eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-VI 2011 r.

Upadłości firm w Polsce I-VI 2011 r.

2011-07-04 11:20

Upadłości firm w Polsce I-VI 2011 r.

Postępowania upadłościowe © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Początek roku wskazywał na nieznaczny spadek liczby upadłości, chociaż na optymistyczne wnioski, ze względu na małą bazę, było za wcześnie. Liczba bankructw ogłoszonych przez polskie sądy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 wzrosła do 333 i w dalszym ciągu nie potwierdza zdecydowanie, zapowiadanej nieśmiało na początku roku, tendencji spadkowej. Co ważne, nie obserwujemy jednak trendu wzrostowego. Mamy zatem stabilizację na poziomie ubiegłorocznym, jednak jest to ciągle o około 65 proc. więcej niż w przedkryzysowym 2008 roku - podaje raport Coface dotyczący upadłości firm w Polsce w I półroczu 2011 roku.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-III 2011 r.

fot. mat. prasowe

Postępowania upadłościowe

Postępowania upadłościowe

- Dyscyplina płatnicza polskich firm jest stabilna i lepsza niż w trudnym roku 2009 – mówi Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland. Sytuacja kształtuje się różnie w zależności od branży, na wiele firm negatywnie wpływa niepewność rynków finansowych i zagrożenia dla strefy euro. Póki co większość firm wychodzi z tych turbulencji obronną ręką, jednak zagrożenia makroekonomiczne mogą już wkrótce odbić się niekorzystnie na płynności i rentowności polskich przedsiębiorstw.

Liczba bankructw w Polsce stabilizuje się. Dane za I półrocze bieżącego roku są porównywalne z tymi sprzed roku. Świadczy to o tym, że polskie firmy radzą sobie dobrze ze zmiennymi warunkami gospodarowania, szczególnie te, które są nastawione na eksport. Niestabilność rynków finansowych, problemy gospodarcze w kilku krajach strefy euro, rosnąca inflacja nakazują ostrożność i wymuszają elastyczność w sposobie prowadzenia biznesu. Polskie firmy pokazują, że to potrafią – dodaje Marcin Siwa.

Powodów do hurra optymizmu jednak nie ma. Pomimo lepszych wskaźników wzrostu gospodarczego liczba upadłości nie spada i jest wyższa niż w porównywalnych okresach lat przedkryzysowych. Utrzymuje się trudna sytuacja w budownictwie, choć ostatnie wyniki są nieco lepsze niż za I kwartał 2011r. – dynamika wzrostu upadłości słabnie. Wiele firm ma jednak poważne problemy zarówno z utrzymaniem rentowności prowadzonej działalności, jak i z płynnością. Niepewność co do poziomu inwestycji infrastrukturalnych w najbliższych latach oraz bardzo wysoka konkurencja cenowa pomiędzy poszczególnymi firmami wykonawczymi stanowią poważny znak ostrzegawczy.

Poprawiła się nieco sytuacja branży transportowej. Od roku 2009 – najtrudniejszego dla branży – obserwujemy spadek liczby upadłości i to pomimo wzrostu cen paliw. Odbudowa wzrostu gospodarczego najważniejszych gospodarek strefy euro i wzrost popytu zrobiły swoje.

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce w I półroczach lat 2002-2011

Postanowienia upadłościowe w Polsce w I półroczach lat 2002-2011

Sytuacja w handlu jest stabilna. Zwraca jednak uwagę niekorzystna tendencja jeśli chodzi o handel detaliczny. Sytuacja tego sektora w dużej mierze zależeć będzie od zmian w popycie wewnętrznym i poziomie konsumpcji. Postępująca konsolidacja branży nie sprzyja mniejszym graczom, którzy mają coraz większe problemy z utrzymaniem się na rynku.

Analiza upadłości w najważniejszych sektorach przedstawia się nieco inaczej niż w pierwszym półroczu 2010 roku. Zmniejszył się udział bankructw z sektora produkcji (o 25%), a także transportu (o 35%). Nadal zdecydowanie najbardziej narażoną na upadłości branżą jest budownictwo, które od 2008 roku cały czas charakteryzuje trend wzrostowy.

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

Upadłości według branż


Od lat – proporcjonalnie do rozwoju przedsiębiorczości – najwięcej upadłości ogłaszają sądy w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Zwraca uwagę znaczny wzrost liczby ogłoszonych postanowień w województwie dolnośląskim oraz łódzkim.

fot. mat. prasowe

Upadłości według regionów

Upadłości według regionów


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: