eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski turysta w hotelu

Polski turysta w hotelu

2011-12-31 00:20

Zmieniają się zwyczaje polskich turystów - zamiast wczasów wykupionych od biura podróży samodzielnie składają pakiet - rezerwują bilet i hotel. O ile z lataniem samolotem już od dawna nie mamy problemu, o tyle rezerwacja noclegu w obcym kraju przez długi czas była dla naszych rodaków kłopotliwa. Dlaczego? Pokutowało stwierdzenie, że urlopy organizowane we własnym zakresie są droższe. Teraz, gdy mit ten obalono, Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zapytało swoich klientów, co jest dla nich istotne w momencie wyboru miejsca noclegowego a także potem, gdy zatrzymują się w hotelu.

Przeczytaj także: Organizatorzy turystyki po kontroli UOKiK

Czy cena faktycznie ma znaczenie?

Jak się okazuje niekoniecznie. Polacy zapytani o to, na co zwracają uwagę rezerwując hotel, stawiają na kwestie praktyczne. Najważniejsze są dla nich takie elementy jak: liczba gwiazdek i wyposażenie. Patrzą też na to czy w cenie noclegu jest wyżywienie, lub ewentualnie jakie posiłki można dokupić. Dopiero na końcu zwracają uwagę na to, do jakiej sieci należy hotel, jaka jest jego cena czy lokalizacja. Skąd wynika taka klasyfikacja? Oczekujemy, że będziemy się czuć komfortowo w miejscu, w którym się zatrzymamy. Podróżujemy na tyle dużo, że wiemy jak bardzo liczba gwiazdek w poszczególnych miejscach na świecie wpływa na jakość oferowanych przez hotel usług.

Trzygwiazdkowe hotele w Europie są komfortowe, czyste i mają dobrą lokalizację, w Afryce i Azji zdarza się, że pozostawiają one dużo do życzenia i że klienci wolą dopłacić, do gwiazdki i mieć pewność, że na miejscu nie spotka ich żadna niespodzianka. Posiłki w cenie również są ważne, chcemy mieć pewność, że rano przed wyjściem na plażę czy przed rozpoczęciem zwiedzania, nie będziemy musieli się troszczyć o to, by znaleźć miejsce, w którym serwowane jest śniadanie. Wyżywienie jest tym elementem, który wpływa na naszą decyzję również dlatego, że ogranicza wydatki na miejscu, zatem pobyt w takim hotelu „opłaca się”. Nadal nie zauważamy tego, że lokalizacja również wpływa na cenę wyjazdu:

"Obiekty położone w centrum miasta tylko pozornie są droższe od tych położonych na uboczu. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim celu wyjeżdżamy. Jeżeli chcemy odpocząć, to nocleg z dala od miejskiego zgiełku jest wskazany, jeśli jedziemy zwiedzać czy też nastawieni jesteśmy na nocne życie, wówczas korzystniej jest dopłacić i zostać w centrum, w innym wypadku będziemy wydawać pieniądze nie na hotel, a na komunikację miejską i taksówki, a te często nie należą do najtańszych – podpowiada Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl.

Kiedy koszt noclegu nie jest wygórowany?

Choć cena nie była podawana na pierwszym miejscu, na liście rzeczy, na które zwracamy uwagę dokonując rezerwacji, to nasi rodacy są w stanie doprecyzować, jaki koszt pobytu w hotelu w Polsce, a jaki w hotelu zagranicą, jest dla nich do przyjęcia. Aż 68 proc. respondentów twierdzi, że za nocleg w kraju nie chce płacić więcej niż 100 PLN od osoby, dla 30 proc. dopuszczalna jest kwota do 200 PLN, natomiast zaledwie 2 proc. zgadza się wydać na hotel do 300 PLN.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: