eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tendencje na rynku pracy specjalistów 2011

Tendencje na rynku pracy specjalistów 2011

2011-12-13 11:27

Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2011

Bardzo dynamicznie również zatrudniała branża instytucji finansowych, zbliżając się do poziomu zatrudnienia osiągniętego przed okresem spowolnienia gospodarczego. Finansiści mogli przebierać w ofertach dzięki dynamicznemu rozwojowi branży centrów finansowo-księgowych, które prowadziły rekrutacje na wysoką skalę, zatrudniając młodych ludzi, wykazujących się znajomością języków obcych. „Polska zajmuje czołowe miejsca w rankingach najlepszych regionów dla rozwoju szeroko pojętych centrów usług wspólnych. Ich liczba w 2011 roku znacznie wzrosła, co pozwoliło na utworzenie bardzo wielu miejsc pracy dla osób specjalizujących się w finansach. Centra rekrutujące na początku na stanowiska wymagające mniej zaawansowanych umiejętności stają się ośrodkami, które w coraz większym stopniu wykorzystują kompetencje specjalistów i menedżerów oferując im coraz ciekawsze możliwości kariery. Popularność centrów finansowo-księgowych potwierdza badanie Antal International Najbardziej pożądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedżerów, w którym te instytucje osiągają bardzo wysokie pozycje.” – zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Działy sprzedaży i marketingu również zaczęły rozwijać się na rynku coraz bardziej prężnie. Na szczególną uwagę zasługuje dynamiczny rozwój działów sprzedaży i marketingu w firmach mniejszych, właścicielskich, z polskim kapitałem, co sprawiło, że praca w takich przedsiębiorstwach stała się bardziej atrakcyjna dla specjalistów i menedżerów.

Wynagrodzenia

W mijającym roku na rynku zaobserwowaliśmy wzrost wynagrodzeń specjalistów i menedżerów. Najwięcej zyskali specjaliści IT – wzrosty w tej branży sięgnęły nawet 30% w stosunku do roku 2010. Wynagrodzenia inżynierów również wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku – na stanowiskach specjalistycznych możemy mówić o wzroście w wysokości 10-15%, na menedżerskich nawet 20%.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie miesięczne brutto wg stanowisk

Wynagrodzenie miesięczne brutto wg stanowisk

W branży finansowej duży wpływ na wysokość wynagrodzenia miał fakt posiadania certyfikatów takich jak: ACCA, CIMA, CIA, CFA, PRM. W centrach finansowo-księgowych stawki były uzależnione od lokalizacji danego centrum oraz działu – w działach raportingu i księgi głównej wynagrodzenia były najwyższe. W branży Sprzedaż i Marketing odnotowaliśmy znaczące różnice w wynagrodzeniach – wynikały one m.in. z różnego zakresu obowiązków na stanowiskach menedżerskich oraz wielkości i zasięgu działania samej firmy.

Prognozy na 2012

Na rynku pracy sytuacja się zmienia, a ekonomiści prognozują kolejny okres spowolnienia gospodarczego. Zauważamy jednak pewne tendencje, które mogą umożliwić realizację optymistycznego scenariusza na rynku pracy. W Polsce dynamicznie rozwijają się inwestycje zagraniczne – wpływ na to ma świetnie wykwalifikowana kadra, a także odpowiednie warunki ekonomiczne, np. w specjalnych strefach ekonomicznych w wielu regionach kraju. Coraz więcej młodych ludzi podejmuje prace wakacyjne, zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe, co ułatwia im znalezienie satysfakcjonującej pracy, ponieważ pracodawcy cenią taką proaktywną postawę, a doświadczenie zawodowe jest dla nich niejednokrotnie ważniejsze niż np. ukończenie dwóch kierunków studiów. Dane Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego wskazują również, że coraz więcej maturzystów wybiera kierunki techniczne – a właśnie na takie specjalizacje jest największe zapotrzebowanie na rynku. Patrząc na zapotrzebowanie na zawody na rynku pracy jest to bardzo dobre zjawisko. Dobrze wróżą także prężnie rozwijające się elastyczne formy zatrudnienia. Jest to zatrudnienie z jednej strony opłacalne dla przedsiębiorców, z drugiej zaś strony ciekawe dla specjalistów i menedżerów, którzy biorąc udział w różnych projektach mają możliwość szerszego rozwoju zawodowego, a także zachowania work-life balance.

Powyższe fakty pozwalają zachować optymizm co do polskiego rynku pracy. Warto dbać o samodoskonalenie się i rozwój kwalifikacji, aby zachować konkurencyjność i nie obawiać się ewentualnej, trudniejszej sytuacji rynkowej.

Informacje o badaniu
Dziesiąta edycja badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 19 376 przedsiębiorstw w 47 krajach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2026 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 17 do 28 października 2011 r.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: