eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm 2004-2005

Bankructwa firm 2004-2005

2005-02-18 11:42

Przeczytaj także: Coface: niewypłacalności firm w I kw. 2024 wzrosły o 31% r/r


Wzrost gospodarczy w regionie, a liczba upadłości
W ciągu 12 miesięcy 2004 roku zbankrutowało w Polsce 1025 przedsiębiorstw, co oznacza spadek o 43% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Rozkład liczby upadłości na obszarze całego kraju nie był równomierny. Na zjawisko to miał wpływ przede wszystkim zróżnicowany poziom rozwoju ekonomicznego poszczególnych województw, którego odzwierciedleniem jest m.in. liczba przedsiębiorstw działających w danym regionie.

Jednocześnie w ciągu roku nie odnotowano znacznych wahań w rankingu województw z największą i najmniejszą liczbą bankructw. Wśród województw najbardziej zagrożonych upadłościami znalazło się województwo mazowieckie (181), śląskie (159) i dolnośląskie (118). Natomiast najmniej bankructw miało miejsce w województwie podlaskim (16), lubuskim (18), podkarpackim (29) i świętokrzyskim (29).

Województwem, które w omawianym okresie jako jedyne odnotowało wzrost liczby upadłości było województwo opolskie. W regionie tym wzrost wyniósł blisko 22%. Jednocześnie najbardziej znacząca poprawa sytuacji przedsiębiorstw miała miejsce w województwach lubuskim (-70%), podlaskim (-65%) oraz świętokrzyskim (-63%).

Analiza sektorowa
Według danych za okres styczeń – wrzesień 2004 opublikowanych przez Euler Hermes, za sektor polskiej gospodarki najbardziej dotknięty upadłościami uznano sprzedaż hurtową. Analiza danych całorocznych potwierdziła to zjawisko - w branży tej w 2004 roku odnotowano blisko 216 bankructw. Stanowi to ponad 21% łącznej liczby upadłości. Biorąc pod uwagę dane szczegółowe, w zakresie sektora określanego jako sprzedaż hurtowa największa liczba upadłości miała miejsce wśród firm zajmujących się hurtową sprzedażą materiałów budowlanych (24%) oraz wyrobów spożywczych (15%). Za najmniej ryzykowne uznano sprzedaż alkoholi i farmaceutyków.

Produkcja to drugi sektor, który charakteryzuje się dużą liczbą upadłości. W analizowanym okresie odnotowano tu blisko 21% łącznej liczby bankructw (214 upadłości). Najbardziej zagrożone branże w zakresie produkcji to, podobnie jak w przypadku sprzedaży hurtowej, żywność i produkcja materiałów budowlanych, w których miało miejsce odpowiednio 13% i 17% upadłości odnoszących się do tego sektora.

Mówiąc o bankructwach należy wspomnieć również o sytuacji w branży budowlanej. W omawianym okresie, w sektorze tym miało miejsce ponad 206 upadłości. Stanowi to blisko 20% ogółu upadłości w całej gospodarce. Sytuacji tej nie poprawił nawet boom na usługi budowlane, jaki miał miejsce przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Znaczącą liczbę upadłości odnotowano również w szeroko rozumianej branży usługowej, w ramach której zbankrutowało 196 przedsiębiorstw.

Kolejnym sektorem zagrożonym upadłościami jest sprzedaż detaliczna, w ramach której przestało działać blisko 163 przedsiębiorstw (16% ogólnej liczy bankructw). Najwięcej upadłości miało miejsce wśród aptek (25%) oraz sklepów oferujących materiały budowlane (19%).

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – bankrutują najczęściej
Analizując formy prawne bankrutujących przedsiębiorstw, na uwagę zasługuje fakt, iż na pierwszym miejscu znalazły się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowią one aż 61% wszystkich upadłości w okresie styczeń – grudzień 2004 roku. Drugie miejsce zajęli przedsiębiorcy prywatni, których udział wyniósł 18%. Natomiast 9% firm, które ogłosiły upadłość w analizowanym okresie to spółki akcyjne.

Perspektywy dla Polski na 2005 rok
Biorąc pod uwagę pozytywną dynamikę wzrostu, polska gospodarka zamknęła rok na najwyższych obrotach i weszła w rok 2005 z ugruntowanym trendem zwyżkowym. Wzrost w roku 2005 powinien osiągnąć średnio poziom 4,5%, co wystarczy do zapewnienia dalszego spadku liczby upadłości (lecz znacznie mniejszego niż rok wcześniej) o blisko 5%, do poziomu około 980 przypadków.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: