eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cloud computing nie dla każdej firmy

Cloud computing nie dla każdej firmy

2012-04-08 00:20

Przeczytaj także: Cloud computing a rynek pracy


Wyjątkiem są operatorzy telekomunikacyjni (T-Mobile, Grupa TP) - na wewnętrzne potrzeby wykorzystują przede wszystkim chmury prywatne, ale rozważają lub są na etapie przygotowań oferty usług świadczonych za pomocą chmury publicznej.

„W odniesieniu do technologii chmurowych, firmy nadal bardzo obawiają się o bezpieczeństwo i brakuje zaufania do kwestii bezpieczeństwa procesów. Konsekwencją takiego podejścia jest to, że w większości badań użytkownicy byli bardziej skłonni do wejścia w chmurę prywatną, z założenia uważaną za bezpieczniejszą, lub hybrydową. Z tego samego powodu, dla wielu firm chmura nie jest miejscem dla kluczowych procesów. Doświadczenie uczy też, że najtrudniej do chmury jest przekonać działy IT, które często kwestie bezpieczeństwa podnoszą jako główny argument przeciwko wprowadzaniu chmury, a zwłaszcza publicznej.” – podkreśla Jerzy Oleksiewicz, Starszy Konsultant Sofrecom Polska.

Uwaga, chmura! Możliwe burze!

Jak zauważa Tomasz Matuła z Grupy TP wbrew obiegowym opiniom taka zmiana nie zawsze oznacza obniżkę kosztów. Na pewno jednak przyczynia się do wzrostu ich przewidywalności. Z kolei Andrzej Jacaszek z Harvard Business Review wskazuje na inne niebezpieczeństwo związane cloud computingiem, które znalazło swoje odzwierciedlenie w badaniu: „W przypadku chmury prywatnej, którą zarządza lokalny oddział firmy sytuacja jest klarowna - wszelkie dane wrażliwe przechowywane są w jasno określonej lokalizacji i wiadomo, kto za nie odpowiada. Prawdziwe problemy pojawiają się w przypadku struktur międzynarodowych. Bez odpowiedzi pozostają pytania o to, gdzie są fizycznie umiejscowione zasoby, kto za nie odpowiada, jak poradzić sobie z różnicami w lokalnym prawie. Wreszcie rzecz najistotniejsza – z prawa którego kraju korzystać, przy dochodzeniu roszczeń w przypadku ewentualnej awarii czy utraty danych.”

Wprowadzanie cloud computing w organizacjach, które nie uporządkowały procesów IT, może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Firmy wdrażając tego typu rozwiązania, muszą całkowicie zmienić sposób spojrzenia na usługi świadczone przez pion technologii użytkownikom wewnętrznym i zmodyfikować metody ich wymiarowania.

Chmura – przekonać nieprzekonanych?

Mimo szeregu korzyści osiąganych przez korporacyjnych użytkowników chmury obliczeniowej dalszy rozwój platform w nowym modelu jest ograniczony przez kilka barier. Wykorzystanie metody małych kroków w implementacji rozwiązań cloud computing ułatwia zidentyfikowanie i pokonanie wielu uprzedzeń, żywionych przez menedżerów względem tej metody przetwarzania danych.

Jest jednak także grupa barier związanych z niepewnością, ryzykiem oraz ograniczoną chęcią do wprowadzania zmian. Tego typu ograniczenia można pokonywać, posługując się twardymi argumentami rachunku ekonomicznego. Ważne jest, by wykorzystywać przy tym analizę całkowitych kosztów użytkowania (total cost of ownership). Umożliwia ona rachubę wszystkich nakładów ponoszonych na użytkowanie rozwiązań technologicznych (a więc uwzględniającej nie tylko koszty bezpośrednie, ale także koszty niejawne, związane m.in. z koniecznością utrzymania kompetencji, zarządzania infrastrukturą, nakładami ponoszonymi na efektywne zarządzanie relacjami z dostawcami czy utracone korzyści związane ze zbyt długim czasem projektowania nowych produktów lub usług). Skonfrontowanie takiego zestawienia z nakładami potrzebnymi na zapewnienie podobnej funkcjonalności w modelu cloud computing stanowi poważny argument w dyskusji o przyszłych kierunkach rozwoju systemów IT w przedsiębiorstwie. Może wręcz stanowić uzasadnienie do zmian w strategii informatyzacji firmy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: