eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Outsourcing w Polsce 2011-2012

Outsourcing w Polsce 2011-2012

2012-01-16 00:11

Przeczytaj także: Polska na globalnej mapie outsourcingu


3. Zasoby trzeba pomnażać

Dalszy dynamiczny wzrost sektora nowoczesnych usług biznesowych i branży outsourcingowej w Polsce będzie również zależał od kolejnych inwestycji w zasoby ludzkie dostępne na lokalnych rynkach pracy, m.in. w zakresie rozszerzania współpracy z uczelniami wyższymi, kształcenia praktycznego i popularyzowania nauki języków obcych. Wiele firm outsourcingowych z zagranicznym kapitałem będzie, podobnie jak w 2010 r., rekrutować za granicą. Istotnymi ułatwieniami dla branży byłoby m.in. rozszerzenie listy krajów spoza Unii Europejskiej, których obywatele mogliby podejmować pracę w Polsce na podstawie oświadczenia czy skrócenie terminów procesowania poszczególnych wniosków. Dodatkowo, konieczne jest podejmowanie zintegrowanych i międzynarodowych działań promujących polską branżę nowoczesnych usług biznesowych. Zdaniem Jacka Levernesa, prezydencja w Unii Europejskiej była dobrym punktem startowym dla długofalowych działań marketingowych Polski jako kraju, w którym warto pracować, inwestować i żyć.

- Teraz czas na promocję poszczególnych atutów, przede wszystkim kadr i przyjaznego środowiska inwestycyjnego. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą kolejną, dobrą ku temu okazją – zaznacza Jacek Levernes.

Od listopada 2011 r. resort spraw zagranicznych opracowuje założenia skoordynowanego systemu promocji polskiej gospodarki za granicą. Realizacją i koordynacją działań miałaby się zająć agencja rządowa, na której czele stanąłby prezes mianowany przez premiera, a w jej skład weszliby również przedstawiciele środowisk biznesowych. Na podobnych zasadach działa np. UK Trade & Investment czy Swedish Trade Council.

Outsourcing w ciągu 2 ostatnich lat stał się podstawą funkcjonowania wielu biznesów w Polsce. Zwiększyła się świadomość przedsiębiorców w zakresie jego wykorzystywania, a sama branża przestała być kojarzona jedynie z prostymi usługami, które łatwiej zlecać na zewnątrz niż wykonywać samemu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Polska została zauważona przez globalne agencje analityczne, które podniosły rating kraju jako zaufanej i dojrzałej lokalizacji pod projekty offshoringowe. Było to możliwe m.in. dzięki podmiotom wspierającym sektor outsourcingu, m.in. firmom real estate czy HR oraz instytucjom branżowym, aktywnie działającym na rzecz rozwoju sektora w Polsce takim jak ABSL czy Instytut Outsourcingu. Lokalne firmy outsourcingowe umocniły swoją pozycję na polskim rynku, a międzynarodowe koncerny zaczęły przypisywać strategiczne znaczenie centrom zlokalizowanym nad Wisłą, czyniąc z nich wiodące jednostki obsługi procesów w Europie czy szerzej – w regionie EMEA. W 2012 r. będzie obserwować dalsze umacnianie pozycji kraju jako dojrzałej i stabilnej lokalizacji pod inwestycje offshoringowe oraz upowszechnianie outsourcingu w kolejnych branżach na lokalnym rynku.


poprzednia  

1 ... 7 8

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: