Ruch w Internecie: smartfony i tablety górą
2013-06-06 11:40
Telefony komórkowe i tablety podbijają przestrzeń wirtualną © evgenyatamanenko - Fotolia.com
Przeczytaj także: Tablety napędzą ruch w Internecie
Okazuje się, że choć Dania jest najbardziej rozwiniętym mobilnie rynkiem (ponad 31 proc. całego ruchu w internecie pochodzi z urządzeń przenośnych, wzrost o 86 proc. w porównaniu do kwietnia 2012 roku), to największy wzrost w liczbie odsłon dokonywanych za pośrednictwem telefonów oraz tabletów nastąpił na Słowacji i w Czechach (o ponad 200 proc.).Na tle regionu najniższy przyrost udziału odsłon mobilnych w ruchu internetowym odnotowano na Białorusi (34 proc.), na Litwie (81 proc.) oraz w Polsce (wzrost o 87 proc.). Na pozostałych rynkach wzrost liczby odsłon dokonywanych za pośrednictwem urządzeń przenośnych wyniósł między 100 a 200 proc.
Krzysztof Rosiński, ekspert Gemiusa w obszarze mobile, zwraca uwagę, że mimo widocznego w Europie Środkowej i Wschodniej trendu wzrostowego, tylko cztery kraje mogą się pochwalić liczbą odsłon mobilnych powyżej średniej regionalnej. – Słowacja, Węgry, Chorwacja i Litwa. To wpływ funkcjonowania na tych rynkach silnych lokalnych marek, które wysoką popularność wśród użytkowników urządzeń przenośnych zdobyły dzięki swoimi mobilnym serwisom www – uważa.
fot. evgenyatamanenko - Fotolia.com
Telefony komórkowe i tablety podbijają przestrzeń wirtualną
Zdaniem Rosińskiego, fakt, że takie kraje, jak Czechy czy Polska plasują się poniżej średniej regionu może wskazywać na to, że część wydawców, oprócz mobilnych wersji swoich serwisów internetowych, posiada w portfolio także wersje działające w formie aplikacji mobilnych przeznaczonych na smartfony i tablety.
– Przedstawione dane pozwalają przypuszczać, że na każdym z analizowanych rynków jest jeszcze duża przestrzeń do rozwoju mobilnych usług – podsumowuje Rosiński.
fot. mat. prasowe
Odsłony mobilne w ruchu w sieci
Informacje o badaniu
Analizą objęto kraje z Europy Środkowo-Wschodniej, w których Gemius prowadzi pomiar ruchu na stronach internetowych, tj. Białoruś, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Polskę, Słowenię, Słowację, Ukrainę i Węgry. W zestawieniu uwzględniono także Danię. Dane pochodzą z kwietnia 2012 i 2013 roku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)