eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarstwa domowe w 2011 roku

Gospodarstwa domowe w 2011 roku

2013-01-31 12:29

Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe: prognoza 2008 - 2035


Biorąc pod uwagę liczbę osób tworzących gospodarstwa domowe sytuacja w miastach i na wsi jest mocno zróżnicowana (p. tabl.2). W miastach równie często występują gospodarstwa jednoosobowe, jak i dwuosobowe (razem stanowią ponad 55%), natomiast bardzo rzadko gospodarstwa duże liczące 5 i więcej osób (tylko co 12 gospodarstwo jest takiej wielkości), zaś udział czteroosobowych i większych przekraczał nieco 23% . Udział tych grup gospodarstw znacząco różni się od struktury ogólnokrajowej. Natomiast na wsi dominują gospodarstwa pięcioosobowe i większe – praktycznie co czwarte gospodarstwo jest tej wielkości, a ponad 44% czteroosobowe i większe. Z kolei udział pozostałych gospodarstw jest podobny (od 17,4 do 20,2%), przy czym znacznie niższy w przypadku gospodarstw mniejszych.
Zdecydowana większość gospodarstw domowych w Polsce zamieszkuje samodzielnie. Szacuje się wstępnie, że odsetek ten wynosił w 2011 roku ok. 75-78%, dla porównania w 2002r. wynosił nieco ponad 76%.

fot. mat. prasowe

Gospodarstwa domowe według wielkości w 2011 roku

Biorąc pod uwagę liczbę osób tworzących gospodarstwa domowe sytuacja w miastach i na wsi jest mocno zróżnicowana.


fot. mat. prasowe

Ludność w gospodarstwach domowych w 2011 roku

Ludność w wyodrębnionych gospodarstwach domowych spełnia kryterium czasowe przyjęte dla ludności faktycznie zamieszkałej, tj. ponad 3 miesięczny czas nieobecności lub przebywania


Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych, mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się. Jeżeli jakakolwiek osoba w tym mieszkaniu utrzymuje się oddzielnie, osoba taka tworzy odrębne jednoosobowe gospodarstwo domowe. Grupa osób niespokrewnionych, mieszkających razem, może tworzyć jedno wieloosobowe gospodarstwo domowe, jeśli wspólnie utrzymują się lub kilka gospodarstw jednoosobowych. Gospodarstwa domowe tworzą osoby mieszkające stale lub przebywające czasowo w mieszkaniach. Przedstawiona definicja gospodarstwa domowego jest oparta na kryterium wspólnego gospodarowania dochodami, bez względu na źródło pochodzenia tych dochodów. Jest to tzw. definicja ekonomiczna, stosowana we wszystkich dotychczasowych spisach ludności i mieszkań, jak również – z nieznacznymi modyfikacjami – w badaniach reprezentacyjnych prowadzonych w gospodarstwach domowych. Ustalenie liczby gospodarstw domowych w mieszkaniu oraz relacji pokrewieństwa pomiędzy osobami w każdym z tych gospodarstw – jest niezwykle ważne dla wyodrębniania liczby i typów rodzin.

Piotr Filip – główny specjalista w Departamencie Badań Demograficznych i Rynku Pracy

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Polskie firmy 2012-2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: