eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niewłaściwe zarządzanie talentami: jakie skutki?

Niewłaściwe zarządzanie talentami: jakie skutki?

2012-10-01 13:54

Niewłaściwe zarządzanie talentami: jakie skutki?

Niewłaściwe zarządzanie talentami: jakie skutki? © Viorel Sima - Fotolia.com

Nieumiejętne zarządzanie talentami negatywnie wpływa na perspektywy rozwoju wielu firm i ich szansę na zwiększenie wyników finansowych - takie wnioski płyną z najnowszego raportu CGMA pt. "Niewłaściwe wykorzystanie puli talentów hamuje rozwój: włączanie kapitału ludzkiego do planów rozwoju". Zdaniem 40% ankietowanych błędy w tym zakresie hamują innowacyjność i odbijają się na ogólnej efektywności firmy.

Przeczytaj także: Działy HR przed wyzwaniami

Najnowszy raport CGMA wskazuje, że nieumiejętność pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego przekreśla perspektywy rozwoju wielu organizacji i ich szansę na maksymalizację wyników finansowych. Niemal 43% spośród ponad 300 dyrektorów generalnych, finansowych i personalnych uczestniczących w badaniu uznało, że nieefektywne zarządzanie ludźmi jest jedną z przyczyn niemożności osiągnięcia przez ich organizacje kluczowych celów finansowych. Jednocześnie, prawie tyle samo respondentów (40%) stwierdziło, że błędy w tej dziedzinie ograniczyły w ich firmach zdolność do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. - „Niepojący rozdźwięk na poziomie zarządu grozi zachwianiem procesu zrównoważonego rozwoju, gdyż może doprowadzić do utraty najzdolniejszych pracowników. Niezwykle ważne jest, aby organizacje włączyły konkretną strategię rozwoju kapitału ludzkiego w szerszy plan swojej działalności oraz opracowały odpowiednie mierniki i KPI, podlegające takiej samej weryfikacji jak dane finansowe“ – mówi Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA Polska.

Zarząd vs. rozwój talentów

Kolejny spór kompetencyjny na poziomie zarządczym dotyczy rozwoju talentów, a konkretnie tego, kto w organizacji odpowiada za ocenę strategii zarządzania talentami.

fot. Viorel Sima - Fotolia.com

Niewłaściwe zarządzanie talentami: jakie skutki?

Nieumiejętne zarządzanie talentami negatywnie wpływa na perspektywy rozwoju wielu firm i ich szansę na zwiększenie wyników finansowych

Przeważająca większość dyrektorów personalnych (83%) twierdzi, że kwestia ta mieści się w granicach ich kompetencji, z czym nie zgadza się ponad 70% dyrektorów generalnych i finansowych. Taka rozbieżność opinii utrudnia skuteczne podejmowanie decyzji w takich kluczowych obszarach jak ocena umiejętności pracowników, szkolenia i kwalifikacje. Dla przykładu, 77% dyrektorów generalnych postulowało przeprowadzenie cięć inwestycyjnych w tych dziedzinach w ciągu najbliższych 18 miesięcy, podczas gdy podobnego zdania było jedynie 18% dyrektorów personalnych. - „Pomysły są walutą gospodarki opartej na wiedzy, tak więc kapitał ludzki, podobnie jak kapitał finansowy, musi być zarządzany wedle jasno określonych reguł. Z przeprowadzonego przez nas badania jasno wynika, że wiele firm nie wykorzystuje w pełni swego potencjału, ponieważ brakuje im kompletnych i adekwatnych informacji personalnych, umożliwiających skuteczne wspieranie procesu podejmowania decyzji dotyczących strategii, rekrutacji i szkoleń. Specjaliści posiadający kwalifikację CGMA mogą wypełnić tę lukę. Dzięki połączeniu szerokiej perspektywy i analitycznej dyscypliny mogą oni zapewnić odpowiednie spojrzenie i mierniki, które wpiszą zarządzanie talentami w strategią biznesową“- dodaje Jakub Bejnarowicz.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: