eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Polskie górnictwo węgla kamiennego coraz mniej konkurencyjne

Polskie górnictwo węgla kamiennego coraz mniej konkurencyjne

2013-03-20 10:00

Przeczytaj także: Nowa kopalnia w Lubelskim Zagłębiu Węglowym


Raport „Tracking the trends 2013” omawia ponadto takie trendy na globalnym rynku górniczym jak:
  • Spowolnienie realizacji inwestycji: Choć szefowie firm wydobywczych niechętnie decydują się na nowe inwestycje, właściwą reakcją nie jest zamrażanie projektów lub czekanie na stabilizację cen surowców i strategii rządów lecz podejmowanie decyzji inwestycyjnych zgodnych z dyscypliną narzuconą przez racjonalizację projektów i zwiększenie efektywności kapitału.
  • Nasilenie transakcji fuzji i przejęć: Ograniczenie dostępności kredytów skłania niektóre firmy wydobywcze do fuzji i przejęć w ramach „strategii ratowniczej”. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach liczba takich transakcji wzrośnie, a kapitał będzie pochodzić od inwestorów z Azji.
  • Nacjonalizm w zakresie wykorzystywania zasobów: Rządy przejawiają objawy nacjonalizmu w odniesieniu do zasobów, co uwidacznia się w prywatyzacji sektora wydobywczego i wywłaszczaniu w celach podatkowych, kontroli eksportu czy opodatkowaniu zasobów. Konieczne jest zatem wzmacnianie relacji z organami rządowymi, dywersyfikacja oferty surowcowej i zaangażowania geograficznego oraz demonstrowanie wartości sektora zarówno władzom, jak i obywatelom.
  • Walka z korupcją: Firmy wydobywcze już stosują globalne standardy przejrzystości w celu zapobiegania korupcji, ale konieczny jest dalszy rozwój odpowiednich praktyk ze względu na zacieśnianie wymogów regulacyjnych dotyczących zarówno samych firm wydobywczych jak i ich partnerów handlowych, dostawców, usługodawców, agentów i pośredników. Walka z korupcją wymaga przyjęcia rygorystycznych praktyk i procedur, obejmujących zarządzanie relacjami ze stronami trzecimi, programy przestrzegania regulacji wewnętrznych oraz gotowość śledczą.
  • Nowy poziom odpowiedzialności: Społeczna odpowiedzialność biznesu wymaga spełniania oczekiwań i wymogów organizacji pozarządowych i innych interesariuszy, a także większej przejrzystości działania i ochrony środowiska. Firmy wydobywcze muszą zwiększyć poziom odpowiedzialności, wbudowując ekologię w system wskaźników wewnętrznych, metodologii inwestycyjnych i negocjowania ze społecznościami lokalnymi, władzami, organizacjami pozarządowymi i regulatorami.
  • Niedobory kwalifikacji: Chociaż obecnie zmniejszył się nacisk na wzrost zatrudnienia, co wynika z zawieszenia prac przez część firm wydobywczych lub zmniejszenia poziomu produkcji, nadal utrzymuje się niedobór wykwalifikowanych kadr. Można temu zaradzić szkoląc własnych pracowników tak aby podnosili lub poszerzali swoje kwalifikacje. Firmy mogą ponadto prowadzić rekrutacje poza tradycyjnymi kanałami, sponsorować programy nauczania na wyższych uczelniach czy planować rozwój swoich kadr.
  • Analityka podnosi bezpieczeństwo: Rosną zagrożenia związane z działalnością wydobywczą, zwłaszcza w odległych, trudnych technicznie rejonach, do których przenoszą się firmy wydobywcze. W celu lepszego poznania czynników powodujących wypadki podczas pracy należy zastosować modelowanie predykcyjne i korzystać z nowych narzędzi analitycznych i technologii w celu podniesienia jakości prac zabezpieczających, lepszej identyfikacji segmentów ryzyka i podniesienia ogólnego bezpieczeństwa pracy.
  • Maksymalne wykorzystanie istniejących i nowych technologii: Pomimo deklaracji zainteresowania innowacjami wiele firm wydobywczych nie umie odpowiednio wykorzystać technologii, takich jak analityka danych czy poprawnie zintegrować różnorodne platformy technologiczne po połączeniu jednostek gospodarczych. Poprawa wydajności przy jednoczesnej redukcji kosztów wymaga weryfikacji strategii informatycznych i rozważenia możliwości inwestowania w programowalne kontrolery logiczne (PLC), systemy inspekcji i pozyskiwania danych (SCADA), systemy zarządzania produkcją (MES), systemy analityki biznesowej i zaawansowane systemy produkcyjne.

Te stojące przed branżą wydobywczą zadania dotyczą także jej polskiej części. „Polskie górnictwo musi w sposób ciągły dostosowywać się do zmieniających się warunków. Z jednej strony najważniejszym elementem pozostaje utrzymanie jego konkurencyjności, szczególnie w obliczu rosnącej presji ze strony węgla pochodzącego z importu. Z drugiej strony drastycznie wzrastają oczekiwania związane z wpływem górnictwa na całe otoczenie. W dzisiejszych czasach ekologia oraz strategia społecznej odpowiedzialności muszą być wbudowane w podstawowy schemat funkcjonowania przedsiębiorstwa wydobywczego” - podsumowuje Artur Maziarka, Partner w Dziale Audytu, Deloitte.

poprzednia  

1 2

Produkcja w Polsce II 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: