eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XI 2011

Koniunktura przemysłowa XI 2011

2011-11-24 12:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2011


Spadek bieżącego portfela zamówień zgłaszają jednostki małe i duże (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób oraz 250 i więcej osób). Jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) nie odnotowały zmian portfela zamówień w stosunku do ubiegłego miesiąca. Podmioty należące do wszystkich badanych klas wielkości przewidują zmniejszenie portfela zamówień, najbardziej znaczące – jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Wzrost bieżącej produkcji na poziomie niższym niż przed miesiącem sygnalizują jednostki duże i średnie (o liczbie pracujących 50 i więcej osób), natomiast jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) zgłaszają ograniczenie produkcji. Zmniejszenie produkcji planują jednostki małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób). Jednostki duże (o liczbie pracujących 250 osób i więcej) oczekują utrzymania dotychczasowego niewielkiego wzrostu produkcji.

Największe trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych odnotowywane są w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania. W jednostkach wszystkich klas wielkości prognozy dotyczące regulowania bieżących zobowiązań finansowych są pesymistyczne i gorsze od formułowanych w październiku.

W jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) sygnalizowane jest utrzymywanie się nadmiaru zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do poziomu odpowiedniego do zapotrzebowania, natomiast w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) – odpowiedni do zapotrzebowania.

W jednostkach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) odnotowywany jest wolniejszy niż w październiku wzrost należności, natomiast w podmiotach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) wzrost ten jest nieco szybszy.

Najbardziej znaczące redukcje zatrudnienia przewidywane są w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób). Wzrost cen jest zapowiadany w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób). Przedsiębiorcy kierujący jednostkami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) nie przewidują zmian cen.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 21 – wzrost o 3 punkty), urządzeń elektrycznych (plus 15 – wzrost o 1 punkt), pozostałych wyrobów (plus 7 – spadek o 4 punkty), maszyn i urządzeń (plus 7 – spadek o 3 punkty). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają głównie producenci metali (minus 16 – spadek o 10 punktów), odzieży (minus 14 – spadek o 2 punkty), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (minus 13 – spadek o 9 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 11 – spadek o 5 punktów).

Budownictwo

W listopadzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 15 (w październiku minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 26% (w październiku odpowiednio 13% i 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie


poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: