eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 23/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 23/2013

2013-06-09 10:42

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 22/2013

  • Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro w I kw. 2012 roku zmniejszył się o 0,2% kw/kw , zaś w całej Unii Europejskiej spadł o 0,1% kw/kw. (w IV kw. ub.r. spadek wyniósł 0,6% kw/kw w strefie euro, a w całej Unii - o 0,5% kw/kw). Licząc r/r PKB spadł w I kw. 2013 r. o 1,1% w strefie euro i o 0,7% w całej UE.
  • Kolejna runda negocjacyjna w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 tym razem nie przyniosła przełomu. Kolejny termin spotkania przedstawicieli krajów członkowskich, europosłów i Komisji Europejskiej wyznaczono na najbliższy tydzień. Podczas tej rundy negocjacyjnej nie omawiano wysokości wydatków w budżecie, ale rozmowy dotyczyły większej swobody w wydawaniu pieniędzy. Deputowani podtrzymali swój postulat, by można było przesuwać niewykorzystane fundusze między latami i działami budżetowymi. W unijnym budżecie na lata 2014-2020 dla Polski przeznaczono ponad 105 mld euro, z czego na politykę spójności wyrównującą różnice w rozwoju Wspólnoty prawie 73 miliardy, a na rolnictwo ponad 28 miliardów euro.
  • Pogorszyły się stosunki UE-Chiny i zanosi się na wojnę handlową. Wchodzą w życie unijne cła na import paneli słonecznych z Chin. Cła wynoszące ok. 12 procent ceny towary będą obowiązywać na razie przez pół roku. Chińskie władze oskarżyły UE o działania protekcjonistyczne i ogłosiły, że wszczynają dochodzenie w sprawie eksportu win z Unii. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce Chiny nałożą cła na europejskie wina, bo kończą dochodzenie sprawdzające, czy europejski eksport win korzysta z niedozwolonych dotacji.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego eksport Niemiec wzrósł w kwietniu 2013 r. o 1,9 proc. m/m (miesiąc wcześniej wzrost ten wyniósł 0,5 proc. m/m). To najmocniejszy wzrost eksportu od maja 2012 r. W kwietniu 2013 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 1,8 proc. m/m (w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,2 proc. m/m). To najmocniejszy wzrost od ponad roku i trzeci z kolei miesiąc tej zwyżki.
  • Z powodu kryzysu Włochy straciły 15 proc. swego potencjału gospodarczego, a takie gałęzie, jak przemysł motoryzacyjny, skurczyły się o ponad czterdzieści procent. Mimo to Włochy utrzymały się na siódmym miejscu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Jednak straty poniesione w latach 2007-2012 trudno jednak będzie odrobić. W okresie tym zamknięto 55 tysięcy firm, a pracę utraciło 539 tysięcy osób.
  • Parlament Portugalii uchwalił nowelizację budżetu, wprowadzając poprawki zakładające nowe oszczędności w ramach polityki stabilizowania finansów publicznych. Rząd ma nadzieję, że poprawiony budżet pozwoli utrzymać do końca roku deficyt na poziomie 5,5 proc. PKB. W 2012 roku deficyt budżetu wynosił 6,4 proc. PKB. W ramach oszczędności zdecydowano się na zmniejszenie wydatków wszystkich ministerstw i wydłużenie tygodniowego czasu pracy w administracji państwowej z 35 do 40 godzin. Zamierza też zredukować o 30 tys. liczbę zatrudnionych w sektorze publicznym; obecnie pracuje tam 700 tys. osób.
  • Gospodarka fińska jest nadal w stanie recesji. Spadek PKB wyniósł 2,1% r/r.
  • Produkt Krajowy Brutto Węgier wzrósł w I kw. 2013 r. o 0,7 proc. kw/kw, (po spadku w IV kw. 2012 o 0,4 proc. kw/kw), a w ujęciu r/r PKB Węgier spadł w I kw. 2013 r. o 0,9 proc., po spadku w IV kw. o 2,7 proc.
  • Federalny Sąd Konstytucyjny w Karlsruhe wydał orzeczenie, że związki homoseksualne w Niemczech będą mogły korzystać z tych samych przywilejów podatkowych, co małżeństwa. Sąd uznał, że odmawianie parom homoseksualnym, zarejestrowanym jako związki partnerskie, ulg podatkowych przysługujących małżeństwom, narusza prawa obywatelskie homoseksualistów. Państwo powinno bowiem traktować wszystkich obywateli tak samo, niezależnie od ich orientacji seksualnej. Dzięki orzeczeniu sądu konstytucyjnego, pary homoseksualne będą mogły występować o zwrot nadpłaconych podatków, poczynając od roku 2001.
  • Komisja Europejska nie zgadza się z częścią wniosków w raporcie MFW dot. Grecji, w którym zawarta jest teza, że można było wcześniej zrestrukturyzować dług tego kraju i lepiej dopasować reformy na rzecz wzrostu. Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazali na błędy w postępowaniu wobec zadłużonej Grecji, która od trzech lat objęta jest programem pomocowym strefy euro i MFW. Zdaniem ekspertów funduszu restrukturyzacja greckiego długu powinna była nastąpić już na początku programu w 2010, a nie dopiero w 2012 roku, a ponadto nie został doszacowany wpływ wymuszanych oszczędności na grecką gospodarkę.
  • Unijny Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że przywożenie z Malezji elementów złącznych z żeliwa lub stali to próba obejścia cła antydumpingowego na przywóz tych produktów z Chin. Dlatego państwa UE mogły pobierać te cła z mocą wsteczną wg. stawki 85 proc. Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (potocznie zwanego Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) dotyczy ceł nałożonych przez Bułgarię, ale ma zastosowanie do wszystkich państw unijnych, ponieważ chodzi o stosowanie unijnych rozporządzeń.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZYŻBY POCZĄTEK WOJNY HANDLOWEJ Z CHINAMI?

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Dziś na ten kraj przypada około 65 proc. światowej produkcji. Główne rynki zbytu dla tej chińskiej produkcji to Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Liczby wskazują, że UE jest głównym rynkiem eksportu chińskich paneli, bo na unijny rynek kierowane jest ok. 80 proc. chińskiego eksportu. Wiele wskazuje też na to, że UE (a także USA) na tej grupie produktowej testują możliwość wstrzymania ekspansji towarów chińskich na swoje rynki. Czy to oznacza, że może to być początek "miękkiej" wojny handlowej z Chinami?...

W 2012 USA przeprowadziły dochodzenie, czego wynikiem było ogłoszenie decyzji o nałożeniu karnych ceł na chińskie panele słoneczne. W końcu tego roku na wniosek koalicji europejskich producentów paneli słonecznych ProSun, także Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie antydumpingowe w tej grupie towarowej. Argumentacja była prosta: wg szacunków KE ceny chińskich paneli na europejskim rynku powinny być średnio o 88 proc. wyższe, aby nie można było mówić o dumpingu. Prosun szacuje, że niskie ceny paneli kosztowały Europę tysiące miejsc pracy i ponad 60 zamkniętych fabryk. Według ocen Komisji Europejskiej utrzymanie obecnej sytuacji szkodzą europejskim firmom branży solarnej i są zagrożeniem dla 25 tys. miejsc pracy.

Ostatnio Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł karnych na panele słoneczne importowane z Chin. Bruksela nie ukrywa, że chce przeciwdziałać chińskiemu dumpingowi, ale też zależy jej na wywarciu presji w negocjacjach unijno-chińskich. Ten drugi cel spowodował, że decyzję o nałożeniu ceł należy uznać za "elastyczną", bo przez pierwsze 6 miesięcy mają obowiązywać cła tymczasowe (przez pierwsze 2 miesiące będą wynosić 11,8 proc. ceny towaru, a następnie stawka ta wzrośnie do 47,6 proc.). Taką decyzję o nałożeniu ceł tymczasowych mogła podjąć Komisja Europejska samodzielnie. Jednak jeśli negocjacje nie zakończą się sukcesem, UE może nałożyć stałe cła zaporowe na chińskie panele słoneczne na okres 5-letni. To jednak nie będzie takie proste, bo taka decyzja wymaga zgody unijnych krajów, a przeciwko wprowadzeniu ceł zaporowych na import chińskich paneli słonecznych są jednak rządy kilkunastu państw UE, w tym Niemiec.

Problem jest jednak szerszy. Równocześnie z antydumpingowymi działaniami unijnymi decyzję o nałożeniu takich ceł podjęły już Stany Zjednoczone. UE twierdzi, że Chiny zakłócają wolny handel, a cła antydumpingowe przywrócą równowagę na rynku. Nie zmienia to faktu, że inni nazywają te działania protekcjonistycznymi. Mówi się też, że ta rozgrywka jest wstępem do działań ograniczających ekspansję chińskich towarów na unijny rynek...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: