eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centrum UTC Aerospace Systems we Wrocławiu

Centrum UTC Aerospace Systems we Wrocławiu

2013-01-24 09:57

Przeczytaj także: Nowe inwestycje dla branży lotniczej


Oceny budynków w formule LEED for New Construction dokonuje się na podstawie siedmiu głównych kryteriów, do których należą: zrównoważona lokalizacja inwestycji, efektywność gospodarki wodnej, wykorzystanie energii i atmosfery, wykorzystanie materiałów i zasobów, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność projektu i preferencję regionalną. Na ich podstawie można zdobyć maksymalnie 110 punktów. Inżynieryjne Centrum Badawczo-Rozwojowego UTC Aerospace Systems jest zaprojektowane tak, by osiągnąć doskonałe wyniki we wszystkich kategoriach. - Chodzi tu m.in. o położenie w terenie pierwotnie zabudowanym, w dobrze skomunikowanym miejscu (brak konieczności tworzenia dodatkowej infrastruktury związanej z obiektem), rozwiązania umożliwiające przyjeżdżanie do pracy na rowerze (parkingi dla rowerów i kompleks sanitarny do odświeżenia się po jeździe), zastosowanie materiałów odbijających światło (m.in. specjalnej białej membrany na dachu), dzięki czemu nie jest pogłębiany efekt cieplarniany, rozwiązania pozwalające na oszczędność wody pitnej, w tym specjalne instalacje sanitarne czy też zaawansowana automatyka wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia, która pozwala na osiągnięcie komfortowych, naturalnych warunków pracy – wylicza Michał Dąbrowski. Wszystko to oczywiście podraża koszt budowy, ale w długofalowej perspektywie pozwala znacząco obniżyć zużycie energii i wody, a budynek jest prawdziwie przyjazny dla środowiska i pracujących w nim osób.

Inauguracja budowy

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę tego wyjątkowego obiektu miało miejsce 23 października 2012 r. Akt erekcyjny podpisali: Wojciech Wasik, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny HS Wrocław Sp. z o.o i gospodarz uroczystości; Aleksander Marek Skorupa, Wojewoda Dolnośląski; Rishi Grover, Wiceprezes ds. Strategii UTC Aerospace Systems’ Aircraft Systems segment; Adam Grehl, Wiceprezydent miasta Wrocławia; Dave Carter, Wiceprezes ds. Inżynieryjnych UTC Aerospace Systems’ Aircraft Systems segment; Profesor Eugeniusz Rusiński, Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką Politechniki Wrocławskiej. Oprócz wysokich rangą przedstawicieli dolnośląskich władz i korporacji UTC, w wydarzeniu wzięli udział także inni goście ze świata nauki, kultury i biznesu. Na oczach prawie stu zebranych osób, w obecności kamer oraz fleszy fotoreporterów, nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego i w ten symboliczny sposób rozpoczęto budowę obiektu.

fot. PKI PREDOM

Wizualizacja inwestycji

Nowe Inżynieryjne Centrum Badawczo-Rozwojowe UTC Aerospace Systems we Wrocławiu ma zapewnić nie tylko zatrudnienie dla ponad 300 inżynierów, ale także komfort pracy i ekologiczne rozwiązania najwyższej jakości.


Na miejscu budowy gotowe są już fundamenty. Aktualnie wykonywana jest konstrukcja monolityczna obiektu. Zgodnie z wytycznymi certyfikacji LEED, budowa została specjalnie zabezpieczona, m.in. siatką organiczną i słomą, by zanieczyszczenia nie wydostawały się na zewnątrz. Inżynierowie pracują na razie w budynku przejściowym. Oddanie do użytku Centrum Badawczo-Rozwojowego zaplanowane jest na listopad 2013 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: