eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 31/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 31/2012

2012-08-05 10:48

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 30/2012

  • Produkcja przemysłowa w Japonii w czerwcu spadła o 0,1 proc. m/m (w maju spadek wyniósł 3,4 proc.). Licząc r/r produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 2,0 proc. (po wzroście w maju o 6,0 proc.).
  • Stopa bezrobocia w USA w lipcu 2012 roku wyniosła 8,3 proc. (w czerwcu 8,2 proc.).
  • W pierwszych 6 miesiącach tego roku inwestycje zagraniczne w Chinach zmalały o 3 proc. r/r.
  • Zamówienia w przemyśle amerykańskim w czerwcu spadły o 0,5 proc. m/m.
  • Rośnie powierzchnia upraw GMO. W 2011 r. Według Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA) wyniosła ok. 160 mln ha, a rośliny GMO uprawia na świecie 16,7 mln rolników z 29 państw świata (w 19 krajach rozwijających się i 10 rozwiniętych. Największy obszar upraw GMO jest w Stanach Zjednoczonych – 69 mln ha, w Brazylii – 30,3 mln ha, w Argentynie - 23,7, w Indiach - 10,6 mln ha, w Kanadzie - 10,4 mln ha i w Chinach - 3,9 mln ha. Uprawy GMO w: Paragwaju, Pakistanie, RPA, Urugwaju, Boliwii, Australii, na Filipinach, w Birmie, Burkina Faso, Meksyku, Hiszpanii, Kolumbii, Chile, Hondurasie, Portugalii, w Czechach, Polsce, Egipcie, Słowacji, Rumunii, Szwecji, Kostaryce i w Niemczech. Unia Europejska po dużych dyskusjach dopuściła do uprawy odmiany GMO: kukurydza Bt oraz ziemniak Amflora. Są one uprawiane w Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii.
  • Trwa rekordowa susza w Stanach Zjednoczonych prawie na połowie obszaru kraju. Podobna susza wystąpiła w Stanach Zjednoczonych zmagały 24 lata temu. Spodziewane są niższe zbiory i nic dziwnego, że rosną ceny żywności. Krytyczna sytuacja jest stanach Ilinois, Arkansas, Indiana, Oklahoma i Ohio. W kilku regionach ogłoszony został stan klęski żywiołowej. Rząd uruchomił specjalną pomoc finansową na terenach najbardziej dotkniętych suszą. Prognozy pogody przewidują, że na terenach dotkniętych suszą można spodziewać się opadów nie wcześniej niż za 8-10 dni.
  • Według Fed spowolnił amerykański wzrost gospodarczy i rośnie ryzyko pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Jednak nie zmienił wysokości głównych stóp procentowych (nadal wynosi ona 0-0,25 proc.), ale jednocześnie powtórzył deklarację o pozostawienie niskich stóp procentowych do końca 2014 roku. Ocenił też stan gospodarki i zwrócił uwagę na to, że spowalnia wzrost zatrudnienia, maleją wydatki gospodarstw domowych, utrzymuje się trudna sytuacja w nieruchomościach.
  • Do południowoamerykańskiej strefy wolnego handlu Mercosur (Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj) została przyjęta Wenezuela. Negocjacje i polityczne spory wokół przyjęcia Wenezueli trwały 6 lat. Jeśli jeszcze Mercosur przyjmie do swojego grona Chile i Boliwię (które obecnie są z nią stowarzyszone, to powstaną fundamenty połudnowoamerykańskiego bloku gospodarczego, ale też politycznego, coraz bardziej uniezależniającego się od Stanów Zjednoczonych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKA AMERYKI PŁD. INTEGRUJE SIĘ?

Na szczycie Wspólnego Rynku Południa (MERCOSUR) w Brasilii Wenezuela została przyjęta do tej organizacji. Mercosur to największa strefa wolnego handlu w Ameryce Południowej, która obecnie ma 270 mln mieszkańców, a założyły ją Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj. Negocjacje i polityczne spory wokół przyjęcia Wenezueli trwały 6 lat.

To ważna decyzja nie tylko dla Południowej Ameryki, ale szczególnie dla państw-założycieli tej organizacji. Przyjęcie Wenezueli wzmacnia ją ekonomicznie, bo jest to kraj bogaty w surowce energetyczne, z których dochody są w gestii rządu. Przez kilka lat przeciwny tej decyzji był Paragwaj (ostatnio głównie z przyczyn politycznych, bo oznacza to przedwyborcze wsparcie prezydenta Chaveza). Jest to duża niewiadoma dla państw członkowskich ze względu na nieprzewidywalność prezydenta Wenezueli.

Jeśli jeszcze Mercosur przyjmie do swojego grona Chile i Boliwię (które obecnie są z nią stowarzyszone, to powstaną fundamenty połudnowoamerykańskiego bloku gospodarczego, ale też politycznego, coraz bardziej uniezależniającego się od Stanów Zjednoczonych. Liderem może być tylk Brazylia, najsilniejszy kraj tego kontynentu, ważny gracz w Światowej Organizacji Handlu (przewodzi krajom rozwijających się) oraz współzałożyciel coraz bardziej znaczącej grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA).

Opory przeciw tej decyzji dotychczasowych członków Mercosur-u były też w Wenezueli, bo znaczące osobistości tamtejszego biznesu wskazywały, iż kraj ten nie jest przygotowany na konkurowanie z bardziej zaawansowanymi gospodarkami pozostałych krajów strefy, głównie Brazylii i Argentyny. Odpowiadając na te zarzuty prezydent Hugo Chavez poinformował o rozpoczęciu działania państwowego funduszu o wartości 500 mln USD, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw. Wenezuela liczy na to, że członkostwo w MERCOSUR stworzy 240 tys. miejsc pracy i przyniesie 3 mld USD dodatkowego zysku.

Po wejściu Wenezueli w skład Mercosur-u pozostały do wynegocjowania szczegółowe protokoły określające reguły obowiązujące w okresie przejściowym.

Z europejskiego punktu widzenia rozszerzenie Mercosuru o Wenezuelę ma większe znaczenie polityczne niż gospodarcze. Chavez jest w ostrym konflikcie z USA, współpracuje z Rosją, Chinami, Iranem oraz Kubą. Popiera partie i ruchy lewicowe.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: