eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 3/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 3/2013

2013-01-20 13:00

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 2/2013

  • Unijny szczyt w dniach 7-8 lutego będzie poświęcony budżetowi UE na lata 2014-2020. Listopadowa propozycja budżetowa Van Rompuya zakłada cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowego projektu KE na poziomie ok. 1 bln euro. W tym budżecie założono wydatki UE na poziomie ok. 972 mld euro (w tzw. zobowiązaniach). Brytyjczycy i Niemcy domagali się redukcji o 30 mld euro w wydatkach UE, m.in. na administrację. Jeśli ten projekt zostanie zaakceptowany, Polska w ramach funduszy spójności mogłaby otrzymać w ciągu siedmiu lat nowej perspektywy finansowej około 72,4 mld euro. W latach 2007-2013 Polska otrzymała ok. 68 mld euro.
  • Nowym szefem eurogrupy, skupiającej ministrów finansów państw strefy euro, zostanie mianowany holenderski minister Jeroen Dijsselbloem. Zastąpi on na tym stanowisku Jean-Claude Junckera.
  • Niemiecki rząd radykalnie obniżył prognozę wzrostu PKB na rok 2013.z 1 proc. r/r do 0,4 proc. Według rządu gospodarka przyśpieszy dopiero w 2014 r (o 1.6 proc. r/r). Ma to istotny wpływ na spadek wielkości planowanych na ten rok inwestycji.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden roku 2012 wzrost gospodarczy w Niemczech wyniósł 0,7 proc. r/r. Jednak warto nie zapominać, że w IV. kwartale ubiegłego roku PKB skurczył się w porównaniu z III. kwartałem o 0,5 proc.
  • Deutsche Bundesbank zamierza sprowadzić do kraju swoje rezerwy złota, przechowywane dotąd w USA i Francji. Zamierza on sprowadzić do kraju część z 1 500 ton złota, przechowywanego w skarbcach banku Federal Reserve w Nowym Jorku oraz 450 ton złota, przechowywanego w paryskim Banku Francji. Niemieckie rezerwy złota wynoszą 3400 ton.
  • Według Banku Światowego wzrost gospodarczy w nowych krajach członkowskich UE (UE-11) wyniesie 1,3 proc. r/r (z 0,9 proc. w 2012 r). Według BŚ tempo wzrostu gospodarczego spadnie w 2013 roku do 1,5 proc. z 2,2 proc. w 2012 roku.
  • Gospodarka Ukrainy jest na progu recesji, ma ograniczoną zdolność kredytowa, a wprowadzanie niepopularnych reform powodują rosnące niepokoje społeczne. Rząd stoi przed wyborem: integracja z UE lub wzięcie udziału w Unią Celną organizowana pod kierownictwem Rosji. 10 grudnia 2012 r. Rada UE stwierdziła, że istnieje możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą w listopadzie 2013 r. Rosja wywiera coraz większą presję na rzecz przystąpienia Kijowa do unii eurazjatyckiej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem.
  • Z dniem 1 lipca Chorwacja staje się członkiem Unii Europejskiej. Także w lipcu Gazprom wraz z Plinacro zawiążą spółkę South Stream Croatia, która zbuduje gazociąg o długości 100 km. Będzie on połączony w Serbii z nową magistralą gazową South Stream.
  • Niemiecki Commerzbank AG planuje zwolnienie około 6 tysięcy osób w Niemczech (ok. 18 procent zatrudnionych).
  • Belgowie zostali uznani za najbogatszych Europejczyków. Każdy z nich ma na koncie 67 tys. euro oszczędności. W przypadku Holendrów jest to 61 219 euro, a Luksemburczyków to 60 366 euro. Francuzi mają średnio 41 407 euro na koncie i Niemcy z 38 702 euro.
  • W końcu 2012 r. finansowe aktywa belgijskich gospodarstw domowych sięgały 981 mld euro. Jeśliby odliczyć ok 211 mld zadłużenia i tak nadal na kontach Belgów pozostaje 770 mld euro. Wartość nieruchomości należących do Belgów można szacować na nieco ponad bilion euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BANK ŚWIATOWY I FITCH O EUROPEJSKIEJ GOSPODARCE

W kończącym się tygodniu opublikowano dwie, w naszej opinii ważne opinie o europejskiej (w tym także polskiej) gospodarce. Uznaliśmy, że naszym Czytelnikom należy się krótki komentarz, w którym przedstawimy główne tezy stanowisk tak Banku Światowego oraz Fitch-a, jednej z głównych agencji ratingowych w świecie...

BANK ŚWIATOWY

Poznaliśmy kolejne prognozy Banku światowego. W opinii ekspertów tej instytucji wzrost gospodarczy w grupie nowych krajów członkowskich UE wraz z Chorwacją (UE-11) przyspieszy z 0,9 proc. w 2012 r. do 1,3 proc. w 2013 roku. Bank Światowy uważa, że słabe wyniki grupy UE-11 są w dużym stopniu recesji w krajach strefy euro.

Uważają oni, że wzrost gospodarczy polskiej gospodarki spadnie z 2,2 proc. w 2012 roku do 1,6 proc. w roku 2013. Ekonomiści BŚ oceniają, że potencjalny poziom wzrostu PKB w Polsce wynosi ok. 3,0-3,5 proc. Uważają też, że rozpoczęty dwa miesiące temu cykl luzowania polityki pieniężnej będzie kontynuowany i bardzo prawdopodobne są kolejne obniżki stóp procentowych.

Eksperci Banku Światowego wypowiedzieli się też w kwestii wstąpienia przez Polskę do strefy euro. Zwracają uwagą na konieczność zachowania dużej ostrożności w tej sprawie, bo trwa proces wymuszonej przez kryzys ewolucji reguł funkcjonowania eurogrupy i w jeszcze nie wiadomo, jakie będą w niej obowiązywały reguły dotyczące tak funkcjonowania gospodarki, jak i szeroko rozumianej polityki. Z całą pewnością na obecnym etapie niezbędne są działania na rzecz podniesienia na wyższy poziom konkurencyjności naszej gospodarki. To główny kierunek działań, który jest niezbędny niezależnie od rozwoju sytuacji w Eurolandzie...

AGENCJA RATINGOWA FITCH

Agencja ratingowa Fitch na 2013 rok krytykuje jej zdaniem zbyt optymistyczne założenia budżetowe przyjęte przez rządy krajów grupy CEE-4 (Polski, Czech, Rumunii i Węgier), a główne niebezpieczeństwo upatruje w słabszym wzroście gospodarczym krajów tej części unijnej Europy. Może to spowodować gorsze rezultaty w stosunku do planowanej wysokości deficytu fiskalnego. Fitch uważa, że rządowa prognoza wzrostu w tym roku polskiej gospodarki na poziomie 2,2 proc. jest zbyt wysoka i zauważa, że nawet niektórzy przedstawiciele rządu już sygnalizowali możliwość autopoprawki w tym zakresie. Natomiast Fitch prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski spowolni w tym roku do poniżej 2,0%. Według agencji ratingowej Fitch deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) Polski spadnie do 3,2% PKB w 2013 z 3,4% w 2012 r.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: