eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe programy mobilne 2011

Szkodliwe programy mobilne 2011

2012-04-20 10:28

Przeczytaj także: Szkodliwe programy mobilne 2010


Jak bardzo wzrosła liczba zagrożeń w 2011 r.? W ciągu 2011 r. odnotowaliśmy 5 255 nowych modyfikacji mobilnych zagrożeń oraz 178 nowych rodzin! Co więcej, całkowita liczba zagrożeń w ciągu zaledwie jednego roku zwiększyła się 6,4 razy. W samym grudniu 2011 r. wykryliśmy więcej nowych szkodliwych programów atakujących urządzenia mobilne niż w całym okresie 2004-2010.

fot. mat. prasowe

Liczba nowych modyfikacji mobilnych zagrożeń (2004–2011)

Rośnie liczba nowych modyfikacji mobilnych zagrożeń (2004–2011)


Powyższy wykres wyraźnie pokazuje gwałtowny wzrost liczby nowych zagrożeń w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2011 r. Czegoś podobnego nie widzieliśmy w całej historii zagrożeń mobilnych.

Zachowania

Wcześniej przedstawialiśmy statystyki dotyczące mobilnych zagrożeń według zachowania. Jednak dane firmy Kaspersky Lab dla 2011 r. są raczej nietypowe.

fot. mat. prasowe

Rozkład szkodliwych programów

Rozkład szkodliwych programów - najwięcej Trojanów SMS


Jak już zauważyliśmy wcześniej, w 2011 roku nie tylko gwałtownie wzrosła liczba mobilnych zagrożeń, ale również zagrożenia te charakteryzują się zmianami jakościowymi. Trojany SMS, które dla szkodliwych użytkowników oznaczają możliwość łatwego zarobienia pieniędzy, nadal stanowią dominujące zachowanie wśród wykrytych mobilnych zagrożeń, jednak ich udział we wszystkich tych zagrożeniach zmniejszył się z 44,2% w 2010 r. do 36,6% w 2011 r.

Drugie pod względem dominacji zachowanie stanowią backdoory. W 2010 r. programy te nie cieszyły się tak dużą popularnością wśród szkodliwych użytkowników. Wzrost zainteresowania backdoorami spowodowany był coraz większym zainteresowaniem twórców wirusów systemem Android: przeważająca większość wykrytych mobilnych backdoorów atakuje smartfony z Androidem. Dość często backdoor jest połączony z exploitem roota i w przypadku zainfekowania urządzenia, szkodliwy użytkownik przejmie pełną kontrolę nad urządzeniem mobilnym.

Trzecim najbardziej rozpowszechnionym zachowaniem wśród zagrożeń mobilnych jest spyware. Programy te kradną osobiste dane użytkownika oraz/lub dane dotyczące zainfekowanego mobilnego urządzenia. Nasza prognoza dotycząca rozwoju zagrożenia, które będzie próbowało kraść wszystko, sprawdziła się również dla urządzeń mobilnych: w 2011 r. twórcy wirusów stworzyli już i rozprzestrzeniali tego typu szkodliwe pogramy.

poprzednia  

1 2 3 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: