eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie mikroprzedsiębiorstwa w niezłej kondycji

Polskie mikroprzedsiębiorstwa w niezłej kondycji

2012-01-20 12:46

Przeczytaj także: Mikro i małe firmy 2013


- Działalność tego segmentu jest oparta w większości na środkach własnych, a firmy w niewielkim stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego. Jedynie 13% respondentów zadeklarowało brak możliwości skorzystania z kredytu, co pozwala stwierdzić, że dostęp do finansowania nie jest barierą w ich rozwoju – ocenił Grzegorz Piwowar.

41% firm przeznaczyło środki na inwestycje w roku 2011. W 2012 r tylko 34 proc. mikro i małych firm zamierza realizować inwestycje, 60 proc. deklaruje brak projektów inwestycyjnych. W tym roku inwestycje w większym stopniu powinny być finansowane z kredytu (27% w roku 2012 wobec 20% w roku 2011) oraz leasingu (11% wobec 8% w roku 2011).

fot. mat. prasowe

% firm realizujących wydatki inwestycyjne

W roku 2012 odsetek firm inwestujących może się lekko obniżyć

Co prawda tylko 10% mikro i małych firm jest eksporterami, ale z badania wynika, że właśnie eksporterzy najlepiej oceniają sytuację swoich firm oraz oczekują znaczącego zwiększenia przychodów w roku 2012.

Polskie mikro i małe firmy potrafią dostosowywać się do zmiennych warunków rynkowych. Innowację produktową wprowadziło w ostatnich 12 miesiącach 26% firm, a innowację procesową 18% mikro i małych firm. Największymi innowatorami są firmy małe i te z branży produkcyjnej.

Właściciele mikro i małych firm coraz lepiej oceniają otoczenie biznesowe. Wskaźniki oceniające uciążliwość kontroli działalności gospodarczej oraz usługi doradcze banków w zakresie kredytów przekraczają neutralny poziom 100 pkt. Bardzo dobrze oceniona została lokalna administracja – w każdym województwie wartość indeksu mierzącego poziom zadowolenia wynosi co najmniej 100 pkt.

W tegorocznym raporcie osobny rozdział poświęcony został programom pomocowym dla mikro i małych firm. Według badania, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, ze wsparcia skorzystało 11% mikro i małych firm – najwięcej w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim (17%). Dominującą formą wsparcia są bezzwrotne dotacje (66%) oraz szkolenia (19%). Mimo, że sektor bankowy nie był włączony do systemu wdrażania programów unijnych, 19% firm realizujących unijne inwestycje korzystało z doradztwa pracowników banku, a 10% z kredytu.

fot. mat. prasowe

Forma otrzymanej pomocy/Korzystanie przez beneficjentów ze wsparcia instytucji finansowych

66% firm nie korzystało ze wsparcia instytucji finansowych


W przyszłości ze środków pomocowych chce korzystać jedynie 44% ankietowanych firm. Głównym problemem jest zbyt trudna procedura aplikowania (38% wskazań).

Przeczytaj także: Mikro i małe firmy 2012 Mikro i małe firmy 2012

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: