eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza IV 2005

GUS: koniunktura gospodarcza IV 2005

2005-04-24 00:04

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza III 2005


Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, mniej znaczący niż przed miesiącem. Również trudności finansowe są odczuwane wyraźnie słabiej niż w ubiegłym miesiącu. Po negatywnych prognozach formułowanych w marcu, w kwietniu przewidywany jest na najbliższe miesiące wzrost sprzedaży. W konsekwencji oczekuje się znaczącego zmniejszenia trudności finansowych przedsiębiorstw. Obniża się poziom zapasów towarów, ocenianych jako nadmierne. Prognozowany wzrost sprzedaży powoduje, że w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą być ograniczane jedynie w nieznacznym stopniu. W kwietniu tempo spadku cen towarów tej grupy jest dużo wolniejsze niż w marcu, podczas gdy na najbliższe miesiące przewidywania wskazują na możliwość nieco szybszego spadku cen. Nadal należy oczekiwać redukcji pracowników w tej grupie przedsiębiorstw.

Przedsiębiorstwa sprzedające żywność oceniają bieżącą sprzedaż negatywnie, choć lepiej niż w marcu. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa tej grupy jednostek oceniana jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Prognozowany wzrost sprzedaży żywności może być wolniejszy niż przewidywano w marcu. Trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych tej grupy jednostek mogą utrzymać się na poziomie zbliżonym do prognoz sprzed miesiąca. Wobec sygnalizowanego nadmiaru posiadanych zapasów towarów, zamówienia u dostawców mogą być nieznacznie ograniczane. Wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen żywności utrzymuje się na poziomie ocen formułowanych przed miesiącem. W przedsiębiorstwach tej branży należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia, na skalę nieznacznie większą od prognozowanej przed miesiącem.

W kwietniu producenci pojazdów samochodowych odnotowują ograniczenia sprzedaży, ale znacznie mniejsze niż w marcu. W konsekwencji trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych są mniejsze niż przed miesiącem. Zmniejsza się również stan nadmiernych zapasów towarów. W stosunku do prognoz formułowanych w marcu, w kwietniu ocenia się, że w najbliższych miesiącach może nastąpić wolniejszy wzrost sprzedaży. Mimo to przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Nadal ograniczane będą zamówienia na towary, chociaż w stopniu mniejszym niż przewidywano w prognozach formułowanych w ubiegłym miesiącu. W kwietniu ceny pojazdów samochodowych obniżają się. W najbliższych miesiącach ceny mogą pozostać na obecnym poziomie. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają nieco większe niż w marcu redukcje zatrudnienia.

W jednostkach branży: meble, rtv, agd notuje się wzrost sprzedaży. Może on być krótkotrwały, bowiem na najbliższe miesiące przewiduje się obniżenie sprzedaży tej grupy towarów. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nadal negatywnie, choć lepiej niż w marcu. W następnych miesiącach przedsiębiorcy nie oczekują utrzymania się tej tendencji, a ich sytuacja finansowa może się pogarszać w stopniu nawet szybszym niż prognozowano przed miesiącem. Zwiększa się nadmierny poziom zapasów towarów. Przyszłe zamówienia u dostawców będą bardziej ograniczane. W kwietniu ceny towarów tej grupy znacznie spadają. Przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość dalszego szybkiego spadku cen. W nadchodzących miesiącach w tej grupie przedsiębiorstw należy oczekiwać redukcji zatrudnienia nieznacznie większej od prognozowanej w marcu.

Spośród badanych jednostek handlowych 2,7% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w marcu – 3,1%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 72% jednostek), niedostateczny popyt na oferowane towary i wysokie koszty zatrudnienia (po 53% jednostek) oraz wysokie obciążenia na rzecz budżetu państwa (51% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: