eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejski sektor MŚP na rozdrożu

Europejski sektor MŚP na rozdrożu

2012-10-16 13:31

Europejski sektor MŚP na rozdrożu

Liczba MŚP, zatrudnienie w MŚP i wartość dodana MŚP (2005 = 100) © fot. mat. prasowe

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) nadal są w trudnej sytuacji. Biorąc pod uwagę UE jako całość, ich dotychczasowe wysiłki doprowadziły wprawdzie do wzrostu gospodarczego, któremu jednak nie towarzyszy wzrost liczby miejsc pracy, co pokazują rozbieżne tendencje w 27 państwach członkowskich UE.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena II kw. 2012 i prognoza III kw. 2012

15 października br. w Brukseli, w pierwszym dniu Europejskiego Tygodnia MŚP 2012, Komisja Europejska udostępniła rezultaty przeglądu wyników MŚP 2012, a także arkusze informacyjne opisujące postępy MŚP we wszystkich państwach członkowskich UE. Pomimo licznych wyzwań MŚP nadal tworzą trzon europejskiej gospodarki, stanowiąc ponad 98 proc. wszystkich przedsiębiorstw (około 20,7 mln firm) zatrudniających ponad 87 mln pracowników. Zdecydowanie największa część (92,2 proc.) MŚP to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż dziesięciu pracowników. Szacuje się, że MŚP odpowiadają za 67 proc. całkowitego zatrudnienia i 58 proc. wartości dodanej brutto (WDB)Wartość dodana brutto obejmuje amortyzację, wynagrodzenia dla pracowników, kapitał i ryzyko gospodarcze. WDB jest tym, co pozostaje po odjęciu kosztów pośrednich od sprzedaży lub obrotów.

Tendencje w państwach członkowskich są coraz bardziej zróżnicowane i nie ma jeszcze pozytywnych sygnałów w obszarze zatrudnienia. W tej trudnej sytuacji podjęcie zdecydowanych działań politycznych w odniesieniu do czynników wpływających na rozwój MŚP może mieć decydujące znaczenie.

Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość, powiedział: „MŚP mogą przyczynić się do przywrócenia wzrostu gospodarczego w Europie. Na nich koncentrujemy nasze wysiłki, co zostało podkreślone we wniosku w sprawie reindustrializacji Europy, który został złożony kilka dni temu. Natomiast w listopadzie przedstawimy najbardziej ambitny w dziejach Europy plan działań na rzecz pobudzenia przedsiębiorczości. Oferujemy wsparcie i doradztwo na dotychczas niespotykanym poziomie. Staramy się odbudować zaufanie, aby MŚP mogły ponownie wejść na ścieżkę wzrostu i wyciągnąć nas z obecnego kryzysu.”

fot. mat. prasowe

Liczba MŚP, zatrudnienie w MŚP i wartość dodana MŚP (2005 = 100)

Od 2008 roku zatrudnienie w polskim sektorze MŚP stopniowo spada


Wyniki MŚP znacznie różnią się między państwami członkowskimi

Szczególnie dobre wyniki osiągnęły małe i średnie przedsiębiorstwa w Austrii i w Niemczech Biorąc pod uwagę ogólne wyniki makroekonomiczne Malty, jej MŚP również mogły osiągnąć podobne wyniki, ale dane dotyczące MŚP na Malcie są bardzo ograniczone, w związku z czym do szacunków przedstawionych w sprawozdaniu należy podchodzić z ostrożnością. Sektory MŚP w tych państwach są jedynymi, które przekroczyły poziomy WDB i zatrudnienia sprzed kryzysu z 2008 r. Jednak w większości państw członkowskich MŚP nie zdołały dotychczas powrócić do poziomu sprzed kryzysu.

Z drugiej strony można zauważyć, że coraz większej liczbie państw członkowskich udało się ostatnio odrobić straty. MŚP ponownie zaczynają podnosić zatrudnienie i rozwijać działalność, co wskazuje na trwałość tych zmian w przyszłości.

Do tej pory tylko w niewielu państwach MŚP poprawiły swoją sytuację. W sprawozdaniu stwierdzono, że:
  • Rozwijające się gospodarki o wzrastającym lub przynajmniej stabilnym popycie pomagają MŚP w utrzymaniu lub wręcz poszerzeniu działalności.
  • Rzeczywista wartość dodana wzrostu wynika zarówno ze wzrostu zatrudnienia, jak i rzeczywistego wzrostu wydajności, przy czym udział wzrostu zatrudnienia jest wyraźnie dominujący.
  • Pomocne jest również, jeżeli gospodarka posiada silne sektory zaawansowanych i średniozaawansowanych technologii oraz usług opartych na wiedzy.
  • Redukcja zatrudnienia w MŚP w państwach członkowskich o powyższych cechach była bardziej umiarkowana niż w innych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: