eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm I-VI 2013

Upadłości firm I-VI 2013

2013-07-03 10:58

Przeczytaj także: Upadłości firm 2009-2012


Budownictwo – tak złego początku sezonu nie było od wielu lat…

Maj-czerwiec to już sezon w pełni, powinny więc przyspieszać zamówienia w stosunku do miesięcy zimowych a w ślad za ty także przepływy finansowe i kondycja firm budowlanych. Niestety, zamówień jest wyraźnie mniej niż przed rokiem (w maju produkcja budowlana była mniejsza już o ponad 27% w stosunku do ub. roku – za GUS), i to nie tylko z powodu wyhamowania prac infrastrukturalnych, ale też spowolnienia m.in. w budownictwie mieszkaniowym. – Stosunkowo lepiej z tą sytuacją radzą sobie obecnie większe firmy budowlane. Spektakularna skala prac kończyła się jak dotąd równie spektakularnymi ich upadłościami, ale te, które pozostały zmieniają trochę swoją strategię. Szukają już nie tylko największych placów budów, ale weszły również na lokalne rynki, będące dotychczas domeną ich podwykonawców. Rozbicie prac na większa ilość placów budowy to nie tylko wymóg chwili (mało jest dużych inwestycji), ale też możliwość dywersyfikacji ryzyka i uniknięcia jednostkowo dużych strat. Mniejsze firm muszą w tej sytuacji rywalizować nie tylko między sobą, ale też ze swoimi dotychczasowymi zleceniodawcami, którzy notabene nie uregulowali wobec nich nadal wielu swoich zobowiązań z wcześniejszych inwestycji. W tej sytuacji upada ich wciąż dużo – w czerwcu aż 21, a są to już prawie wyłącznie firmy lokalne, o obrocie kilku-kilkunastu, co najwyżej 30 milionów złotych (największa w czerwcu firma z tej listy miała obrót 180 mln złotych) – mówi Michał Modrzejewski, dyrektor Działu Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections z Grupy Allianz.

Usługi – szeroki przekrój branż reprezentowanych w statystyce upadłości świadczy o strukturalnej przyczynie upadłości

W czerwcu wciąż zaskakiwały nas branże usługowe, o problemach których świadczyły ogłaszane upadłości. Do firm zajmujących się usługami zdrowotnymi, gastronomicznymi czy reklamowymi dołączyły firmy świadczące usługi ochrony mienia czy call center. Jak co miesiąc – w związku z problemami budownictwa w statystyce upadłości są też firmy nadzorujące inwestycje, doradztwa technicznego czy architektonicznego oraz dzierżawy urządzeń budowlanych.

Nadal wiele postępowań układowych kończy się niepowodzeniem

Według czerwcowych publikacji sądy dopuściły 16 postępowań układowych, ale jednocześnie aż osiem wcześniej rozpoczętych postępowań naprawczych nie powiodło się i zostało zmienionych na upadłość likwidacyjną. – Mniejsza sprzedaż – i generalnie także niższa obecnie rentowność sprzedaży przedsiębiorstw nie sprzyja wypracowywaniu nadwyżek na poczet spłaty wierzycieli zgodnie z planem naprawczym, a także utrudnia pokrycie bieżących kosztów własnych restrukturyzowanych firm. Muszą one bowiem często borykać się z małym zaufaniem dostawców – w związku z tym trudniej im wynegocjować korzystne upusty czy kredyt kupiecki – ocenia Tomasz Starus z Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.

Województwa – znaczne przyspieszenie upadłości w woj. dolnośląskim

Największa liczba publikacji o upadłościach dotyczyła w czerwcu województwa dolnośląskiego (23 ogłoszenia o bankructwie). Mimo, iż w woj. mazowieckim było w czerwcu 12 ogłoszonych upadłości, to właśnie w nim jest ich zdecydowanie, bo aż o 1/3 mniej niż przed rokiem. Jest to także pochodna struktury obecnego kryzysu – dominowania w statystyce upadłości firm produkcyjnych, przed budowlanymi, a jednych i drugich na Mazowszu jest mniej niż na Śląsku czy Dolnym Śląsku. Dominują tu firmy usługowe i handlowe – i właśnie dwa największe ex quo bankructwa w woj. mazowieckim dotyczyły w czerwcu firmy informatycznej oraz prowadzącej sieć sklepów z obuwiem, obydwie o obrocie ponad 30 mln złotych. Nie można jednak zbytnio generalizować – np. w woj. śląskim połowa, bo cztery z ośmiu opublikowanych w czerwcu upadłości dotyczyła handlu hurtowego, a nie produkcji (tylko jeden taki przypadek). Największa zaś w czerwcu pod względem realizowanego przez firmę obrotu upadłość miała miejsce w woj. podkarpackim – i była to wspomniana wcześniej największa w tym miesiącu upadłość w branży budowlanej…

fot. mat. prasowe

Upadłości wg województw

Największa liczba publikacji o upadłościach dotyczyła w czerwcu województwa dolnośląskiego (23 ogłoszenia o bankructwie). Mimo, iż w woj. mazowieckim było w czerwcu 12 ogłoszonych upadłości, to właśnie w nim jest ich zdecydowanie, bo aż o 1/3 mniej niż przed rokiem.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: