eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości X 2011

Wtórny rynek nieruchomości X 2011

2011-11-04 13:18

Wtórny rynek nieruchomości X 2011

Średnie ceny ofertowe mieszkań i ich zmiany © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jesień należy do okresów o większej niż przeciętna aktywności na rynku nieruchomości. Po wakacjach odżywa nie tylko rynek najmu, ale także zawiera się więcej transakcji kupna-sprzedaży. Podobnie jest również w tym roku. Jednak ta zwiększona aktywność nie jest w stanie zahamować trendu spadku cen ofertowych. W październiku po raz kolejny obniżyły się ceny ofertowe w większości z 15-tki analizowanych miast, średnio w ciągu miesiąca o 0,4 punktu procentowego. Największa korekta nastąpiła w Toruniu (-1,2%), Sopocie (-1,1%), Szczecinie (-1,1%) i Warszawie (-1%) - podaje raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IX 2011

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań i ich zmiany

Średnie ceny ofertowe mieszkań i ich zmiany

Od października 2010 ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego spadły średnio o 4,7%. Najwięcej na wartości straciły mieszkania w Łodzi -9,3% i Wrocławiu -8,2%. Wyższy niż przeciętny spadek nastąpił również w Gdańsku (-6,5%), Poznaniu (-5,1%), Olsztynie (-5,9%), Szczecinie (-5,6%) i Katowicach (-5,2%). Najbardziej stabilne są ceny w Białymstoku i Lublinie, gdzie spadki wynoszą mniej niż 100 złotych na metrze w ciągu roku.

Trudno być optymistą i liczyć na ożywienie na rynku nieruchomości. Tym razem w nie najlepszej sytuacji są zarówno sprzedający, którzy nie mogą liczyć na jakiekolwiek wzrosty cen, ale również kupujący. Po pierwsze patrząc na bardzo niestabilną, a co gorsze trudną do przewidzenia sytuację na światowym rynku finansowym, niełatwo podejmować decyzję o zadłużaniu się na kilkadziesiąt lat. Po drugie również banki udzielają kredytów z coraz większą ostrożnością.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań i ich zmiany

Średnie ceny ofertowe mieszkań i ich zmiany


Ceny domów na rynku wtórnym

Zakup domu o powierzchni do 200 metrów kwadratowych to wydatek minimum pół miliona złotych. We Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu jest to około 700 tys. zł, a w stolicy już prawie milion.

W większości miast ceny domów do 200 m2 są porównywalne do zeszłorocznych lub nieco niższe (wyjątek Kraków i Katowice). Koszty zakupu domu pozostają stosunkowo stabilne w porównaniu z cenami mieszkań. Wynika to przede wszystkich z innych zależności między podażą i popytem. Nowych domów jednorodzinnych, w granicach miast, buduje się naprawdę niewiele, przede wszystkim ze względu na wysokie ceny gruntów. W największych polskich aglomeracjach niezwykle trudne i kosztowne jest zrealizowanie marzenia i wybudowanie domu na działce większej niż 500 m2.

W przypadku dużych, ponad 200 metrowych domów, spadki cen w ciągu ostatniego roku są większe zarówno w ujęciu procentowym jak i kwotowym. Najbardziej, bo niemal o 9%, obniżyła się cena ofertowa domu w Krakowie. Również w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu obniżki wynoszą od 3,8% do 4,7%.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: