eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-VI 2011 r.

Upadłości firm w Polsce I-VI 2011 r.

2011-07-04 11:20

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-III 2011 r.


Należy zauważyć, że podobnie jak w 2010 roku, w I półroczu br. upadały głównie małe i średnie przedsiębiorstwa (w kryzysowym roku 2009, pracę tracili także pracownicy wielkich spółek akcyjnych). W badanej połowie firm których upadłość ogłoszono (do tych danych udało się dotrzeć Coface) 43 proc. stanowiły firmy zatrudniające do 10 osób, a tylko niecały procent przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 100 osób.

94 proc. z badanej grupy, to firmy o obrotach do 50 mln zł, w tym ponad połowa nie przekroczyła progu 10 mln zł.

Komentarz dodatkowy Coface

W ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2011 roku sądy ogłosiły upadłość 333 polskich firm. Dane przedstawiają jedynie liczbę firm, wobec których zostało przeprowadzone oficjalne postępowanie upadłościowe, nie uwzględniają przedsiębiorców, którzy zakończyli aktywność gospodarczą poprzez likwidację lub zawieszenie działalności. Tych jest oczywiście znacznie więcej. Spójrzmy zatem na ten problem z innej strony. Liczba upadłości jest ważnym wskaźnikiem sytuacji gospodarczej. Coface monitoruje bankructwa od kilkunastu lat i statystyki potwierdzają, że wskaźnik liczby upadłości doskonale obrazuje okresy koniunktury i dekoniunktury (z zachowaniem kilkumiesięcznego przesunięcia w czasie, wynikającego z okresu trwania postępowań sądowych). Jaka jest jednak skala tego zjawiska na tle całej gospodarki?

Biorąc pod uwagę tegoroczne dane, te opublikowane przez ZUS – a nie przez GUS, wg którego zarejestrowanych w REGON firm w Polsce jest 3,7 mln – firm odprowadzających składki, czyli aktywnych jest ponad 2,1 mln. W tej grupie około 1,3 mln to samozatrudnieni, osoby, które raczej nie figurują w statystykach upadłościowych. Pozostaje zatem ponad 850 tysięcy aktywnych firm, wśród których 333 upadłości odpowiada wskaźnikowi około 4 firm na 10 tysięcy.

W tym samym czasie powstają nowe firmy i rejestrują się nowi przedsiębiorcy. Dla porównania tylko w styczniu 2011 roku i tylko w KRS zarejestrowano 1653 nowe spółki prawa handlowego, a w okresie pierwszych czterech miesięcy tego roku powstało ich aż 7385 (spółki z o.o., akcyjne, jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, partnerskie, spółdzielnie oraz oddziały zagranicznego przedsiębiorcy). Poza spółkami, indywidualną działalność gospodarczą rozpoczyna codziennie wiele jednoosobowych przedsiębiorstw, uzyskując wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Jak pokazują badania, a także dane GUS, coraz więcej Polaków prowadzi swój biznes lub rozważa jego założenie. To pozytywna informacja, chociaż przyczyny rozwoju przedsiębiorczości są różnorodne. Wielu nowych samozatrudnionych nie kieruje się chęcią rozwoju biznesu, lecz zmusza ich do tego decyzja pracodawców. Ważne jednak jest to, aby jak najmniej barier zniechęcało Polaków do przedsiębiorczości. Poza niepewnością wynikającą z regulacji prawnych czy podatkowych, nowi właściciele firm obawiają się kłopotów ze spłatą kredytów oraz nieuczciwych kontrahentów, a co za tym idzie problemów z odzyskaniem swoich należności. A to kłopoty z płynnością są najważniejszą przyczyną wpływającą na konieczność zakończenia działalności gospodarczej przez małych przedsiębiorców.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: