eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 3/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 3/2012

2012-01-22 14:55

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 2/2012

  • MFW oszacował najbliższe swoje potencjalne potrzeby finansowe na ok. 1 bln USD, a więc będzie musiał swoje zasoby zwiększyć o 500 mld USD.
  • Produkcja przemysłowa w Japonii w listopadzie 2011 r. spadła o 2,7 proc. m/m (w październiku wzrosła o 2,2 proc. m/m) oraz spadła o 4,2 proc. r/r.
  • Według ONZ w 2011 roku klęski żywiołowe spowodowały straty w wysokości 366 mld USD i dotknęły one 260 mln ludzi. Tylko trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii w marcu 2011 roku spowodowało straty rzędu 210 mld USD.
  • Według amerykańskiego Ministerstwa Pracy utrzymuje się poziom bezrobocia na poziomie 8,6 proc. Nie licząc cen żywności i energii, pozostałe ceny wzrosły w ubiegłym miesiącu tylko o 0,1 proc.m/m.
  • Izba Reprezentantów Kongresu USA (kontrolowana przez Republikanów) odrzuciła wniosek Białego Domu o zwiększenie limitu zadłużenia rządu federalnego o 1,2 bln USD. W sierpniu ub. roku Kongres zgodził się na zwiększenie zadłużenia federalnego do pułapu 2,1 bln USD (stopniowo: 400 mld natychmiast, 500 mld w drugim etapie i 1,2 mld w trzecim).
  • Agencja Fitch potwierdziła rating Rosji na poziomie BBB, ale zmieniła perspektywę wiarygodności kredytowej Rosji z "pozytywnej" na "stabilną". W przyczynach tej zmiany podano niepewność polityczną (wybory prezydenckie 4 marca) i pogarszające się perspektywy rozwoju światowej gospodarki.
  • W opinii Banku Światowego strefę euro czeka recesja, a kraje rozwijające się mogą ucierpieć na światowym spowolnieniu gospodarczym bardziej niż podczas kryzysu finansowego w 2008 r.
  • General Motors uniknął bankructwa otrzymując od rządu pomoc publiczną w wysokości 50 mld USD. W 2011 koncern sprzedał ponad 9 mln aut, odbierając japońskiej Toyocie tytuł lidera na rynku motoryzacyjnym po trzech latach przerwy. Nie ulega wątpliwosci, że na ten wynik złożyło się ożywienie na amerykańskim rynku, ale też skutki trzęsienia ziemi i tsunami w marcu ubiegłego roku
  • odzyskał tytuł największego koncernu samochodowego świata, symbolicznie zapowiadając powrót USA do rywalizacji o fotel lidera światowej motoryzacji - informuje "Gazeta Wyborcza".

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GLOBALNA GOSPODARKA - PROGNOZA BANKU ŚWIATOWEGO

Bank Światowy w zaprezentowanym ostatnio raporcie "Global Economic Prospects" przedstawia prognozę rozwoju sytuacji gospodarczej. Główna myśl tego raportu to przede wszystkim przestroga dla krajów rozwijających, które w opinii ekspertów tej prestiżowej instytucji najbardziej odczują skutki kryzysu zadłużeniowego, w który weszła światowa gospodarka. Oto kilka liczb i wniosków wynikających z tego raportu... Raport Banku Światowego zwraca uwagę na radykalną zmianę sytuacji, jaka nastąpiła w ostatnich 12 miesiącach. Jeszcze na początku 2011 roku można było mieć nadzieję na dobry okres i umiarkowany wzrost tak w gospodarce światowej jak i europejskiej. Niestety stało się inaczej. Gospodarką światową w marcu 2011 roku wstrząsnęło japońskie tsunami, a następnie w europejskich krajach zaczął się rozwijać kryzys zadłużeniowy. Teraz sytuacja jest w dalszym ciągu bardzo niepewna, bo także amerykańska gospodarka mimo nadchodzących z niej pozytywnych sygnałów, jast zagrożona rekordowym poziomem zadłużenia.

Nadzieje na wyjście z obecnej sytuacji są umiarkowane, wiele zależy od polityków, a głównie od podejmowanych decyzji oraz determinacji w ich realizacji. Eksperci Banku Światowego przyjęli w raporcie koncepcję zaprezentowania swoich prognoz na 2012 rok unikając jednak nadmiernego optymizmu. Przedstawione prognozy są bardzo ostrożne. Z opublikowanych wskaźników wynika, że B.Ś. obniżył on swoje dotychczasowe prognozy:
  • dla globalnej gospodarki w 2012 do 2,5 proc., a w 2013 do 3,1 proc. (wcześniej 3,6 proc. w obu kolejnych latach)
  • dla krajów rozwijających się do 5,4 proc. (wcześniejsza prognoza 6,2 proc.)
  • dla krajów rozwiniętych do 1,4 proc. (wcześniej 2,7 proc.)
  • dla Polski do ok. 2,5 proc. (wcześniej ok. 2,9 proc.).

W opinii ekspertów Banku Światowego w 2012 roku:
  • strefa euro będzie miała ujemny wzrost gospodarczy na poziomie minus 0,3 proc. (w połowie 2011 roku prognozowano wzrost na poziomie 1,8 proc. PKB)
  • gospodarka amerykańska zanotuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,2 proc., a w 2013 wyniesie on 2,4 proc. (wcześniejsze prognozy to odpowiednio 2,9 proc. i 2,7 proc.).

Z tego raportu wynika też, że zaczynają być widoczne skutki kryzysu zadłużeniowego. W listopadzie amerykański eksport do europy spadł o 6 proc.

Zdaniem Banku Światowego kryzys zadłużeniowy jest już widoczny na giełdach, a w szczególności na rynkach krajów rozwijających się, gdzie w ciągu ostatniego półrocza indeksy indeksy giełdowe spadły o 8 proc.

Bank zwraca też uwagę na to, że obecnie kraje rozwijające się mają znacznie mniejsze możliwości fiskalne i monetarne walki z kryzysem niż te, jakie miały one podczas kryzysu 2008-2009. Wynika to stąd, że dziś 38 proc. krajów rozwijających się ma poziom deficytu budżetowego przekraczający 4 proc. PKB (podczas gdy w 2007 r. dotyczyło to 18 proc. tych krajów).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: