eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo IT a młodzi pracownicy

Bezpieczeństwo IT a młodzi pracownicy

2012-01-01 00:05

Bezpieczeństwo IT a młodzi pracownicy

Przyszłość rynku pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Siedmiu na dziesięciu młodych pracowników często łamie zasady polityki informatycznej, a co czwarty staje się ofiarą kradzieży tożsamości przed osiągnięciem wieku 30 lat: oto wnioski z ogólnoświatowego raportu z badania opublikowanego przez Cisco. Wyniki trzeciej, ostatniej części badania Cisco Connected World Technology Report ujawniają zdumiewające postawy wobec polityki informatycznej oraz rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa danych ze strony nowego pokolenia pracowników, które właśnie wchodzi na rynek pracy. Jest to generacja, która wyrosła w epoce Internetu i prowadzi tryb życia "na żądanie", mieszając w miejscu pracy czynności służbowe z prywatnymi.

Przeczytaj także: Utrata danych często z winy pracownika

Omawiane badanie, przeprowadzone w różnych krajach świata, dotyczyło wymagań i zachowań tej nowej generacji w takich aspektach jak dostęp do sieci, swoboda korzystania z urządzeń mobilnych, media społecznościowe i styl pracy. Wyniki badania mają kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia, w jaki sposób zachowania tej nowej generacji pracowników zwiększają ryzyko osobiste i korporacyjne w i tak już skomplikowanej sytuacji jeśli chodzi o zagrożenie dla bezpieczeństwa danych.

Najnowsze wyniki badania przedstawione w raporcie wskazują, że pracodawcy mają coraz więcej powodów do niepokoju. Potrzeba natychmiastowego dostępu do informacji na każde żądanie jest tak głęboko zakorzeniona u młodych pracowników, że wielu z nich dopuszcza się skrajnie ryzykownych zachowań aby uzyskać dostęp do Internetu, nawet jeśli stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa firmy czy ich własnego. Wśród tych zachowań znajdują się takie jak potajemne użycie bezprzewodowego połączenia sąsiada, przesiadywanie w pobliżu siedziby jakiejś firmy w celu uzyskania bezpłatnego dostępu Wi-Fi do sieci oraz pożyczanie sprzętu innym osobom bez nadzoru.

W sytuacji, gdy ponad jedna trzecia pracowników (36%) przyznaje, że nie darzy respektem działu informatycznego w swojej pracy, pogodzenie konieczności przestrzegania polityki informatycznej z wykazywanym przez młodych pracowników pragnieniem elastyczniejszego dostępu do mediów społecznościowych, urządzeń i sieci staje się wyzwaniem dla tradycyjnej kultury korporacyjnej. Równocześnie wywiera to coraz większą presję na osoby zajmujące się rekrutacją, na kierownictwo, działy informatyczne oraz zasady kultury korporacyjnej, aby dopuścić większą elastyczność w nadziei, że talenty tej nowej generacji mimo wszystko dadzą firmie przewagę nad konkurencją.

fot. mat. prasowe

Przyszłość rynku pracy

Przyszłość rynku pracy


„Nowa generacja pracowników oczekuje bardziej swobodnego dostępu do informacji i mediów społecznościowych. Wyniki badania Cisco Connected World Technology Report dają bardzo cenny wgląd w kwestię modyfikacji polityki informatycznej i polityki bezpieczeństwa koniecznej dla zwiększenia mobilności i produktywności bez ograniczenia możliwości skutecznego zarządzania ryzykiem. Jeśli zasady bezpieczeństwa są dobrze opracowane i wdrożone, mogą umożliwić mobilność i dostęp do mediów społecznościowych, a tym samym zapewnić pożądany wzrost produktywności”.- John N. Stewart, dyrektor ds. bezpieczeństwa, Cisco.

Najważniejsze wnioski z badania

Wpływ ryzykownych zachowań na wskaźnik kradzieży tożsamości
  • Około jednej czwartej studentów (24%) i pracowników (23%) doświadczyło kradzieży tożsamości przed osiągnięciem wieku 30 lat, co zapewne jest bezpośrednim skutkiem przesunięcia granic prywatności. W odniesieniu do szerszej grupy ludzi, 2 na 5 studentów podaje, że zna osoby (kolegów, członków rodziny), które stały się ofiarą kradzieży tożsamości.
Bezpieczeństwo i prywatność w sieci
  • Jedna trzecia (33%) ogółu badanych studentów nie ma oporów przed ujawnianiem informacji osobistych online, uważa, że granice prywatności rozluźniają się, bądź w ogóle nie myśli o zachowaniu prywatności. Fakt ten pozwala wnioskować, jakie nastawienie do informacji online będzie mieć nowa generacja pracowników zapewne zarówno w odniesieniu do spraw prywatnych, jak i służbowych.

fot. mat. prasowe

Przyszłość rynku pracy

Przyszłość rynku pracy

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: