eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy w Polsce 2012 r.

Rynek magazynowy w Polsce 2012 r.

2013-02-08 13:33

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Polsce III kw. 2012 r.


Różnice w dostępności powierzchni – w zależności od regionu – są znaczące. Biorąc pod uwagę największe rynki, najkorzystniejsze z punktu widzenia najemców są okolice Warszawy. Bez najemcy pozostawało tutaj 278 tys. mkw., czyli 14,1% powierzchni w tym regionie. Sporo niewykorzystanej powierzchni było także w Polsce Centralnej – 123 tys. mkw. (wskaźnik pustostanów 12,3%). Natomiast bardzo niskie wskaźniki pustostanów zaobserwowano na Górnym Śląsku (wskaźnik dostępnej powierzchni 5%) i w Poznaniu (5,2%).

„Ze względu na ograniczoną dostępność istniejących powierzchni, a także jej rozdrobnienie, firmy powinny odpowiednio wcześniej rozpocząć poszukiwania odpowiedniego obiektu i wziąć poważnie pod uwagę możliwość zlecenia deweloperowi budowy magazynu ” – dodaje Tomasz Olszewski.

Na koniec 2012 roku w budowie było 222 tys. mkw. Najwięcej powierzchni powstawało we Wrocławiu (91 tys. mkw.), w okolicach Warszawy (43 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku (36 tys. mkw.). Projekty spekulacyjne stanowiły w dalszym ciągu niewielką część nowych inwestycji – zaledwie 11,3% budowanej powierzchni nie było zabezpieczone umową najmu (na koniec 2011 roku wskaźnik ten wyniósł 18%).

Czynsze za powierzchnie magazynowe pozostały na niezmienionym poziomie. Różnice w stawkach potrafiły być jednak znaczące nie tylko między regionami, ale nawet lokalizacjami w ramach tego samego regionu. Zależało to w głównej mierze od wskaźnika pustostanów.

„Najwyższe czynsze były oferowane w granicach dużych miast. Wynika to zarówno z braku odpowiednich działek, jak i ich cen. Poza tym, w dużych miastach mamy do czynienia z tzw. small business units, czyli parkami oferującymi niewielkie moduły magazynowe połączone z reprezentacyjną powierzchnią biurową. Takie obiekty są droższe niż typowe duże budynki magazynowe – mówi Tomasz Olszewski.

Stawki efektywne za magazyny zlokalizowane w granicach Warszawy wynosiły od 3,60 do 5,30 EUR/mkw./miesiąc). Stosunkowo drogie były też powierzchnie w Krakowie (3,30 - 4,00 EUR/mkw./miesiąc ) i Łodzi (2,80 - 3,85 EUR/mkw./miesiąc).

Na niższe stawki mogą liczyć najemcy w parkach zlokalizowanych w okolicach dużych miast. Stawki dla okolic Warszawy wahały się między 2,20 a 2,80 EUR/mkw./miesiąc. Podobnie atrakcyjne czynsze były oferowane w Polsce Centralnej (bez Łodzi): 2,10 - 2,60 EUR/mkw./miesiąc. W innych regionach czynsze zaczynały się od 2,30 a kończyły na 3,40 EUR/mkw./miesiąc.

Najbliższa przyszłość rynku stoi na razie pod znakiem zapytania.

„Tempo rozwoju polskiego rynku magazynowego uwarunkowane jest aktualną kondycją gospodarczą kraju, która w 2012 roku uległa znacznemu osłabieniu. Zgodnie z prognozami ekonomistów oznaki poprawy powinny pojawić się w drugiej połowie 2013 roku. Jeśli przewidywania okażą się prawdą, to rynek magazynowy od razu skonsumuje efekty powrotu koniunktury” – podsumowuje Tomasz Olszewski.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: