eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża motoryzacyjna: atrakcyjność inwestycyjna do poprawy

Branża motoryzacyjna: atrakcyjność inwestycyjna do poprawy

2013-09-04 10:31

Przeczytaj także: Branża motoryzacyjna stawia na jakość


  • Lokalne pakty zatrudnienia: firmy motoryzacyjne coraz częściej angażują się w szkolenia nowych pracowników, a dodatkowe koszty obciążają budżety firm i osłabiają ich pozycję. Z drugiej strony przewidziane są kolejne środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty szkoleniowe w latach 2014-2020. Firmy apelują o skoordynowane działań na poziomie lokalnym, aby zapobiec nieodpowiedniemu rozdysponowaniu środków na ogólne szkolenia.

Prawo:
  • Stabilny system podatkowy: jednoznaczne interpretacje zapisów prawa podatkowego.
  • Elastyczny Kodeks Pracy: zmiany w „Kodeksie Pracy”, „Ustawie o Związkach Zawodowych” oraz „Ustawie o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników
    i przedsiębiorców” stanowią właściwy początek procesu uelastycznienia rynku pracy w Polsce.
  • Polityka ochrony środowiska: sektor motoryzacji stawia na innowacyjne procesy produkcji,
    a jednocześnie zwraca uwagę na skuteczne zarządzania zasobami, w tym energią i materiałami. Przewidując odpowiednie nakłady w tym zakresie na najbliższe lata, firmy oczekują rzetelnej współpracy z samorządami lokalnymi i agendami rządowymi w zakresie ochrony środowiska.

Finanse:

Motoryzacja postrzegana jest w innych krajach, jako istotny napęd rozwoju gospodarczego i inicjator nowych technologii dla krajowej gospodarki. W związku z tym, przy każdej poważniej inwestycji prowadzone są negocjacje dotyczące rządowego wsparcia finansowego, które przekonują inwestora do podjęcia ostatecznej decyzji. W Polsce brak jest stosownych rynkowych instrumentów finansowych, które pozwolą polskim firmom motoryzacyjnym dokonywać kapitałochłonnych inwestycji.

- Ważnym zagadnieniem poruszanym w branży jest zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstw oraz zabezpieczenie transakcji z odbiorcami. Nie bez znaczenia są nowoczesne materiały kompozytowe i technologie, które są szansą dla rodzimego sektora motoryzacyjnego. Wymaga to jednak dużych nakładów finansowych, a te z kolei potrzebują przychylności rządu oraz stabilnego prawa – podsumowuje Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: