eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 29/2012

Europa: wydarzenia tygodnia 29/2012

2012-07-22 12:10

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 28/2012

  • W opinii MFW kraje strefy euro muszę pogłębić integrację gospodarczą, by przetrwać kryzys finansowy. Zdaniem specjalistów Funduszu przetrwanie strefy euro jest zagrożone. Mimo podjęcia ważnych decyzji na ostatnim szczycie rozwój sytuacji poddaje w wątpliwość trwałość samej unii walutowej.
  • Eksperci MFW prognozują, że gospodarka strefy euro skurczy się w tym roku o 0,3 proc., a w 2013 roku jej wzrost wyniesie tylko 0,9 proc.
  • Eurogrupa zaakceptowała program pomocowy dla hiszpańskich banków o wysokości do 100 mld euro.
  • Raport MFW określa trzy obszary, w których musi nastąpić głębsza integracja strefy euro:
    • Należy wprowadzić w życie plan unii bankowej i utworzyć paneuropejskie gwarancje dla lokat bankowych. W tym zakresie główną rolę musi odegrać EBC (obecnie każdy kraj ustala własne mechanizmy ubezpieczania lokat).
    • Aby zmniejszyć ryzyko, że problemy jednego kraju stworzą zagrożenie dla całej strefy euro, należy nadal pogłębiać integrację fiskalną unii.
    • Kraje strefy powinny przeprowadzić reformy gospodarcze, tak aby zainicjować długofalowy wzrost i zrównoważyć znaczące różnice w dynamice handlowej poszczególnych państw.
  • Zdaniem sekretarza skarbu USA Timothy'ego Geithnera Unia Europejska nie zażegnała kryzysu finansowego, który wpływa także na spowolnienie gospodarki USA.
  • Brytyjska gospodarka jest w recesji (czyli zanotowała dwa ujemne kwartały z rzędu pod względem wzrostu gospodarczego). W I kwartale PKB skurczyło się o 0,2 proc. kw/kw, a w IV kwartale 2011 roku spadek wyniósł 0,3 proc.kw/kw. Dług publiczny Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku wyniósł 85,7 proc. PKB. W Europie zadłużenie większe od Wielkiej Brytanii mają tylko: Grecja, Włochy, Irlandia, Portugalia, Belgia i Francja.
  • Realizując rządowy plan w ciągu najbliższych dwóch lat Hiszpania zaoszczędzi 65 mld euro. Pozwoli to na obniżenie deficytu finansów do 2,8 proc. PKB.
  • Po rosyjskiej Dumie także Rada Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu) ratyfikowała porozumienie o przystąpieniu Rosji do WTA (Światowa Organizacja Handlu). Rosja starała się o przystąpienie do tej organizacji prawie 19 lat.
  • Agencja Moody's Investors Service obniżyła rating 13 włoskich banków i instytucji finansowych. W tej grupie jest też UniCredit do którego należy m. in. bank Pekao S.A. z A3 do Baa2, z dalszą negatywną perspektywą. Wśród banków, którym obniżono rating znalazły się m. in.: Banca Carafirenze, Banca IMI, Banca Monte Parma, Credito Emiliano, GE Capital SpA, Casa Depositi e Prestiti i Banca Popolare Friuladria.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Prognoza Saxo Bank na trzeci kwartał 2012 r.

Czas na decyzje - realne zmiany czy dalsze zaprzeczenia? Konieczne są realne działania - a przyspieszy je obecny brak działań. Saxo Bank, specjalista w zakresie transakcji i inwestycji internetowych, publikuje dziś swoją prognozę na trzeci kwartał, w której przedstawia Europę jako niewypłacalną, pozostającą w fazie zaprzeczenia, że dotykają ją bieżące problemy oraz niezdolną do wytyczenia wiarygodnej drogi naprzód. Analitycy Banku przewidują również, że wzrost w Chinach spadnie do 6,5%, przez co następny kwartał będzie oznaczał dołek zarówno dla samych Chin, jak i dla całego świata.

W odniesieniu do obecnego kryzysu Saxo Bank operuje modelem trzyfazowym obejmującym: Zaprzeczenie (skłaniające polityków i banki centralne do polegania na poluzowaniu ilościowym i bodźcach fiskalnych); Protest (w ramach którego wyborcy wyłaniają nowe rządy, które również są niezdolne do rozwiązania realnych problemów); oraz Mandat do zmian (zmuszający polityków do podjęcia realnych działań). W opinii Banku, dotychczas UE pozostawała w pierwszej i drugiej fazie kryzysu, a mandat do zmian miał dopiero nastąpić. Saxo Bank przewiduje, że nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze przed końcem tego roku, będzie to jednak wynikiem załamania systemu, a nie oświecenia.

Saxo Bank prognozuje również, że obecne połączenie bodźców fiskalnych, ekspansji bilansu banków centralnych i niższych stóp procentowych może doprowadzić do uzmysłowienia decydentom, że taka polityka nie jest skuteczna, co utoruje drogę nowej agendzie politycznej skupiającej się na najmocniejszej stronie gospodarki, tj. na mikroekonomii.

Komentuje Peter Garnry, Equity Strategist w Saxo Bank: "Realny mandat do zmian wydaje się rzeczą dobrą, ponieważ najprawdopodobniej oznacza równocześnie silne, zrównoważone wyjście z obecnego dołka. Obserwowany brak działań ze strony głównych uczestników obecnego kryzysu - Azji, Europy i Stanów Zjednoczonych - zwiększa prawdopodobieństwo tej sytuacji, ponieważ podwójna stawka w kontekście strategii "przeciągania i udawania" szybko ulegnie wyczerpaniu.

Z perspektywy makro, obecny kryzys ma proste rozwiązanie: należy dostarczyć mikroekonomii zachęt inwestycyjnych i produkcyjnych i przyjąć do wiadomości, że wraz z planem wzrostu należy zagwarantować bezpieczeństwo, szanse edukacyjne, sprawiedliwy system opieki zdrowotnej, płynne rynki kapitałowe i rozsądnej wysokości podatki. Obecnie twórcy polityki postępują dokładnie na odwrót: zwiększają regulacje, podwyższają podatki i wdrażają działania oszczędnościowe przy jednoczesnych cięciach wydatków na opiekę zdrowotną i edukację. Miejmy nadzieję, że w interesie naszych znękanych gospodarek i społeczeństw mandat do zmian nastąpi już wkrótce, ponieważ opóźnianie go stanowiłoby ostateczną formę zaprzeczenia".

Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: