eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe technologie a bezpieczeństwo informacji

Nowe technologie a bezpieczeństwo informacji

2011-11-11 00:11

Na całym świecie firmy w pośpiechu wdrażają nowoczesne technologie. Wykorzystując coraz częściej tablety, smartfony i media społecznościowe, zapominają o dostosowywaniu swoich systemów bezpieczeństwa do błyskawicznie rozwijającej się technologii. W ten sposób wystawiają się na ryzyko ataków hakerskich i wycieku ważnych informacji - wynika ze Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji przeprowadzonego już po raz 14-ty przez firmę doradczą Ernst & Young.

Przeczytaj także: Cloud computing a bezpieczeństwo danych

Badanie to, przeprowadzone wśród menadżerów wyższego i średniego szczebla z 1700 firm w 52 krajach świata, wykazało, że 72% respondentów zauważa wzrastający poziom ryzyka spowodowany zewnętrznymi zagrożeniami. Jednocześnie, tylko co trzeci ankietowany dostosował strategię bezpieczeństwa informacji swojej firmy do nowych technologii wdrażanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Badanie Ernst & Young potwierdza również, że na świecie trwa tabletowy boom. Aż 80% organizacji używa obecnie lub rozważa używanie tabletów, natomiast 61% korzysta lub zastanawia się nad korzystaniem z usług Cloud Computing w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Menadżerowie przyznają, że kwestie bezpieczeństwa informacji związane z wdrażaniem ww. technologii zostawiają „na później”.

"Dzięki urządzeniom mobilnym, masowo wykorzystywanym obecnie przez polskie i międzynarodowe firmy, zmienił się trwale model prowadzenia biznesu. Niewiele firm dostrzega jednak ryzyko związane z tym, że dane w prosty sposób opuszczają dziś tradycyjne „granice przedsiębiorstwa” i w znacznie większym stopniu narażone są na ujawnienie. W związku z tym konieczne jest przedefiniowanie tradycyjnego podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa" – mówi Kazimierz Klonecki, lider Działu Zarządzania Ryzykiem Informatycznym Ernst & Young w regionie Centralnej i Południowowschodniej Europy.

Będą inwestycje w bezpieczeństwo

Pocieszający jest fakt, że 59% ankietowanych planuje zwiększyć swoje budżety na bezpieczeństwo informacji w ciągu najbliższego roku. Z drugiej strony zaledwie 51% badanych oznajmiło, że mają udokumentowaną strategię bezpieczeństwa informacji.

Zdaniem respondentów Cloud Computing będzie głównym priorytetem w zakresie bezpieczeństwa informacji w nadchodzącym roku.

Tablety i smartfony – wygoda i… ryzyko

Adaptacja tabletów i smartfonów w codziennym użytkowaniu uplasowała się na drugim miejscu listy najbardziej istotnych technologicznych wyzwań dla firm. Ponad połowa ankietowanych menedżerów twierdzi, że jest to duże lub bardzo duże wyzwanie w zakresie bezpieczeństwa informacji. Dostosowanie procedur i wdrażanie programów promujących świadome korzystanie z technologii mobilnych to dwa najważniejsze sposoby ograniczania ryzyk związanych z coraz szerszym zastosowaniem tych technologii w biznesie. Wdrażanie dedykowanego oprogramowania zwiększającego bezpieczeństwo należy jednak wciąż do rzadkości. Przykładem są techniki szyfrowania danych na urządzeniach mobilnych, które wykorzystywane są przez mniej niż połowę (47%) badanych organizacji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: