eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › (Nie)bezpieczne rozmowy

(Nie)bezpieczne rozmowy

2005-07-13 12:09

Badania przeprowadzone wśród australijskich kierowców wykazały, że ryzyko wypadków wzrasta czterokrotnie, gdy prowadzący pojazd rozmawia przez telefon. Potwierdza to wcześniejsze opinie, ale dalsze wnioski są szokujące: dla bezpieczeństwa jazdy nie ma większego znaczenia, czy telefon jest trzymany w ręku, czy kierowca korzysta z zestawu głośnomówiącego.

Przeczytaj także: Jazda samochodem a rozmowy przez telefon

Zestawienie danych o wypadkach drogowych z analizą billingów z rozmów nie pozostawia wątpliwości, że rozmawiający przez telefon prowadzą mniej bezpiecznie. Australijscy naukowcy przeprowadzili pierwsze takie badanie na dużą skalę – wcześniej badania związków pomiędzy rozmową przez telefon a ryzykiem wypadku odbywały się w USA, ale prowadzono je z niewielką grupą ochotników, których samochody wyposażono w kamery. Amerykańskie prawo nie zezwala bowiem na dostęp do billingów użytkowników „komórek”. Dostęp do takich danych zyskali dopiero badacze z Australii.

Naukowcy przeanalizowali billingi 744 kierowców, którzy brali udział w wypadkach drogowych na terenie Perth, gdzie obowiązuje korzystanie z zestawów głośnomówiących. Porównanie czasu wypadku i czasu rozmów pozwoliło obliczyć wzrost ryzyka kolizji drogowej, jaki powoduje rozmowa telefoniczna. Okazuje się jednak, że ten związek nie jest efektem trudności z manualną obsługą telefonu, lecz dekoncentracji spowodowanej samą rozmową. Wyniki analiz porównano bowiem z efektami badań, jakie zorganizowano w Perth w latach 2002-2004. W szpitalach prowadzono wtedy ankiety wśród kierowców, którzy podczas wypadku rozmawiali przez telefon. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, nie zadawano pytania o wymagane przez przepisy korzystanie z zestawu głośnomówiącego. Grupa badanych kierowców była więc grupą mieszaną, w której znaleźli się zarówno użytkownicy takich zestawów, jak i osoby które nie posiadają w samochodzie stosownej instalacji. Okazało się, że statystyki wypadków były podobne do danych z najnowszego zestawienia. Konkluzja jest jednoznaczna: nie ma zauważalnych różnic pomiędzy ryzykiem wypadku wśród kierowców trzymających telefon w dłoni i korzystających z zestawu głośnomówiącego.

Wyniki badań opublikowało pismo “The British Medical Journal”.

oprac. : 4Press

Handel zagraniczny I-V 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: