eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › W czerwcu deflacja

W czerwcu deflacja

2005-07-15 11:08

Przeczytaj także: Inflacja II 2005: deflacja 0,1%


Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w maju br. o 0,4%, głownie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - o 0,8%. Opłaty za usługi transportowe wzrosły o 0,2%. Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,3% niższych.

Opłaty związane z łącznością obniżyły się o 0,1%, w wyniku spadku cen usług internetowych - o 6,8%. Mniej niż w maju br. płacono również za sprzęt telekomunikacyjny - o 1,6%.

Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą, mimo różnokierunkowego ruchu cen, utrzymały się w czerwcu br. przeciętnie na poziomie zanotowanym przed miesiącem. Droższa niż w maju br. była turystyka zorganizowana (o 2,4%), w tym w kraju - o 2,9%. Bilety do kin, teatrów i na koncerty podrożały o 0,2%. Nieznacznie podwyższono opłaty za radio i telewizję kablową (o 0,1%). Tańszy natomiast niż w poprzednim miesiącu był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,9%).

Spośród innych towarów i usług, podniesiono opłaty w zakresie ubezpieczeń (o 0,4%). Ceny wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych wzrosły o 0,2%, a usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych - o 0,1%. Obniżono natomiast ceny środków do mycia (o 0,2%).

W okresie styczeń-czerwiec br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły znacznie wolniej niż przed rokiem (0,6%, wobec 3,5%). Wzrost opłat związanych ze zdrowiem (o 2,0%) oraz z transportem (o 1,9%) podwyższył wskaźnik cen konsumpcyjnych ogółem odpowiednio: o 0,11 pkt proc. oraz 0,17 pkt proc. Dynamika cen w zakresie mieszkania (wzrost o 1,3%) ukształtowała wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem na poziomie wyższym o 0,34 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia o 4,2% obniżył ten wskaźnik o 0,21 pkt proc.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był w czerwcu br. niższy niż w maju br. (1,4%, wobec 2,5%). W okresie dwunastu miesięcy najbardziej wzrosły ceny paliw (o 8,4%), opłaty związane z edukacją (o 3,7%), mieszkaniem (o 2,6%) i zdrowiem (o 2,4%). Obniżyły się natomiast ceny odzieży i obuwia (o 5,4%).

Według NBP, w czerwcu br. nastąpił wzrost kursu dolara amerykańskiego o 1,4%, natomiast kurs euro obniżył się o 2,9%. W porównaniu z grudniem ub. roku kurs dolara amerykańskiego był wyższy o 7,8%, a euro - niższy o 2,0%.

poprzednia  

1 2

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Niska jakość VoIP

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: