handlu detalicznym i hurtowy, który uzyskał wynik +8%, a także w sektorach Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi oraz Restauracje/Hotele, z prognozą +7% dla obu. Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Kopalnie/Przemysł wydobywczy a także Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi, odpowiednio -9% i -8%.

- Polska w dalszym ciągu jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych – szczególnie z sektora usług BPO, czyli outsourcingu procesów biznesowych, motoryzacyjnego a także badań i rozwoju. Przewidujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów będzie tam nadal bardzo duże. Przedsiębiorcy najczęściej poszukują pracowników o kompetencjach technicznych i sprzedażowych, które zapewnią ich firmom szybki wzrost i przewagę konkurencyjną, - komentuje Iwona Janas.

fot. mat. prasowe

Prognozy zatrudnienia

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi obecnie +7%. To wynik zbliżony do zanotowanego w ubiegłym kwartale, ale znacznie wyższy niż przed rokiem.


W porównaniu z I kwartałem 2014 r. poprawa prognozy zatrudnienia nastąpiła w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost prognozy, o 5 punktów procentowych, odnotowano dla Produkcji przemysłowej, zaś o 2 punkty procentowe prognoza wzrosła w branży Instytucje sektora publicznego oraz Transport/Logistyka/Komunikacja. Spadek prognozy odnotowano w czterech sektorach, największy o 10 punktów procentowych, dla Kopalni/Przemysłu wydobywczego. O odpowiednio 5 i 3 punkty prognoza spadła w branżach Restauracje/Hotele a także Budownictwo.

fot. mat. prasowe

Porównanie sektorów

W II kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektora Transport/Logistyka/Komunikacja, +22%.


W ujęciu rocznym, prognozy są wyższe w dziewięciu z 10 badanych sektorach. Najbardziej dynamiczny wzrost, o 21 punktów procentowych, odnotowano dla Produkcji przemysłowej. Zdecydowanej poprawie uległa również prognoza dla sektorów Transport/Logistyka/Komunikacja
oraz Restauracje/Hotele, odpowiednio o 14 i 11 punktów procentowych. Wzrost o 10 punktów uzyskano dla sektora Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo. Spadek prognozy odnotowano tylko dla Instytucji sektora publicznego, o 7 punktów procentowych.

fot. mat. prasowe

Perspektywy zatrudnienia na świecie II kw. 2014

ajbardziej pozytywne plany dot. zwiększenia zatrudnienia deklarują pracodawcy w Indiach (+41%), na Tajwanie (+38%), w Nowej Zelandii (+27%), Turcji (+26%) i na Kostaryce (+22%).


- Niezwykle cieszą mnie wyniki badań Barometru Perspektyw Zatrudnienia, które pokazują potencjał wzrostu liczby nowych miejsc pracy w większości regionów Polski i wzrostu zatrudnienia przede wszystkim w takich działach jak transport/logistyka/komunikacja oraz produkcja przemysłowa, – komentuje wyniki badania Jacek Męcina, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej. – Sygnały dotyczące bezrobocia i popytu na pracę również są pozytywne. Dane obrazujące sytuację w na rynku pracy w styczniu pokazały, że zahamowało tempo wzrostu bezrobocia oraz wzrosła liczba ofert pracy kierowanych do powiatowych urzędów pracy. Szczególnie cieszy wzrost popytu na pracę - w styczniu 2014 roku w porównaniu do grudnia 2013 roku odnotowano wzrost liczby wolnych miejsc pracy we wszystkich województwach, który oscylował w granicach od 3,5 % w województwie wielkopolskim do aż 118,1 % w zachodniopomorskim. Powyższe sygnały świadczą o przełamaniu negatywnego trendu, co może świadczyć, że najgorszy okres na rynku pracy mamy za sobą. Rok 2014 może być pierwszym okresem trwałego spadku bezrobocia, o ile unikniemy jakichś nieprzewidzianych wydarzeń o negatywnych konsekwencjach dla gospodarki, - dodaje Wiceminister Męcina.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: