eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam we IX 2011 r.

Spam we IX 2011 r.

2011-10-20 13:17

Przeczytaj także: Ewolucja spamu 2003-2011


Z kolei druga ze wspomnianych sztuczek socjotechnicznych ma na celu wzbudzenie ciekawości użytkownika, aby przekonać go do otwarcia zarchiwizowanego załącznika. Sam tekst sprawiał wrażenie krótkiej oficjalnej wiadomości, która została źle zakodowana.

Takie przykłady mogą sugerować, że oszuści wolą żerować na ludzkiej ciekawości niż uciekać się do gróźb. Trafiliśmy jednak na spam świadczący o tym, że pogróżki nadal cieszą się popularnością wśród spamerów.

fot. mat. prasowe

Wiadomość typu SPAM

Wiadomość typu SPAM


Wiadomość pochodzi rzekomo od zawodowego mordercy, który dostał zlecenie zabicia jej odbiorcy. Jednak w zamian za 8 000 dolarów morderca gotowy jest darować mu życie, a nawet zdradzić swojego mocodawcę.

Trudno uwierzyć, że są osoby, które przejmą się taką groźbą: historyjka o litościwym płatnym zabójcy jest szyta grubymi nićmi (szczególnie fragment przestrzegający przed wychodzeniem z domu po godzinie 20). Ponadto fakt, że morderca zna tak wiele szczegółów dotyczących życia i przemieszczania się swojego celu, a nie zwraca się do niego po imieniu tylko potwierdza to, że mail jest fałszywy.

Efektywniejszy chwyt socjotechniczny został zastosowany w e-mailu zawierającym groźbę wytoczenia użytkownikowi sprawy sądowej za rozprzestrzenianie spamu kryjącego szkodliwe oprogramowanie.

fot. mat. prasowe

Wiadomość typu SPAM

Wiadomość typu SPAM



Na czym polega sztuczka? Odbiorca jest zachęcany do otwarcia zarchiwizowanego załącznika, aby przekonać się, że jego adres e-mail jest wykorzystywany do dystrybucji spamu. Zawarty w archiwum plik wykonywalny był uszkodzony, dlatego nie można stwierdzić, jaki szkodliwy kod rozprzestrzeniał.

Warto podkreślić, że sztuczka ta może okazać się dość skuteczna. Mimo to odbiorcy tego typu wiadomości nie powinni wpadać w panikę. Takie wiadomości rzadko zawierają dane osobowe użytkownika czy jakiekolwiek informacje dotyczące rzekomego powoda. Są to wskazówki, które pozwalają zorientować się, że mamy do czynienia z fałszywą wiadomością email, której celem jest zainstalowanie szkodliwych plików wykonywalnych na komputerach osobistych.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: