eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oszczędności Polaków wystarczające

Oszczędności Polaków wystarczające

2012-02-04 00:21

Oszczędności Polaków wystarczające

Wskaźnik komfortu z oszczędności © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Co drugi Polak czuje się komfortowo lub bardzo komfortowo pod względem posiadanych oszczędności. To więcej niż w przypadku Niemców, Francuzów, Brytyjczyków i Amerykanów - wynika z badania "Finansowy Barometr ING", zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO w kilkunastu krajach na całym świecie.

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy przez Polaków: raczej na urlop niż na emeryturę

„Finansowy Barometr ING” to pierwsza edycja kwartalnego badania Grupy ING na temat postaw i zachowań konsumentów wobec zagadnień finansowych. Badanie zostało zrealizowane w kilkunastu krajach na całym świecie m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, USA, Australii oraz Chinach. Poszczególne edycje badania będą dotyczyć różnych obszarów finansów osobistych – pierwsza została poświęcona oszczędzaniu.

Wyszliśmy z założenia, że na poczucie komfortu finansowego większy wpływ mają czynniki subiektywne niż obiektywne. Zamiast pytać respondentów o to, ile pieniędzy zaoszczędzili, zapytaliśmy o odczucia odnośnie poziomu odłożonych środków. Czy ich wysokość pozwala się konsumentom czuć bezpiecznie i komfortowo? Czy kryzys finansowy wpłynął na ich postawy?

fot. mat. prasowe

Wskaźnik komfortu z oszczędności

Prawie 45% Polaków jest zadowolonych z poziomu swoich oszczędności


Uzyskane wyniki okazały się zaskakujące. W całej Europie to właśnie w Polsce padło najwięcej odpowiedzi, wskazujących na bardzo wysokie poczucie komfortu związane z oszczędnościami. Tak odpowiedział co piąty badany Polak (18%), w następnej kolejności byli Niemcy (10% wskazań). Po zsumowaniu odpowiedzi ”czuję się bardzo komfortowo” i „czuję się komfortowo” okazało się, że połowa Polaków jest zadowolona ze stanu swoich oszczędności, co dało nam trzecie miejsce w Europie, po Holandii i Luksemburgu.

Z badania „Finansowy Barometr ING” wynika, że poczucie komfortu Polaków nie idzie w parze z bogactwem, które w badaniu mierzyliśmy ilością łatwo dostępnych środków np. na niespodziewany wydatek. Posiadanie kwoty w wysokości większej niż 7 tys. zł (1500 euro) zadeklarowało 17% Polaków, co umiejscowiło nas na dopiero dziewiątym miejscu w Europie. Użycie PKB na mieszkańca jako miary bogactwa również nie tłumaczy wysokiego zadowolenia. Skąd więc się wzięło w Polsce tak wysokie poczucie komfortu z poziomu oszczędności?

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: