eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 35/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 35/2013

2013-09-01 11:36

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 34/2013

  • Według Eurostat-u stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu 2013 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,1 proc. (podobnie jak w poprzednim miesiącu). Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 11,0 proc. (podobnie jak poprzednio). Najwyższa była w Hiszpanii: 26,3 proc., najniższa w Austrii: 4,8 proc. W Polsce stopa bezrobocia (wg kryteriów Eurostat-u) wyniosła 10,4 proc. wobec 10,5 proc. w czerwcu.
  • Według Eurostat-u inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 2013 r., 1,3 proc. r/r. W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,6 proc. r/r.
  • Ponad trzy miliony Włochów nie ma pracy. Liczba bezrobotnych już od dłuższego czasu utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Średnia krajowa wynosi ok. 12 proc. (w przypadku mężczyzn - 11,5 proc., wśród kobiet - 13 proc.). Bez pracy jest 39,5 procent młodych Włochów, w wieku od 15 do 24 lat. Wolno wzrasta zatrudnienie osób powyżej 50 roku życia.
  • Po trzęsieniu ziemi, tsunami i katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima kanclerz Angela Merkel zapowiedziała całkowitą rezygnację z energii atomowej i zastąpienie jej energią ze źródeł odnawialnych. Do 2022 roku mają zostać wyłączone z pracy wszystkie niemieckie elektrownie jądrowe. Równocześnie niemiecki rząd kontynuuje realizację planów, według których do roku 2020 udział odnawialnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej wzrośnie do 35 proc., a w 2050 roku osiągnie 80 proc. Realizując te plany ostatnio na Morzu Północnym została uruchomiona największa niemiecka morska farma wiatrowa Bard Offshore 1. Składa się z 80 turbin i ma moc 400 MW. Elektrownia kosztowała ponad 2 mld euro.
  • Pierwsze półrocze 2013 roku przyniosło rekordowy import gazu ziemnego do Wielkiej Brytanii. Do kraju sprowadzono w tym okresie ponad 28 mld m sześc. tego surowca. Największym z dostawców gazu do Wielkiej Brytanii jest Norwegia, skąd w pierwszym półroczu sprowadzono 15,5 mld m sześc. gazu. Import z Holandii wyniósł 4,5 mld m sześc. a z Belgii - 2,7 mld m sześc. W postaci LNG sprowadzono do brytyjskich terminali niemal 5,5 mld m sześc. gazu.
  • Według urzędu statystycznego Destatis sprzedaż detaliczna w Niemczech zmniejszyła się w lipcu br. o 1,4% m/m, a w ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 2,3%.
  • Produkt Krajowy Brutto Litwy wzrósł w II kw. 2013 r. o 4,2 proc. r/r i o 0,7 proc. kw/kw.
  • Według Federalnego Urzędu Pracy stopa bezrobocia w Niemczech w sierpniu 2013 r. (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 6,8 proc. podobnie jak w poprzednim miesiącu. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w tym miesiącu (po uwzględnieniu czynników sezonowych) 2,943 mln.
  • Ukraiński koncern gazowy Naftogaz Ukrainy, prowadzi rozmowy z Gazprombankiem w sprawie kredytowania zakupu gazu z Rosji (chodzi o kredyt w wysokości ok. 1 mld USD). Decyzja o udzieleniu kredytu będzie ściśle związana z postawą Ukrainy wobec UE, co jest planowane na listopad, w trakcie spotkania w Wilnie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLITYKA ENERGETYCZNA i PLANY NIEMIECKIEGO RZĄDU

Programowanie zmian w strategii modernizacji bazy energetycznej i w kierunkach jej dalszego rozwoju jest jednym z najpoważniejszych problemów unijnych. W tym zakresie nieustannie poszukuje się rozwiązań gwarantujących stabilny dostęp do surowców (ropa i gaz), trwają prace nad nowymi generacjami reaktorów jądrowych, a także rozwijane są technologie pozyskiwania energii z wiatru i słońca. Niemcy postawiły na dynamiczny rozwój energii z odnawialnych źródeł, czyli jest to nieco inna koncepcja niż w Polsce, gdzie węgiel jest i jeszcze długo będzie naszym podstawowym surowcem energetycznym...

W latach siedemdziesiątych zaczęło W świecie gwałtownie przybywać bloków energetycznych z reaktorami jądrowymi. Jednak dwie poważne awarie w Three Mile Island w USA w 1979 r. i w Czarnobylu na Ukrainie w 1986 r ostudziły ten proces, zmalało zainteresowane budową nowych elektrowni jądrowych na Starym Kontynencie. W latach 80. i 90. XX wieku, wiele krajów wstrzymało się z podejmowaniem decyzji o budowie kolejnych reaktorów jądrowych. Szwedzi w referendum w 1980 roku zdecydowali o zupełnym wycofaniu się z energetyki jądrowej. Wycofały się ze swoich planów Holandia, Niemcy, Słowenia. Nie zaprzestały ich budowy jedynie takie kraje jak Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Korea Północna, Iran, Pakistan, a także w Rosja i Kanada.

W Europie wyjątkiem była Francja, która osiągnęła wysoki poziom rozwiązań technologicznych i praktycznie jest ona w stanie zapewnić w oparciu o nią zaspokojenie nawet do 90 proc. swoich potrzeb (warto tu dodać, że w naszym kraju ok. 90 proc. energii pochodzi z elektrowni atomowych). Francja rozwinęła też swój przemysł energetyki jądrowej i obecnie w tej dziedzinie francuski, państwowy koncern Areva jest dziś jednym ze światowych liderów. Dziś

praktycznie Francja jest w stanie zapewnić w oparciu o elektrownie jądrowe nawet do 90 proc. swoich potrzeb (warto tu dodać, że w naszym kraju ok. 90 proc. energii pochodzi z węgla).

Rozwój technologii jądrowych oraz ich bezpieczeństwa spowodowało, że pod koniec XX w. wiele krajów zaczęło ponownie rozpatrywać możliwość budowy elektrowni jądrowych. Wynikło to także z zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a także z prognoz wzrostu cen paliw kopalnych i wzrostu zużycia energii elektrycznej oraz z chęci dywersyfikacji jej źródeł. Pewnym atutem sprzyjającym zwróceniu się na nowo do energetyki jądrowej było także to, że jest ona uznawana za bezpieczną i jest najbardziej skondensowanym źródłem energii z jakiego obecnie korzysta człowiek.

W ostatniej dekadzie energetyka jądrowa rozwija się w wielu krajach Europy. Budowa nowych reaktorów trwa w Finlandii (Olkiluoto-3), Francji (Flamanville-3) i Armenii (w celu zastąpienia starej elektrowni w Mecamor), gdzie do 2010 roku przewiduje się oddać do użytku jeden reaktor. Decyzję o budowie nowych bloków podjęto również w Bułgarii (nowa elektrownia w Belene), Słowenii (rozbudowa elektrowni w Krsku), i na Litwie (rozbudowa elektrowni w Ignalinie).
Reaktory jądrowe budowane są na Słowacji, w obwodzie kaliningradzkim, trwają przygotowania do budowy bloków jądrowych w Czechach, budowę elektrowni jądrowych rozważają Polska oraz Węgry i Białoruś. Duży program jądrowy jest planowany w Wielkiej Brytanii, gdzie tylko Hitachi GE zamierza zbudować reaktory dające 6 tys. MW mocy i podobną wielkość mocy mają zapewnić generatory zbudowane przez EdF. Także Szwecja po roku 2025 zacznie odbudowywać swoje elektrownie jądrowe ponieważ chce przejść na gospodarkę zeroemisyjną już od 2030 r.

Inną drogą idą Niemcy...

Po trzęsieniu ziemi, tsunami i katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima kanclerz Angela Merkel zapowiedziała całkowitą rezygnację z energii atomowej i zastąpienie jej energią ze źródeł odnawialnych. Do 2022 roku mają zostać wyłączone z pracy wszystkie niemieckie elektrownie jądrowe.

Równocześnie niemiecki rząd kontynuuje realizację planów, według których do roku 2020 udział odnawialnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej wzrośnie do 35 proc., a w 2050 roku osiągnie 80 proc.

Realizując te plany ostatnio na Morzu Północnym została uruchomiona największa niemiecka morska farma wiatrowa Bard Offshore 1. Składa się z 80 turbin i ma moc 400 MW. Elektrownia kosztowała ponad 2 mld euro.

Warto tu dodać, że niemiecka ustawa o odnawialnych źródłach energii EEG gwarantuje inwestorom sztywne ceny za wytwarzaną energię, niezależnie od ceny rynkowej prądu.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: