eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2013: boimy się upadłości biura podróży

Wakacje 2013: boimy się upadłości biura podróży

2013-07-05 10:35

Wakacje 2013: boimy się upadłości biura podróży

Wakacje organizujemy samodzielnie © racamani - Fotolia.com

Jak w tym roku będzie wyglądał rynek turystyczny? Po zeszłorocznych upadkach tour operatorów, Polacy mają mniejsze zaufanie do biur podróży. Czy szukają alternatywy? Jakie koszty wiążą się z samodzielnym zorganizowaniem wyjazdu? Czym różnią się wyjazdy zorganizowane samodzielnie od tych wykupionych w biurze podróży? O tym wszystkim można przeczytać w raporcie Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl.

Przeczytaj także: Wakacje 2013: all inclusive górą

- Sezon dopiero się rozpoczyna więc trudniej jest ocenić czy nastąpi wzrost zainteresowania wyjazdami samodzielnie zorganizowanymi w stosunku do roku ubiegłego, kiedy to przyrost był aż o 14 proc. Widzimy jednak pewne symptomy, które na to wskazują – już teraz jest 4 proc. większe zainteresowanie samodzielnie zorganizowanymi wyjazdami niż w czerwcu roku ubiegłego. Jeszcze zimą zauważyliśmy też mniejszą popularność ofert first minute, które biura podróży sprzedają z dużym wyprzedzeniem i z niezłymi rabatami – komentuje Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl.

Według danych Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl w tym roku bilety lotnicze były kupowane średnio z 66 dniowym wyprzedzeniem w przypadku tanich linii lotniczych i 91 dniowym w przypadku regularnych. W roku ubiegłym to wyprzedzenie było dużo mniejsze – 43 dni w low costach i 57 dni w przypadku linii regularnych. Jakie to ma znaczenie? Po ubiegłorocznych spektakularnych upadkach biur podróży Polacy zaczęli się obawiać, że wykupione przez nich wakacje nie dojdą do skutku. Wiele osób, które na początku lipca nie miały jeszcze zarezerwowanego urlopu, skusiło się na samodzielną organizację wyjazdu. W tym roku widać, że klienci myślą o podróży z dużo większym wyprzedzeniem. Nie zakładają innej opcji, tylko od razu biorą pod uwagę, że sami zarezerwują lot i hotel, i pominą biura podróży, a wyjazd samodzielny, należy organizować wcześniej.

Pomimo wcześniejszej rezerwacji średni koszt zakupu biletu nie jest niższy niż w roku ubiegłym. Niezależnie od tego, na jakie linie lotnicze – tanie, regularne czy czarterowe – zakupi się bilet, będzie on w wyższej cenie niż w roku 2012. W przypadku linii low cost różnica jest najmniejsza, w 2012 średnia cena biletu wynosiła 515 PLN, w tym roku jest to 543 PLN. Dużo bardziej wzrosły koszty przelotów liniami regularnymi i czarterowymi. W roku ubiegłym średnia cena biletu na linię regularną to 1324 PLN, w tym jest to 1626 PLN czyli różnica jest 19 proc. Mniej, bo zaledwie 8 proc., wzrosły ceny biletów czarterowych, w zeszłym roku kosztowały one średnio 1247 PLN, w tym 1354 PLN. Należy jednak wziąć pod uwagę, że każdy z tych typów linii ma swoją specyfikę. I gdy ktoś porównuje średni koszt podróży tanimi liniami i regularnymi, musi wziąć pod uwagę to, na jakich trasach latają ci przewoźnicy i że loty długodystansowe linii regularnych automatycznie podnoszą średnie koszty ich biletów.

fot. racamani - Fotolia.com

Wakacje organizujemy samodzielnie

Po ubiegłorocznych spektakularnych upadkach biur podróży Polacy zaczęli się obawiać, że wykupione przez nich wakacje nie dojdą do skutku. Wiele osób, które na początku lipca nie miały jeszcze zarezerwowanego urlopu, skusiło się na samodzielną organizację wyjazdu.


Topowe kierunki pozostają niezmienne i są to: Włochy – 18 proc. klientów rezerwuje bilety do tego kraju, Hiszpania – 15 proc., Francja – 13 proc., Grecja – 9 proc., Bułgaria i Portugalia – ex æquo po 7 proc.. W przypadku tych najbardziej popularnych krajów nie bez znaczenia jest to, że znacznie częściej Polacy decydują się na to, by podróżować do nich na pokładzie samolotów tanich linii, a nie regularnych. W przypadku Włoch 75 proc. zakupionych biletów, to bilety tanich linii, jeszcze większa przewaga jest w przypadku Hiszpanii – aż 85 proc. biletów kupionych do tego kraju to bilety tanich linii. Natomiast do takich państw jak Portugalia czy Grecja latamy liniami regularnymi, gdyż chcąc lecieć do nich tanimi liniami konieczne są przesiadki. W przypadku podróży do Grecji 55 proc. z nich odbywa się liniami regularnymi, a do Portugalii aż 88 proc.

Jak w takim razie kształtują się ceny biletów lotniczych? Jakie są różnice w kosztach podróży liniami regularnymi i tanimi? Podróż do Włoch w roku ubiegłym kosztowała średnio 407 PLN, w tym jest to 437 PLN – dotyczy to biletów tanich przewoźników. W przypadku linii regularnych cena jest dwa razy większa – 882 PLN w tym roku, a 705 PLN w roku ubiegłym. Podobne różnice można zauważyć, gdy porówna się koszt podróży do Hiszpanii. Średnia cena tanich biletów w tym roku to 648 PLN, w roku ubiegłym to 614 PLN, a bilety linii regularnych są dwa razy droższe i w tym roku kosztują 1176 PLN, a w 2012 kosztowały 1153 PLN. Natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę wyjazdy do takich państw jak Portugalia czy Grecja, to podróż z tanim przewoźnikiem jest zupełnie nieopłacalna. W tym roku podróż do Portugalii liniami regularnymi kosztuje średnio 1182 PLN, a tanimi 1209 PLN.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: