eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne: Szczecin przyciąga inwestorów

Nieruchomości komercyjne: Szczecin przyciąga inwestorów

2013-09-06 09:31

Przeczytaj także: Trójmiasto: sektor BPO napędza rynek biurowy


Rynek powierzchni handlowych

Nowoczesna oferta handlowa Szczecina jest zróżnicowana i obejmuje centra handlowe oraz wyprzedażowe, rozlokowane na terenie całego miasta, lokale handlowe wzdłuż głównych ulic w centrum Szczecina, a także osiedlowe centra handlowe, wolnostojące sklepy dyskontowe, markety budowlane oraz supermarkety. Obecnie w trakcie budowy znajduje się park handlowy Marcredo Szczecin o powierzchni około 14.000 mkw. Planowane są także rozbudowa centrum handlowego Galaxy (17.000 mkw.) i CH Aleja Słońca (35.000 mkw.). Wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na niskim poziomie i na przestrzeni ostatnich lat wynosił 1-2%, co świadczy o dużym popycie na powierzchnie handlowe w Szczecinie.

Stawki czynszów w najlepszych obiektach wynoszą od 40 do 45 EUR/mkw./mies. Przy głównych ulicach handlowych stawki czynszowe są bardziej zróżnicowane, przede wszystkim ze względu na różny standard wykończenia wnętrz oraz strukturę własności i wahają się od 25 do 40 EUR/mkw./mies.

„Szczecin jest popularnym celem zakupowym dla mieszkańców Niemiec, co korzystnie wpływa na jego atrakcyjność wśród sieci handlowych. Współczynnik nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową kształtuje się na poziomie około 600 mkw. na 1.000 mieszkańców, co przy średnim nasyceniu mierzonym dla siedmiu największych miast Polski na poziomie 730 mkw./1.000 mieszkańców, plasuje miasto w dolnym przedziale rankingu.” – powiedziała Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE w Polsce.

Rynek magazynowy
Szczecin jest jednym z najmniejszych rynków powierzchni logistycznych i przemysłowych wśród dużych aglomeracji. Tutejszy region magazynowy leży w dużej odległości od autostrady A2 łączącej Berlin z Warszawą, dlatego magazyny obsługują głównie rynek lokalny. Dla logistyki region ten jest atrakcyjny ze względu na bliskość Niemiec oraz krajów skandynawskich, a także dostępność połączeń drogą morską. Zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej w Szczecinie to niespełna 50.000 mkw., ale wskaźnik pustostanów jest obecnie bliski zeru.

„Do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której firmy poszukujące powierzchni magazynowej zmuszone były do zakupu bądź budowy własnych obiektów logistycznych. Niedawno wybudowany North-West Logistic Park został od razu wynajęty w 100%, częściowo już przed zakończeniem budowy. Taka sytuacja wskazuje na wysoki, niezaspokojony popyt na wysokiej jakości obiekty magazynowe. Dużym obszarem do zagospodarowania są tereny wzdłuż drogi ekspresowej S10 lub Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego o powierzchni 20 ha na terenie Portu Szczecin. Niewiele jest jednak projektów zaplanowanych do realizacji w najbliższej przyszłości.” – mówi Aleksander Kuźniewski, starszy negocjator w dziale powierzchni magazynowych i logistycznych w CBRE.

Czynsze efektywne za powierzchnie magazynowe wynoszą około 2,50 – 2,90 EUR za mkw. miesięcznie. Stawki oferowane w Szczecinie są konkurencyjne w stosunku do innych rynków regionalnych Polski, co powinno zachęcić nowych najemców do zainteresowania obiektami magazynowymi tego regionu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: