eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-IX 2011 r.

Upadłości firm w Polsce I-IX 2011 r.

2011-10-03 11:34

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-VI 2011 r.


Branża stalowa

Ogólnej lekkiej tendencji wzrostowej w zakresie liczby upadłości opierają się przedsiębiorstwa reprezentujące branżę producentów metali i wyrobów metalowych. Liczba upadłości w tym sektorze gospodarki wydaje się stabilizować na poziomie nieznacznie niższym niż w 2 poprzednich latach (niewielki spadek po 3 kwartałach 2011 w stosunku do danych za ten sam okres 2010 i 2009). Jak uzasadnia Paweł Tobis, wiceprezes Coface Poland Factoring, przedsiębiorstwa, które potrafiły wyjść obronną ręką z załamania koniunktury w roku 2009 i pierwszej połowie 2010, nauczyły się lepiej zabezpieczać przed wahnięciami cen surowców i wyrobów gotowych a także skorzystały ze wzrostu popytu w ostatnich kilkunastu miesiącach – szczególnie związanego z inwestycjami infrastrukturalnymi (budownictwo drogowe, inwestycje w energetyce). Należy również zwrócić uwagę na to, że wśród producentów wyrobów metalowych są firmy, które w wyniku osłabienia popytu na rynku krajowym w poprzednich latach podjęły próbę intensywniejszej sprzedaży na rynki zagraniczne (szczególnie do krajów sąsiadujących z Polską), co – wobec utrzymującego się osłabienia PLN – pozwoliło im osiągnąć dodatkowe przychody.

Statystyki dotyczące upadłości w sektorze producentów wyrobów metalowych znajdują także potwierdzenie w danych dotyczących zachowań płatniczych odbiorców. Jak wynika z opracowań Coface, porównując rok 2011 do 2010, lekkiemu skróceniu uległ w tym sektorze również cykl rotacji należności – dostawcy (producenci) oczekują na zapłatę średnio około 48 dni (w porównaniu do ok. 51 dni w roku ubiegłym).

Kluczowa jednak dla tej branży w kolejnych kwartałach będzie odpowiedź na pytanie dotyczące kontynuacji wspomnianych wcześniej inwestycji (po zakończeniu przygotowań do Euro 2012), dalszego wykorzystywania przez Polskę środków unijnych. Obawy budzi również znaczący wzrost upadłości w sektorze budowlanym (korzystającym z produktów stalowych).

fot. mat. prasowe

Upadłości wg województw

Upadłości wg województw


Najwyższa liczba upadłości w województwie mazowieckim odzwierciedla największą liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Nie obserwujemy tu jednak wzrostu. Należy jednak zwrócić uwagę na rosnącą liczbę przypadków niewypłacalności na Śląsku i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. W tych regionach od początku tego roku obserwujemy stały wzrost ogłaszanych przez sądy postanowień upadłościowych.

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując upadłości pod kątem form prawnych, szczególną uwagę zwraca 42 proc. wzrost liczby bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą („Przedsiębiorca”). Przypadki te stanowiły 18 proc. wszystkich upadłości. Jest to spowodowane m.in. tym, że podobnie jak w roku 2010, w 2011 roku upadają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, a w tej grupie liczniej reprezentowani są przedsiębiorcy. Potwierdza to także analiza branżowa przedsiębiorców, których upadłość ogłoszono. 36 procent bankrutów działało w handlu (w tym 44 proc. w handlu detalicznym), a 18 proc. w budownictwie, co odzwierciedla problemy małych firm handlowych i drobnych podwykonawców budowlanych.

fot. mat. prasowe

Upadłości wg formy prawnej

Upadłości wg formy prawnej


poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: