eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy 2012 wg TMS Brokers

Prognozy 2012 wg TMS Brokers

2012-01-18 13:33

Przeczytaj także: Gospodarka światowa balansuje na krawędzi


Sytuacja gospodarcza w USA

Nieco lepiej niż w Eurolandzie zdaje się wyglądać sytuacja gospodarcza USA. Podczas gdy w trzech ostatnich miesiącach 2011 roku gospodarka strefy euro wyraźnie hamowała, po drugiej stronie Atlantyku nastąpiło wyraźne ożywienie koniunktury. Ze sfery realnej amerykańskiej gospodarki docierają pozytywne sygnały. Można przewidywać, że dynamika PKB Stanów Zjednoczonych ukształtuje się w 2012 roku na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, co jest zgodne z prognozą OECD, która zakłada tempo wzrostu na poziomie 2 proc.

„Gospodarka amerykańska jest silnie zadłużona, a problemy z tym związane są jak dotychczas odkładane na „lepsze czasy”. Z tej perspektywy głównym czynnikiem zagrożenia dla koniunktury w Stanach Zjednoczonych będzie pogorszenie sytuacji na rynkach finansowych oraz trudniejszy dostęp do kredytu wynikający z eskalacji kryzysu zadłużeniowego w Europie” – komentuje Bartosz Sawicki, analityk DM TMS Brokers S.A.

W połowie 2012 r. kończy się rozpoczęta we wrześniu „operation twist”, czyli program wydłużenia średniej zapadalności portfela aktywów FED. Można się spodziewać, że niska dynamika PKB USA, a także słaba kondycja rynków pracy oraz nieruchomości, skłonią Fed do dalszego luzowania polityki pieniężnej poprzez skup aktywów. Mimo że skuteczność ilościowego luzowania jako środka pobudzającego koniunkturę jest przedmiotem kontrowersji, to na pewno pozytywnie wpłynie na rynki ryzykownych aktywów.

fot. mat. prasowe

Dynamika PKB r/r oraz jej prognoza

Scenariusz bazowy na 2012 rok zakłada spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego

Naczynia połączone, czyli Polska na tle Europy

Polską gospodarkę na tle innych krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej cechują solidne fundamenty. Tempo wzrostu będzie również wyższe niż w państwach strefy euro.
W 2011 r. dynamika PKB ukształtuje się na poziomie 4,2 proc. Scenariusz bazowy na 2012 rok zakłada spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego. PKB wzrośnie o około 3 proc.

„W 2012 roku krajowa gospodarka odczuje negatywne skutki niesprzyjających warunków zewnętrznych. Kanałem transmisji kryzysu w strefie euro do Polski będą zarówno handel zagraniczny, jak i problemy sektora finansowego. Silne powiązania handlowe z krajami strefy euro, do których kierowana jest znacząca większość polskiego eksportu, nie pozostawiają w tej kwestii złudzeń” – mówi Mariusz Zielonka, analityk DM TMS Brokers S.A.

Biorąc pod uwagę system ‘naczyń połączonych’, szczególnie istotny jest dla nas rozwój sytuacji w Niemczech. Nasze obroty towarowe z tym krajem oscylowały w 2011 r. w okolicy 26 proc. Powszechnie oczekiwane spowolnienie niemieckiej gospodarki w 2012 r. przełoży się na spadek dynamiki wzrostu polskiego PKB. Dodatkowo, postrzeganie Polski przez pryzmat krajów całego regionu negatywnie wpłynie na notowania złotego. Można spodziewać się zwiększania awersji w stosunku do rodzimej waluty i polskich aktywów, co decydować będzie o kontynuacji deprecjacji złotego w 2012 roku.

fot. mat. prasowe

Główne rynki eksportowe w 2011 roku (w proc.)

Ponad 26% polskiego eksportu 2011 trafiło do Niemiec

Mocniejszy spadek inwestycji w Polsce zostanie zatrzymany głównie przez zbliżające się Euro 2012. Dynamika inwestycji w bieżącym roku powinna wynieść około 4,6 proc., przy 7,6 proc. prognozowanych na 2011 r. Jednym z kluczowych czynników, wpływających na kondycję polskiej gospodarki, będzie negatywna perspektywa dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2012 roku. Można się natomiast spodziewać utrzymania dodatniego poziomu dynamiki produkcji przemysłowej, choć wg prognoz wskaźnik dynamiki PSP będzie w 2012 r. znacznie niższy niż miało to miejsce w 2011 r. i ostatecznie w relacji rocznej może wynieść około 5,4 proc. Istotną dla krajowej gospodarki będzie również poziom zadłużenia i bilansu płatniczego. Z tej perpektywy można się spodziewać, że konieczność wprowadzenia planu oszczędnościowego przez rząd uniemożliwi konsumpcji prywatnej tak szybki powrót na ścieżkę wzrostu.

Wg przewidywań TMS Brokers, w 2012 roku wygasać będzie presja inflacyjna. Pod koniec roku inflacja osiągnie zakładany przez NBP cel. Przewidywane w scenariuszu bazowym wyhamowanie dynamiki inflacji w 2012 r. oraz wygasanie tempa wzrostu gospodarczego najprawdopodobniej przełożą się na rozpoczęcie luzowania polityki monetarnej pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: