eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie magazynowe w Polsce I-III 2013

Powierzchnie magazynowe w Polsce I-III 2013

2013-06-03 00:15

Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe i magazynowe w 2012 roku


Region warszawski – Sektor II (15-80 km od centrum Warszawy) – dużo dostępnej powierzchni w mniej atrakcyjnych obiektach, powolny spadek odsetka pustostanów

Zasoby powierzchni magazynowej i logistycznej w regionie warszawskim przekraczają 2,1 miliona m.kw. W regionie tym dominują parki przemysłowe i magazynowe zlokalizowane przy głównych trasach komunikacyjnych. Region warszawski jest szczególnie atrakcyjny dla dużych najemców ze względu jest bliskość aglomeracji stołecznej w połączeniu z niższymi czynszami najmu w porównaniu do obiektów zlokalizowanych w Warszawie. Deweloperów z kolei przyciąga dostępność działek o dużej powierzchni, oferujących możliwość przyszłej rozbudowy. Najpopularniejsze lokalizacje to Pruszków, Ożarów i Piaseczno, a ukończona niedawno budowa autostrady A2 z Warszawy do Łodzi i Poznania znacząco podniosła atrakcyjność lokalizacji wzdłuż trasy w kierunku zachodnim. Odsetek powierzchni niewynajętych w regionie warszawskim wyraźnie spadł w porównaniu do roku 2011 i wynosi obecnie około 15%.

Aktualnie w budowie znajduje się tu około 36.000 m.kw. powierzchni w trzech projektach, w tym Tulipan Park Warszawa (23.500 m.kw.) Ponadto planowana jest budowa około 1,2 miliona m.kw. powierzchni magazynowej i logistycznej, głównie w rejonie Pruszkowa, Mszczonowa, Błonia i Sochaczewa.

W 2012 r. podpisano umowy najmu na ponad 540.000 m.kw. powierzchni. Najbardziej aktywni najemcy pochodzili z sektora logistycznego, handlu detalicznego, a także farmaceutycznego i petrochemicznego. Stawki wyjściowe czynszów w regionie warszawskim wynoszą 2,50 – 3,60 euro/m.kw./miesiąc, a stawki efektywne to 1,90 – 3,00 euro/m.kw./miesiąc.

Nowe rynki regionalne

Zjawiskiem wartym podkreślenia jest rozwój nowych regionalnych rynków logistycznych. W ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem cieszy się Polska wschodnia, w tym przede wszystkim region Rzeszowa i Lublina, dzięki lokalizacji w pobliżu wschodniej granicy kraju, dostępności tanich gruntów oraz istnieniu specjalnych stref ekonomicznych, a także obecności polskich i zagranicznych firm z sektora produkcji. Łączne zasoby powierzchni logistycznej w tym regionie wynoszą tylko 128.000 m.kw., ale w budowie lub planach są już następne projekty.

Kolejnym wschodzącym rynkiem logistycznym jest region kujawsko-pomorski, z Bydgoszczą i Toruniem, którego atuty to centralna lokalizacja i dostęp do autostrady A1 łączącej północ i południe kraju. Utworzona niedawno specjalna strefa ekonomiczna w Łysomicach koło Torunia przyciąga producentów z branży elektroniki i telekomunikacji, jak również firmy z branży dóbr szybkozbywalnych (FMCG). Choć zasoby powierzchni logistycznej to tylko 80.000 m.kw, ponad dwa razy tyle jest już na etapie planowania, a perspektywy rozwoju logistyki w tym regionie są bardzo obiecujące.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: