eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 11/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 11/2012

2012-03-18 15:41

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 10/2012

  • Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) poinformowała o ilości zgłoszeń patentowych w 2011. W sumie zgłoszono 181,9 tys. wniosków patentowych i jest to wzrost o 10,7 proc. licząc r/r. W tej liczbie ze Stanów Zjednoczonych pochodziło 26,7 proc. wszystkich światowych patentów, z Japonii 21,4 proc., z Niemiec 10,2 proc., a z Chin 9 proc.
  • Chiny budują swój potencjał w zakresie energetyki nuklearnej już od 1994 roku. Aktualnie pracuje 14 reaktorów, a 26 jest w trakcie budowy. Natomiast 28 reaktorów jest w obecnie zatwierdzonym planie rozwoju energetyki jądrowej. Realizując plany po 2025 ok. 10 proc. energii będzie pochodziło z elektrowni nuklearnych.
  • W roku 2011 gospodarka Brazylii wyprzedziła wielkością PKB gospodarkę Wielkiej Brytanii, jest więc szóstą podwzględem wielkości gospodarkę świata.
  • Są pozytywne rezultaty w walce z inflacją w Chinach. Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało, że w lutym inflacja spadła do najniższego od 20 miesięcy poziomu 3,2 proc.
  • W Chinach poinformowano o nowych założeniach dot. zarządzania rezerwami walutowymi, które są dziś szacowane na ok. 3,2 bln USD. Polityka w tym zakresie ma być teraz bardziej kreatywna, gwarantując większe niż dotąd efekty. Będą też realizowane przez Chiński Bank Ludowy działania mające na celu rozluźnianie kontroli państwa na rynkach finansowych. Będzie m.in. zmniejszona ingerencja w stopy procentowe, na które teraz większy wpływ będzie mieć sam rynek. Do końca obecnej dekady Chiny chcą być światowym centrum finansowym, a juan ma być jedną z głównych walut światowych.
  • W lutym chiński eksport wzrósł o 18,4 proc., ale import był aż o 39,6 proc. wyższy niż w 2011 rok. W rezultacie w lutym deficyt handlowy na poziomie 31,5 mld USD (w styczniu była nadwyżka w wysokości 27,3 mld USD). Nie należy z tego wyciągnąć zbyt daleko idących wniosków, bo w dużym stopniu jest to skutek chińskiego Nowego Roku. Za dwa pierwsze miesiące 2012 roku wzrost chińskiego handlu zagranicznego wyniósł ok. 7 proc. Według prognoz w I kw. br wzrost gospodarczy ma wynieść ok. 8 proc. (wobec 8,9 proc. IV kw. 2011 roku).
  • W opinii dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ceny żywności na świecie spadną w tym roku. W jego opinii wyższe bezrobocie w krajach rozwijających się oraz w rozwiniętych zdusi popyt.
  • Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku tempo wzrostu gospodarki światowej spowolni z 3,8% w 2011 r. do 3,3%, a w Chinach spadnie do 7,5%.
  • Według amerykańskiego Departamentu pracy stopa bezrobocia w USA w lutym 2012 roku wyniosła 8,3 proc. Amerykański deficyt handlowy wzrósł w styczniu do 52,6 mld USD. To najwyższy poziom od 2008 roku.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach drugiego pakietu pomocowego dla Grecji (wynoszącym co najmniej 130 mld euro) na wniosek szefowej MFW Christine Lagarde przekaże 28 miliardów euro.
  • Znany w Polsce amerykański ekonomista, profesor Uniwersytetu Columbia Jeffrey D. Sachs zabiega o stanowisko prezesa Banku Światowego. Obecnie funkcję prezesa pełni Roberta B. Zoellick. Nominację wkrótce ogłosi administracja prezydenta Baracka Obamy.
  • Komisja Europejska zażądała od USA rezygnacji z dalszego subsydiowania produkcji samolotów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHIŃSKA ENERGETYKA NUKLEARNA

Chiński parlament dyskutował nad planami rozwoju energetyki jądrowej. Równocześnie ogłoszono wyniki kontroli wszystkich elektrowni atomowych z punktu widzenia bezpieczeństwa (to efekt awarii w japońskiej elektrowni w Fukushimie. Zapowiedziano budowę kolejnych elektrowni.

Po ubiegłorocznej katastrofie w japońskiej elektrowni we wszystkich krajach wykonano kontrolne badania. Takie badania miały miejsce także w Chinach. Było to potrzebne, bo podczas kontroli wykryto 14 poważnych problemów. Większość z nich została już rozwiązana, a cały program działań modernizacyjnych ma być zrealizowany w ciągu 3 lat.

Chiny mają deficyt energii elektrycznej. Mają też przestarzały system energetyczny, bo 80 proc. energii wytwarzanej jest z węgla kamiennego, 2 proc. z ropy naftowej, 1 proc. z gazu ziemnego, a 15 proc. pochodzi z turbin wodnych. Na obecnym etapie zamierzają rozwiązać ten problem niedoboru energii elektrycznej budując reaktory nuklearne. Chiny informując o swoich planach w tym zakresie równocześnie poinformowały, że będą stosowały najnowsze rozwiązania technologiczne i systemy zabezpieczeniowe odpowiadające międzynarodowym normom bezpieczeństwa.

Chiny budują swój potencjał w zakresie energetyki nuklearnej już od 1994 roku. Aktualnie pracuje 14 reaktorów, a 26 jest w trakcie budowy. Natomiast 28 reaktorów jest w obecnie zatwierdzonym planie rozwoju energetyki jądrowej. Realizując plany po 2025 ok. 10 proc. energii będzie pochodziło z elektrowni nuklearnych.

Według ekspertów będące w planach reaktory będą realizowane według wzorca, jakim jest obecnie pierwszy w świecie reaktor jądrowy czwartej generacji. Jest on odporny na wysokie temperatury i chłodzony gazem.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: