eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy w Polsce 2012 r.

Rynek magazynowy w Polsce 2012 r.

2013-02-08 13:33

Rynek magazynowy w Polsce 2012 r.

Rynek magazynowy w Polsce 2012 r. © Plukhin - Fotolia.com

Polski rynek powierzchni magazynowych odczuł skutki spowolnienia gospodarczego. Wskaźniki popytu w 2012 roku okazały się dużo niższe niż w roku poprzedzającym, a deweloperzy w dalszym ciągu unikali projektów spekulacyjnych - wynika z raportu Jones Lang LaSalle.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Polsce III kw. 2012 r.

„W całym 2012 roku wynajęto 1,35 mln mkw. powierzchni magazynowej, przy czym popyt netto wyniósł 755 tys. mkw. W porównaniu z 2011 rokiem popyt brutto był niższy o 305 tys. mkw. Słabsze zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wynikało przede wszystkim z faktu, że najemcy stali się bardzo ostrożni i niechętnie podejmowali decyzje o transakcjach” – mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.

Największe zainteresowanie najemców wzbudzały w 2012 roku obiekty zlokalizowane w okolicach Warszawy (395 tys. mkw. wynajętej powierzchni), w Polsce Centralnej (270 tys. mkw.), we Wrocławiu (211 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku (200 tys. mkw.).

Wśród największych transakcji magazynowych ubiegłego roku należy wymienić umowy podpisane między: Leroy Merlin Polska a Panattoni (56 tys. mkw. w Panattoni Park Stryków; odnowienie najmu), DHL a Prologisem (33,8 tys. mkw. w Prologis Park Dąbrowa; nowa umowa) oraz firmą Lear a Panattoni (obiekt typu built-to-suit w Legnicy o powierzchni 32 tys. mkw.).

Co ciekawe, sytuacja ekonomiczna miała wpływ nie tylko na wielkość, ale i na strukturę popytu pod względem branżowym.

„W 2012 roku największy udział w popycie na powierzchnie magazynowe po raz kolejny mieli operatorzy logistyczni. Ich pozycja z roku na rok rośnie, co jest bezpośrednią konsekwencją spowolnienia gospodarczego. Zmusza przedsiębiorców do poszukiwania oszczędności i optymalizacji kosztów, dlatego częściej decydują się oni m.in. na outsourcing logistyki i dystrybucji” – wyjaśnia Tomasz Olszewski.

Oprócz operatorów logistycznych, którzy w 2012 roku wynajęli aż 653 tys. mkw., sporo powierzchni wynajmowały też firmy z branży motoryzacyjnej (129 tys. mkw.) i spożywczej (120 tys. mkw.).

fot. Plukhin - Fotolia.com

Rynek magazynowy w Polsce 2012 r.

W całym 2012 roku wynajęto 1,35 mln mkw. powierzchni magazynowej, przy czym popyt netto wyniósł 755 tys. mkw. W porównaniu z 2011 rokiem popyt brutto był niższy o 305 tys. mkw.


Podpisane w 2012 roku nowe umowy (popyt netto) dotyczyły 755 tys. mkw., natomiast w ramach przedłużeń umów wynajęto 599 tys. mkw. Udział renegocjacji w popycie brutto wyniósł tym samym 44%. Rok wcześniej było to 40%.
Stabilny pozostawał poziom dostępnej powierzchni. Na koniec 2012 roku w całej Polsce niewynajęte pozostawało 713 tys. mkw. magazynów, a wskaźnik pustostanów wyniósł 10,1% (dla porównania, na koniec 2011 roku było to 11,2%). Z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną oraz wygasające w 2013 roku umowy najmu, które mogą nie ulec przedłużeniu, wskaźnik ten może wzrosnąć.

„Mimo odczuwalnego spadku popytu, najemcy nie powinni liczyć na to, że wzrośnie oferta powierzchni dostępnych od zaraz. Deweloperzy ograniczyli do minimum aktywność spekulacyjną, zwłaszcza że niewynajęte pozostaje sporo istniejących obiektów. Jeśli już powstają nowe budynki, to tylko na podstawie podpisanych wcześniej umów najmu” – tłumaczy Tomasz Olszewski.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: