eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2012

Koniunktura przemysłowa XII 2012

2012-12-21 12:14

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2012


Sytuacja finansowa przedsiębiorstw z większości sekcji objętych badaniem jest w grudniu oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, gorsze niż w listopadzie, zgłaszają jednostki z sekcji edukacja (sekcja P) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Korzystnie swoją sytuację finansową oceniają jedynie podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S), edukacja (sekcja P), administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N), zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I ). Optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują jedynie dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

W przedsiębiorstwach należących do ponad połowy badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, przede wszystkim w jednostkach z sekcji edukacja (sekcja P). Wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości (sekcja L), transport i gospodarka magazynowa (sekcja H) oraz ochrona zdrowia i opieka społeczna (sekcja Q).

Jednostki wszystkich badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji edukacja (sekcja P) oraz administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N).

W grudniu 5,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 6,2%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (59% w grudniu br., 60% przed rokiem), konkurencją firm krajowych (49% w grudniu br., 54% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie najbardziej spadło w skali roku) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (48% w grudniu br., 47% przed rokiem).

Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 10,5% (przed rokiem 8,8%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (64% w grudniu br., 69% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (54% w grudniu bieżącego i ubiegłego roku). W porównaniu z grudniem ub. r . w największym stopniu zwiększyło się odczuwanie bariery związanej z trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 8% do 14%), a spadło – bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 37% do 31%).

W grudniu 8,9% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 10,1%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (54% w grudniu br., 48% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (48% w grudniu br., 51% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 38% do 45%) oraz kosztami zatrudnienia (z 48% do 54%).

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w grudniu na poziomie odnotowanym przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik syntetyczny i jego dekompozycja

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w grudniu na poziomie odnotowanym przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem.


W grudniu na utrzymanie wartości wskaźnika syntetycznego w stosunku do listopada wpływa niewielki spadek jego składowych w handlu i przemyśle przy nieznacznym ich wzroście w usługach i budownictwie. W porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku, wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano niewielki wzrost ocen diagnostycznych oraz spadek – prognostycznych. Zarówno oceny diagnostyczne jak i prognostyczne były niższe niż przed rokiem.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: