eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prognozy 2012 wg TMS Brokers

Prognozy 2012 wg TMS Brokers

2012-01-18 13:33

Prognozy 2012 wg TMS Brokers

Zadłużenie wybranych państw strefy euro © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy uda się przezwyciężyć kryzys zadłużeniowy w Eurolandzie? Jaka jest kondycja amerykańskiej gospodarki? Czy można spodziewać się dalszej deprecjacji złotego? Odpowiedzi na te pytania dostarcza Raport Specjalny "Prognozy 2012", przygotowany przez DM TMS Brokers S.A. Jak co roku, spółka udostępnia inwestorom kompleksowe opracowanie, dotyczące przyszłych trendów i wydarzeń, które determinować będą sytuację na rynkach finansowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Przeczytaj także: Gospodarka światowa balansuje na krawędzi

Coroczny Raport, przygotowywany przez Departament Analiz DM TMS Brokers S.A., to opracowanie dotyczące głównych trendów i wydarzeń w Polsce i na świecie, a także na głównych rynkach bazowych w rozpoczynającym się roku. Adresowany jest do różnych grup uczestników rynku finansowego, w tym obecnych i potencjalnych inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji finansowych, a także wszystkich osób zainteresowanych rynkiem forex.

Wśród kluczowych zagadnień poruszonych w Raporcie znaleźć można scenariusze związane z próbami rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie, analizę kondycji gospodarczej USA, a także przegląd głównych czynników fundamentalnych, które determinować będą koniunkturę w Polsce.

„Rok 2012 będzie kolejnym, odkąd świat i Polska boryka się z kryzysem, który boleśnie dotknął rynki finansowe, co stwarza szereg niebezpieczeństw i trudności dla aktywnych inwestorów. Wydaje się jednak, że przynajmniej problemy strefy euro powinny zostać w jakiejś formie rozwiązane. W takim przypadku rosną szanse, że Polska, aczkolwiek z trudnościami, zdoła uniknąć większych perturbacji” – przeczytać można w Raporcie Specjalnym DM TMS Brokers S.A.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie wybranych państw strefy euro

Najbardziej zadłużonym kraju strefy euro jest Grecja

Kryzys zadłużeniowy w strefie euro

W Europie kryzys zadłużeniowy prawdopodobnie wejdzie w decydującą fazę. Potwierdza to skala zapadalności skarbowych papierów wartościowych największych państw strefy euro, w tym Włoch, Hiszpanii, Belgii, Francji oraz Niemiec. Dla rozwoju sytuacji w Eurolandzie, kluczowy będzie pierwszy kwartał 2012, który jak można się spodziewać przyniesie kontynuację słabości euro.

„Do końca marca przypada termin wykupu instrumentów dłużnych Włoch, o wartości przekraczającej 112 mld euro około, co stanowi niemal 7 proc. wartości wszystkich wyemitowanych bonów i obligacji. Niemal 17,5 mld euro wyniosą płatności kuponowe. Tylko 29 lutego i 1 marca zapada dług o wartości 46,5 miliarda euro” – komentuje Bartosz Sawicki, analityk DM TMS Brokers S.A.

Można się spodziewać, że rok 2012 przyniesie także wyraźne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie. Najprawdopodobniej już w IV kwartale 2011 dynamika PKB Eurolandu w ujęciu kwartalnym przyjmie wartość ujemną i wyniesie – 0,3 proc. W całym 2012 roku dynamika liczona rok do roku będzie bliska zera.

fot. mat. prasowe

Deficyt budżetowy na koniec 2011 roku wg prognoz KE

Jedynym państwem, które zgodnie z prognozami Komisji wypracowało nadwyżkę budżetu będzie Estonia

Wśród czynników kluczowych dla przyszłości strefy euro należy także poziom zadłużenia gospodarek. Komisja Europejska przewiduje, że w 2012 roku aż 12 państw strefy euro przekroczy zapisany traktatowo limit 60 proc. zadłużenia. Dodatkowo, aż w 6 państwach Eurolandu (Grecji, Irlandii, Portugali, Belgii, Francji i Włoszech) przewidywany limit zadłużenia przekroczy ok. 85% PKB. Wg badań empirycznych jest to poziom, który zaczyna negatywnie rzutować na tempo wzrostu gospodarczego.

Dodatkowo, kluczowym czynnikiem ryzyka jest zahamowanie akcji kredytowej (credit crunch) przez banki stojące przed koniecznością sprostania nowym, zaostrzonym wymogom kapitałowym. W obliczu gasnącej koniunktury i wraz z wygasaniem presji inflacyjnej, w kolejnych miesiącach należy oczekiwać, że polityka monetarna będzie nadal luzowana, a stopy zostaną obniżone nawet do 0,5 proc.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: