eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jest sposób na niższe ceny biletów lotniczych

Jest sposób na niższe ceny biletów lotniczych

2012-12-07 09:56

Przeczytaj także: Podróże sposobem na ucieczkę przed Euro 2012


- Oczywiście, wyjazd za granicę to nie tylko przelot, ale także koszt pobytu w hotelu. Ale gdy polecimy przykładowo do Brazylii, zdecydujemy się na podróż z Francji to wówczas za bilety nie powinniśmy zapłacić więcej niż 3 000 PLN za podróż dla jednej osoby w dwie strony, natomiast ceny rezerwacji dwuosobowego pokoju w Rio de Janeiro na cztery noce zaczynają się od 971 PLN za cały pobyt. Gdy zsumujemy, wczasy zorganizowane samodzielnie dla dwóch osób będą miały porównywalny koszt do wyjazdu dla jednej osoby zakupionego od biura podróży – tłumaczy Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl.

Podobnie jest w przypadku Indonezji, której popularność zwiększyła się od zeszłego roku o 7 proc. Gdy bilet jest zakupiony na przelot z Polski jego cena wynosi średnio 3 701 PLN. Znacznie zmniejsza się ona, gdy lotnisko wylotu znajduje się w Niemczech lub we Włoszech, w pierwszym przypadku kosztuje on średnio 2 883 PLN w dwie strony, a w drugim 2 373 PLN. Tu jednak – zupełnie jak w przypadku Brazylii czy Australii – rzadko decydujemy się na to, by lecieć zza granicy. Zaledwie 12 proc. wśród wszystkich rezerwacji do Indonezji zostało zrobionych na wylot z Niemiec, i tylko 2 proc. na wylot z Włoch. Podobna sytuacja jest w przypadku podróży do Republiki Południowej Afryki – różnica między biletem kupionym na wylot z Polski (3 948 PLN) a z Czech (2 430 PLN) to średnio 1 518 PLN.

Gdy porównamy ceny wyjazdów proponowanych przez biura podróży do Indonezji czy Republiki Południowej Afryki to również są one wygórowane. Należy zaznaczyć, że niższe są gdy touroperator oferuje wylot nie z lotniska krajowego a z Berlina. Przykładowo 10 dniowy wyjazd do Indonezji (7 nocy na miejscu), ze śniadaniem wliczonym w cenę, kosztuje 4 816 PLN od osoby, przy wyjeździe z Berlina, a 5 503 PLN, gdy podróż rozpoczyna się w Warszawie.

- Przyczyny takiego stanu rzeczy są rozmaite. Po pierwsze im mniej linii lata z danego rynku, tym bilety są droższe. W Polsce niestety nie ma dużej konkurencji, więc i ceny mogą być odpowiednio wywindowane – zauważa Łukasz Neska z eSKY.pl – Z reguły jest tak, że koszty się obniżają np. wtedy, gdy na rynek wchodzi nowy gracz, ale w naszym kraju taka sytuacja ma miejsce niezwykle rzadko, więc nie ma zauważalnych zmian cen. Kolejny powód jest taki, że z Polski nie lata się bezpośrednio, oznacza to, że przewoźnicy doliczają do biletu koszt dolotu, do Londynu, Berlina czy Rzymu, a to jak się okazuje kosztuje więcej niż samodzielny zakup przez pasażera dwóch biletów. Nie bez wpływu jest też to, że u nas dominuje jeden alians i to on dyktuje ceny.

Nie jest jednak regułą, że bilety kupione na podróż z Polski są droższe od tych z wylotem z innego państwa. Najbardziej popularne wśród kierunków pozaeuropejskich są: Stany Zjednoczone, Chiny, Tajlandia i Kanada. I w przypadku tych kierunków różnica w średniej cenie biletów pomiędzy wylotem z Polski, a z innego kraju nie jest tak duża – 200-300 PL – więc biorąc pod uwagę, że należy kupić drugi bilet, by dostać się do danego lotniska, nie jest to opłacalne.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: