eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 33/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 33/2013

2013-08-18 10:44

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 32/2013

  • Według Eurostat-u wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro zmniejszyła się w czerwcu br. o 0,7% m/m, a w całej UE produkcja spadła o 0,9% m/m. W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3% r/r w strefie euro i o 0,4% r/r w całej UE.
  • Według Insee Produkt Krajowy Brutto Francji w II kwartale wzrósł o 0,5 proc. kw/kw po spadku o 0,2 proc. w I kwartale. W ujęciu r/r PKB Francji wzrósł o 0,3 proc. po spadku w I kwartale o 0,5 proc. Gospodarka Francji zanotowała najwyższą kwartalną dynamikę od kiedy Francois Hollande objął władzę w 2012 r.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w II kwartale 2013 r. o 0,7 proc. kw/kw, w I kwartale pozostał bez zmian. W ujęciu r/r PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 0,5 proc. po spadku w I kwartale o 0,3 proc.
  • Według węgierskiego urzędu statystycznego inflacja CPI w lipcu na Węgrzech wyniosła 1,8 proc. r/r wobec 1,9 proc. r/r w czerwcu. W ujęciu miesięcznym CPI spadł o 0,3 proc. m/m. Inflacja bazowa wyniosła 2,8 proc. r/r i 0,2 proc. m/m.
  • Brytyjski potentat handlowy rozważa połączenie swoich interesów na chińskim rynku z państwowym producentem i dystrybutorem żywności - CRE. Połączenie potencjałów obu firm pozwoli na stworzenie jednego z największych sprzedawców detalicznych na chińskim rynku.
  • Według Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat) gospodarka Rosji nadal zwalnia. Wzrost PKB w II kwartale 2013 roku zmalał do 1,2 proc. r/r. W I kwartale br. tempo wzrostu spadło do 1,6 proc. r/r. Rosyjska gospodarka hamuje już 1,5 roku: w I kwartale 2012 roku wzrost PKB wyniósł 4,8 proc., w II - 4,3 proc., w III - 3 proc., a w IV - 2,1 proc. Wg prognoz rządowych w II połowie roku wzrost gospodarczy osiągnie 1,9 proc.
  • Po pierwszych 7 miesiącach 2013 roku grecki budżet uzyskał 2,6 mld euro nadwyżki. Jest to dobry wynik, bo plan zakładał po lipcu osiągnięcie deficytu na poziomie 3,14 mld euro.
  • Od połowy 2010 roku średnie godzinowe stawki płac w Wielkiej Brytanii spadły o 5,5 proc. przy uwzględnieniu inflacji – podało w niedzielę BBC, cytując dane biblioteki Izby Gmin, która opracowała je w odpowiedzi na wniosek Partii Pracy.
  • W okresie trzech lat średnie wynagrodzenie za godzinę pracy wzrosło w Niemczech o 2,7 proc., a we Francji o 0,4 proc. W Hiszpanii uległo redukcji o 3,3 proc., a na Cyprze o 3 proc. Średnie godzinowe stawki płac w Wielkiej Brytanii spadły o 5,5 proc. UE jako całość zanotowała zmniejszenie się płac o 0,7 proc., a strefa euro o 0,1 proc.
  • W pierwszym półroczu 2013 roku produkcja stali w Rosji spadła o 4,1 proc. do 34,7 mln ton w porównaniu do tego samego okresu 2012 roku. W opinii analityków spowolnienie sektora stalowego jest przejściowe, a producenci stali uzyskają pomoc rządu, który planuje zabezpieczyć krajowy popyt i wesprzeć modernizację branży.
  • Federalna Służba Celna Rosji (FTS) zaostrzyła kontrolę ładunków z Ukrainy. Decyzja Federalnej Służby Celnej oznacza, iż na granicy z Rosją towary wwożone z Ukrainy będą odtąd poddawane pełnej kontroli, łącznie z wyładunkiem, sprawdzeniem i ponownym załadunkiem. Procedura ta znacznie wydłuży czas odpraw i utrudni nie tylko rozwój ukraińskiego eksportu, ale nawet realizację już zawartych kontraktów. Eksperci oceniają ten krok jako początek nowej wojny handlowej między Federacją Rosyjską i Ukrainą.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WZROST NAPIĘCIA POMIĘDZY ROSJĄ I UKRAINĄ

Wartość importu z Ukrainy do Rosji w pierwszym półroczu 2013 roku wyniosła 7,8 mld USD, natomiast prognoza na drugie półrocze zakłada wwiezienie towarów o wartości 8,5 mld USD. W zeszłym roku do FR z Ukrainy sprowadzono towary na sumę 27,4 mld USD. Dotąd Ukraina eksportowała do Rosji technikę kolejową, wyroby hutnicze, urządzenia elektryczne, wyroby chemiczne, papier, samochody, meble i artykuły spożywcze. Pojawiły się jednak poważne problemy. Jak należy je odczytywać?...

Unia Celna Republiki Białorusi, Republiki Kazachstanu i Federacji Rosyjskiej to koncepcja, która w opinii krytycznych analityków jest strukturą konstruowaną z myślą o reintegracji republik dawnego ZSRR. Podstawowe dokumenty normujące współpracę zostały podpisane 27 listopada 2009 r, natomiast Unia formalnie istnieje od 1 stycznia 2010 r., przy czym od 1 lipca 2010 kodeks celny jest stosowany w relacjach handlowych pomiędzy Rosją i Kazachstanem, a od 6 lipca także z Białorusią. Na początku 2012 r. wniosek o przystąpienie do Unii złożył Kirgistan, a po ewentualnym przystąpieniu Kirigstanu, wniosek o przystąpienie ma złożyć Tadżykistan. Warto zwrócić uwagę na to, że jednym z warunków członkostwa w Unii jest posiadanie granicy z co najmniej jednym z państw członkowskich.

W strategicznym interesie Rosji i Unii Celnej jest przystąpienie do tej struktury Ukrainy. Nie jest to proste, bo rząd w Kijowie obecnie prowadzi grę na dwa fronty i równocześnie negocjuje umowy o stowarzyszeniu z UE, co ma doprowadzić m.in. do stworzenia strefy wolnego handlu. Nic więc dziwnego, że tak UE, jak i kraje wiążące swoje nadzieje z Unią Celną starają się o pozyskanie Ukrainy dla realizacji swoich koncepcji politycznych. UE mimo obecnego kryzysu wydaje się być bardziej perspektywicznym rozwiązaniem. Polska jest bardzo zaangażowana w realizację tego projektu. Jednak popełnilibyśmy błąd, lekceważąc w dalszym ciągu istniejące historyczne powiązania i rozmiary obecnej współpracy gospodarczej z krajami Unii Celnej.

Zbliża się decydujący moment, bo unijne kraje (w tym Polska) są zainteresowane podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Ma ona być podpisana jesienią w Wilnie. W tej sytuacji na Kijów jest wywierana coraz większa presja w sprawach gospodarczych. Dotąd była ona widoczna w sprawach dostarczania na Ukrainę ropy i gazu. Ostatnio te naciski poszerzono na inne obszary gospodarcze, a sytuację powstałą w wyniku najnowszych wydarzeń w stosunkach między Moskwą i Kijowem zaczyna się oceniać jako "blokadę gospodarczą".

Ze znaczniejszych decyzji w tym zakresie warto zwrócić uwagę na to, że Rosja nie przedłużyła już na drugą połowę roku kwot na bezcłowy wwóz ukraińskich rur, natomiast w końcu lipca rosyjska służba sanitarno-epidemiologiczna (Rospotriebnadzor) wprowadziła zakaz importu z Ukrainy produktów spożywczych (słodycze) koncernu Roshen. W obu przypadkach właścicielami firm są jedni z bardziej aktywnych zwolenników współpracy z UE.

O tym, że nie jest to przypadek, a jest to świadoma polityka przekonują ostatnie działania. Federalna Służba Celna Rosji (FTS) zaostrzyła kontrolę ładunków z Ukrainy. Decyzja Federalnej Służby Celnej oznacza, iż na granicy z Rosją towary wwożone z Ukrainy będą odtąd poddawane pełnej kontroli, łącznie z wyładunkiem, sprawdzeniem i ponownym załadunkiem. Procedura ta znacznie wydłuży czas odpraw i utrudni nie tylko rozwój ukraińskiego eksportu, ale nawet realizację już zawartych kontraktów. Eksperci oceniają ten krok jako początek nowej wojny handlowej między Federacją Rosyjską i Ukrainą.

Zasygnalizowane fakty nie można traktować inaczej niż próba zniechęcenia Ukrainy do kontynuacji flirtu prowadzący do integracji z Unią Europejską, ale też jako zachęta do pozytywnego rozważenia propozycji dołączenia do grupy krajów tworzących Unię Celną...

Henryk S. Kolka-Tuszyński-Grupa Doradcza CGK

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: