eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 18/2012

Polska: wydarzenia tygodnia 18/2012

2012-05-06 11:00

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 17/2012

  • Wg min. Rostowskiego w tym roku państwowy dług publiczny ma wynieść 50,5 proc. PKB, w przyszłym 49,2 proc. PKB, w 2014 r. - 47,6 proc. PKB, a w 2015 r. - 47,2 proc. PKB. Jednak licząc zadłużenie wg metodologii unijnej będzie to odpowiednio w latach 2012-15 : 53,5 proc. PKB, 52,5 proc. PKB, 50,6 proc. PKB, 49,7 proc. PKB.
  • Według prestiżowego The Economist w okresie czterech lat liczba urzędników w Polsce wzrosła o 150 tys. (ok. 13,8 proc.), a ich sumaryczna liczba jest oceniana na 1 mln . W 2011 roku w administracji państwowej było zatrudnionych 430 tys. osób (spadek o 2,3 proc. r/r). W samorządach spadło zatrudnienie o 8,6 tys. osób, a w ministerstwach spadło o 0,93 proc. Warto tu dodać, że zatrudnienie w strefie budżetowej spadło o ok. 1,5 proc, czyli o 24,7 tys. osób a w tej grupie w największym stopniu spadło zatrudnienie w grupie nauczycieli i pracowników ubezpieczeń społecznych.
  • Wyniki próbnych odwiertów na trzech pomorskich koncesjach należących do firmy Saponis pozwalają oszacować zasoby gazu łupkowego w tym rejonie na 128-376 mld m sześc. gazu łupkowego. Ponieważ realny uzysk to ok.20 proc. gazu, to znaczy wydobycie z tego regionu może wynieść 25-75 mld m sześc. Jeśli podobne wyniki będą w pozostałych regionach kraju (w sumie przewidzianych jest 106 odwiertów), to w sumie można liczyć na 1-3 bln m sześc. czyli więcej, niż wyniosły szacunki Polskiego Instytutu Geologicznego.
  • Według premiera D. Tuska realny w tym roku jest deficyt spadnie do poziomu poniżej 3 proc., a w 2016 roku możliwa jest nadwyżka budżetowa.
  • Według GUS w 2011 roku PKB wzrósł o 4,3 proc. (w 2010 był na poziomie 3,9 proc.).
  • MF zapowiedziało, że od 2014 r. stawki VAT zostaną obniżone (o 1 pkt. proc.) do poprzedniego poziomu. Ta decyzja spowoduje, że inflacja może spaść nawet poniżej 2,5 proc., a więc w okolice poziomu będącego celem inflacyjnym NBP.
  • W ciągu siedmiu lat z Polski wyjechało na stałe 1,3 mln osób, a rozrodczość kształtuje się na poziomie 1,36 dziecka na kobietę i jest jedną z najniższych w Europie. Jeśli nic się nie zmieni, to do roku 2050 w Polsce ubędzie 6 mln obywateli.
  • Wg GUS stopa bezrobocia w marcu wyniosła 13,3 proc. (w lutym było to 13,5 proc.). Według założeń budżetu na 2012 rok, stopa bezrobocia na koniec 2012 roku winna nie przekroczyć 12,3 proc.
  • Premier Chin Wen Jiabao w czasie wizyty w Warszawie zaproponował powołanie międzynarodowego komitetu współpracy międzynarodowej oraz platformę wymiany informacji między firmami Polski i Chin. Ma to sprzyjać "długotrwałemu wzrostowi wzajemnych inwestycji i handlu". Wynikiem ma być podwojenie obustronnego handlu w ciągu najbliższych 5 lat.
  • Ministrowie finansów państw UE na najbliższym spotkaniu Ekofinu (15 maja) wybiorą nowego szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wśród kandydatów jest były premier Jan Krzysztof Bielecki.
  • Liczba giełdowych rachunków inwestycyjnych w biurach maklerskich wynosi ok. 1,5 mln, ale tylko niewielka część tych kont jest aktywna. Gospodarstwa domowe w końcu 2011 roku miały akcje spółek giełdowych o wartości 39,5 mld zł, a więc o ok. 13 mld zł mniej niż rok wcześniej. Spadło też zainteresowanie lokowaniem na giełdzie funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz oszczędzaniem w otwartych funduszach emerytalnych.
  • Polskie koncerny PGNiG, PGE, Tauron, KGHM i Enea podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego poszukiwania gazu łupkowego. Formalna umowa ma być podpisana do końca czerwca.
  • We Wrocławiu rozwija się liczba nowych punktów pozwalających na bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do internetu. Na terenie miasta funkcjonuje już 50 anten, a w związku z meczami turnieju piłkarskiego Euro 2012 ma powstać jeszcze 62 nowych punktów dostępu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PROGRAM KONWERGENCJI - AKTUALIZACJA 2012

Corocznie Rada Ministrów aktualizuje polski Program Konwergencji. Kilka dni temu mogliśmy zapoznać się z kolejną, ostatnią jego odsłoną. Warto zaprezentować naszym czytelnikom wnioski z tego dokumentu i warto, by poznali jak naszą najbliższą przyszłość gospodarczą widzi polski rząd...

Gdyby spojrzeć z dystansu na ten dokument można wyciągnąć wniosek, że w ocenie rządu niewiele się zmieniło, bo utrzymane zostały główne cele i kierunki polityki gospodarczej rządu zaprezentowane w dokumencie sprzed roku. Naczelnym średniookresowym celem polityki gospodarczej pozostaje stworzenie warunków do szybkiego i zrównoważonego wzrostu przy zapewnieniu optymalnego tempa konsolidacji finansów publicznych. Dokument ten zawiera też średniookresowe prognozy sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych. Jeśli zwróciłem uwagę na to, że niewiele zmieniło się w głównych celach i kierunkach polityki gospodarczej to oznacza, że rząd uważa dotychczasowe cele i podjęte działania za słusznie sformułowane i skuteczne także w najbliższym okresie...

1. W szczególności warte zaprezentowania są następujące fragmenty dokumentu rządowego (cytujemy za oficjalnym komunikatem CIR):

- "celem rządu jest zlikwidowanie nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2012 r., a następnie kontynuowanie konsolidacji fiskalnej i osiągnięcie średniookresowego celu budżetowego w 2015 r. Istotne jest także zapewnienie stabilności finansów publicznych oraz trwałej równowagi sektora instytucji rządowych i samorządowych przez stabilizującą regułę wydatkową obejmującą cały sektor. Jej efektem będzie zmniejszanie deficytu sektora (w średnim okresie) do poziomu ok. 1 proc. PKB".

- "W 2011 r. dokonano jednej z największej redukcji deficytu sektora finansów publicznych po okresie transformacji. Według wstępnych danych deficyt tego sektora w 2011 r. wyniósł 5,1 proc. PKB. Oznacza to jego obniżenie w stosunku do 2010 r. aż o 2,7 pkt. proc. (z poziomu 7,8 proc. PKB). Tak duże ograniczenie deficytu nastąpiło głównie po stronie wydatkowej. Relacja wydatków krajowych do PKB ukształtowała się w ub.r. na poziomie aż o 1,9 pkt proc. niższym niż w 2010 r."

- "W 2012 r. kontynuowana jest tendencja obniżenia relacji wydatków do PKB. W efekcie już w br. powinna ona osiągnąć najniższy poziom w historii polskiej gospodarki od początku transformacji. Tak silne ograniczenie wydatków nie odbywa się kosztem nakładów inwestycyjnych - przeciwnie w 2011 r. odnotowano wzrost wydatków na inwestycje publiczne z 5,6 proc. do 5,8 proc. PKB, tj. do rekordowego poziomu, będącego najwyższym w Unii Europejskiej".

2. Warto też mieć świadomość jakie wskaźniki i w jaki sposób rząd zamierza osiągnąć swoje cele. I tak:

- realny wzrost PKB wyniesie: w 2012 r. - 2,5 proc., w 2013 - 2,9 proc., w 2014 - 3,2 proc, a w 2015 - 3,8 proc. -w 2012 roku deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych będzie na poziomie 2,9 proc. PKB, 2,2 proc. PKB w 2013 r.; 1,6 proc. PKB w 2014 r.; 0,9 proc. PKB w 2015 r.

- państwowy dług publiczny wyniesie: w 2012 r. - 50,5 proc. PKB, a w 2013 ta relacja spadnie już poniżej 50 proc.

- inflacja w 2012 r. utrzyma się na wysokim poziomie. Średnioroczny CPI w roku bieżącym wyniesie 4 proc. Rząd liczy na to, że w kolejnych latach presja inflacyjna będzie stopniowo się zmniejszać, a CPI zbliży się do celu inflacyjnego NBP.

3. Rząd poinformował też o sposobach redukcji deficytu, a znalazło się w nich między innymi: wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi i srebra; wzrost składki rentowej płaconej przez pracodawców o 2 pkt. proc.; ograniczenie składek do OFE; wpływy z mandatów z nowego sytemu fotoradarów; zniesienie ulg na biokomponenty w akcyzie; podwyższenie akcyzy na papierosy; podwyższenie akcyzy na olej napędowy i opłaty paliwowej; zamrożenie skali w PIT; likwidacja tzw. lokat antybelkowych; wzrost dochodów z dywidend...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: