eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 30/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 30/2013

2013-07-28 13:18

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 29/2013

  • Według szefowej MFW Christine Lagarde rynki Wschodzące gospodarki Europy Wschodniej i Środkowej mają szansę wyjść niedługo z tarapatów spowodowanych światowym kryzysem finansowym. Do tak zwanej "wschodzącej Europy" specjaliści zaliczają najbardziej rozwinięte gospodarki krajów byłego bloku socjalistycznego, Turcję, niektóre kraje bałkańskie oraz Rosję i kilka krajów postsowieckich.
  • Na koniec I kwartału najwyższy poziom długu w relacji do PKB w UE odnotowano w Grecji (160,5 proc.), Włoszech (130,3 proc.), Portugalii (127,2 proc.) i Irlandii (125,1 proc.), a najniższy w Estonii (10,0 proc.), Bułgarii (18,0 proc.) i Luksemburgu (22,4 proc.). Średnia dla UE to 85,9 proc., a dla strefy euro 92,2 proc. PKB. W I kw. 2013 r., w porównaniu z IV kw. 2012 r., wzrost relacji długu do PKB odnotowano w 21 państwach członkowskich, a w sześciu spadek. Największy wzrost odnotowano w Irlandii (o 7,7 pkt. proc), Belgii (4,7 pkt. proc.) i Hiszpanii (4,0 pkt. proc.), a największy spadek na Łotwie (o 1,5 pkt. proc.), Danii (0,8 pkt. proc.) i Niemczech (o 0,7 pkt. proc.).
  • Wg KE w 2012 r. w wydatkach budżetowych UE wykryto nadużycia finansowe na kwotę 315 mln euro, a po stronie dochodów budżetowych na 77,6 mln euro. Rok wcześniej było to odpowiednio 295 mln euro i 109 mln euro. KE proponuje powstanie stworzenie kontroli w postaci Prokuratury Europejskiej, która miałaby rozpocząć pracę z początkiem 2015 roku. Wiadomo już, że Dania i Wielka Brytania nie przystąpią do tej instytucji, a Irlandia jeszcze nie podjęła decyzji.
  • Komisja Europejska jesienią tego roku przedstawi projekt wytycznych w sprawie pomocy publicznej, jaka może być udzielona projektom w sektorze energetyki, w tym energii nuklearnej. Obecnie takie wytyczne w UE dotyczą tylko "zielonej energetyki", ale nie energetyki jako całości.
  • W reakcji na doniesienia o domniemanym amerykańskim szpiegostwie, UE będzie starać się do końca roku osiągnąć porozumienie co do nowych zasad ochrony danych. Mimo nacisków, aby jak najszybciej przygotować taki dokument, Niemcy uważają, że ten proces zostanie zakończony a dyrektywa przyjęta w 2014 roku.
  • Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w II kw. 2013 r. o 0,6 proc. k/k (w I kw. 2013 wzrósł o 0,3 proc. kw/kw). Licząc r/r brytyjski PKB wzrósł o 1,4 proc. w II kwartale (w I kwartale wzrost wyniósł 0,3 proc. r/r).
  • Według ekspertów MFW takie kraje jak Chorwacja, Czechy i Słowenia są nadal pogrążone w recesji, a Bułgaria, Rumunia i Słowacją są nią zagrożone.
  • W pierwszym półroczu tego roku ukraiński import gazu spadł o 35,3 proc. r/r do 10,3 mld m sześć. Tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy spadł o 11,3 proc. r/r do 39,35 mld m sześć.
  • Według długofalowych badań hanowerskich naukowców w Niemczech dyplom wyższej uczelni jest prawie zawsze gwarancją znalezienia dobrej i dobrze płatnej pracy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PROGNOZA BEZROBOCIA W EUROPIE WEDŁUG OECD

Opublikowany został kolejny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat bezrobocia. OECD prognozuje, że w najbardziej rozwiniętych krajach świata należących do OECD bezrobocie będzie nadal wysokie także w 2014 roku i będzie jednym z najważniejszych problemów rządów tych krajów. Z tego raportu Wynika też, że w Polsce (podobnie jak w gronie sześciu innych unijnych krajów) w 2014 roku bezrobocie będzie rosło...

Raport OECD informuje, że na koniec 2014 roku w krajach należących do tej organizacji bez pracy będzie około 48 mln osób, a więc o 16 mln więcej niż przed kryzysem, jednak średni poziom bezrobocia spadnie w tym okresie z 8 proc. (w maju 2013 roku) do 7,8 proc. na koniec 2014 r. OECD przewiduje, że w tym okresie bezrobocie w USA spadnie z 7,6 proc.do poniżej 7 proc., a w Niemczech stopa bezrobocia ulegnie obniżeniu z 5,3 proc. do poniżej 5 proc. W europejskich krajach w ciągu najbliższych 18 miesięcy stopa bezrobocia będzie zbliżona do obecnej lub nieco wzrośnie. Będzie ona na poziomie ponad 11 proc. we Francji, we Włoszech wyniesie ok. 12,5 proc., a w Hiszpanii i Grecji osiągnie poziom 28 proc. W Polsce (wg. metodologii EUROSTAT-u) wyniesie 11,3 proc. (wobec 10,1 proc. w 2012 roku).

Z raportu OECD wynika też, że w pierwszej kolejności utratą pracy są zagrożeni pracownicy o niskim poziomie kwalifikacji i niskich dochodach, a także zatrudnieni na krótkoterminowych umowach, co nie jest zaskoczeniem.

W raporcie OECD nie ma żadnych optymistycznych prognoz co do zmian w zatrudnieniu ludzi młodych. W dalszym ciągu ten problem w wielu krajach będzie miał krytyczny charakter, stopa bezrobocia w tej grupie w dalszym ciągu będzie wysoka a w niektórych krajach wskaźnik ten będzie bił kolejne rekordy przekraczając 60 proc. w Grecji, 55 proc. w Hiszpanii, a także 40 proc. we Włoszech i Portugalii. To w dalszym ciągu będzie poważny problem społeczny, ale też polityczny, bo w tej grupie największe jest ryzyko powstawania niepokojów i demonstracji, destabilizujących system. W przypadku polskiego rynku pracy sygnalizowany przez OECD wzrost stopy bezrobocia na pewno w pierwszej kolejności uderzy w młodych, nawet wykształconych, lecz bez stażu pracy. Na pewno wpłynie to na kontynuację emigracji, czego skutkiem będzie pogłębianie się dotąd niekorzystnych procesów demograficznych.

Raport zwraca też uwagę na grupę najstarszych pracowników podkreślając, że dobrze sobie radzi na trudnym rynku pracy. Na tym rynku w wielu krajach już obowiązują rozwiązania podwyższające wiek emerytalny, a pracownicy ciesząc się dobrym zdrowiem często przekraczają tę ustawową granicę.
Eksperci OECD twierdzą, że wydłużenie się obecności starszych pracowników na rynku pracy nie miało znaczącego wpływu na zatrudnianie ludzi młodych i nie uznają konieczności powrotu do wcześniejszych reguł przechodzenia na emeryturę lub do uelastycznienia zasad przechodzenia na rentę zdrowotną. Zalecają wzmocnienie działań aktywizacyjnych dla bezrobotnych, w tym także zwiększenie środków na pomoc w poszukiwaniu pracy, szkolenia oraz na samozatrudnienie.

OECD zwraca też uwagę na to, że coraz więcej osób, które pozostają bez pracy, traci też prawo do świadczeń z tytułu bezrobocia. To powinno spowodować większe zainteresowanie rządów problemem pomocy socjalnej dla tej grupy.

mec. Katarzyna LEGIEŃ, mec. Tomasz CYGAN - Grupa Doradcza CGKL sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: