eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie mikroprzedsiębiorstwa w niezłej kondycji

Polskie mikroprzedsiębiorstwa w niezłej kondycji

2012-01-20 12:46

Polskie mikroprzedsiębiorstwa w niezłej kondycji

Sytuacja mikro i małych firm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2011 wynosi 92 pkt. wobec 93 pkt. przed rokiem - wynika z drugiej edycji "Raportu o Sytuacji Mikro i Małych Firm" opracowanego przez Bank Pekao SA. Przedsiębiorcy lepiej oceniają perspektywy na 2012 rok (95 pkt.) niż poprzednie 12 miesięcy (89 pkt.). Optymizm ten jest jednak umiarkowany, gdyż wartością neutralną Wskaźnika jest 100 pkt.

Przeczytaj także: Mikro i małe firmy 2013

Bank Pekao SA przygotował drugą edycję raportu opartego o wywiady z 7 tysiącami właścicieli mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania są przedstawione na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy.

- Mikro i małe firmy to istotny segment polskiej gospodarki, generujący blisko 40% PKB i zatrudniający prawie 5 milionów osób. Jest to jednocześnie segment najsłabiej reprezentowany w opracowaniach na temat polskiej przedsiębiorczości. Staramy się wypełnić tę lukę, dostarczając informacji jak zmieniają się opinie przedsiębiorców na temat ich sytuacji finansowej, planów inwestycyjnych czy oceny otoczenia biznesowego, w którym działają - powiedział Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA.

W skład Ogólnego Wskaźnika Koniunktury Mikro i Małych Firm wchodzą oceny ośmiu obszarów badawczych (ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży, sytuacja firmy, przychody firmy, wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania).

fot. mat. prasowe

Sytuacja mikro i małych firm

Sektor stabilnie ocenia poziom zatrudnienia oraz dostępność zewnętrznego finansowania

Z raportu wynika, że przedsiębiorcy znacznie lepiej oceniają kondycję własnych firm i tych obszarów, na które mają bezpośredni wpływ, niż ogólną sytuację gospodarczą. Biorąc pod uwagę ocenę ostatnich 12 miesięcy najsłabiej wypadły właśnie oceny ogólnej sytuacji gospodarczej oraz branży, w której działa dany przedsiębiorca (82 pkt.), notując jednocześnie wyniki słabsze niż w edycji 2010 (-1 pkt). Wzrosty zanotowano w kategorii przychody i wynik finansowy firmy (+1 pkt.). Natomiast najlepiej oceniają dostępność do zewnętrznego finansowania (97 pkt.) oraz poziom zatrudnienia (96 pkt.).

Znacznie lepiej niż ostatnie 12 miesięcy przedsiębiorcy oceniają perspektywy roku 2012. We wszystkich obszarach wchodzących w skład Ogólnego Wskaźnika Koniunktury ocena kolejnych 12 miesięcy jest wyższa od oceny ostatnich 12 miesięcy, a wskaźnik dla zatrudnienia wyniósł 100 pkt.

fot. mat. prasowe

Struktura finansowania działalności firmy

71% mikro i małych firm ma zamiar opierać swoją działalność na środkach własnych

Najwyższe wartości Wskaźnika dotyczącego roku 2012 zanotowano w sektorze usług (96 pkt) i budownictwa (95), przy czym w firmach budowlanych nastąpił najwyższy spadek Wskaźnika w porównaniu z rokiem 2010.

76 proc. mikro i małych firm opiera swoją działalność na środkach własnych, choć w roku 2011 odsetek firm korzystających z finansowania zewnętrznego wzrósł do 24 proc. z 22 proc. w 2010 roku. Z zewnętrznego finansowania najczęściej korzystały firmy małe (46%) oraz produkcyjne (32%). Znacząco (z 15 proc. do 40 proc.) w porównaniu z edycją 2010 wzrósł odsetek firm które na pytanie o przyczynę nie korzystania z finansowania zewnętrznego wskazywały brak potrzeby.
Przeczytaj także: Mikro i małe firmy 2012 Mikro i małe firmy 2012

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: